foto: Pixabay

Každý rok a hlavne v lete všade odporúčajú piť aspoň 2-3 litre tekutín denne. Niet sa čomu diviť. Voda je životabudičom.

Extrémna dehydratácia zasahuje celý organizmus. Dnes dostaneš balenú vodu na každom kroku, a tak nie je problémom si nejakú tu fľašku zaobstarať. Nie je však balená voda len obyčajná voda z kohútika? Mnohé indície naznačujú, že ľudia platia za predraženú vodu zabalenú vo plastovej fľaši.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je osviežujúcejší pocit než si dať za dúšok chladnej vody, keď ručička na teplomeri vyskočí nad únosnú hodnotu. Jeden uprednostní vodu priamo z kohútika a ďalší si naopak kúpi balenú vodu v pekných plastových fľašiach. Aké výhody však ponúka balená voda? V prvom rade si treba uvedomiť, že biznis s vodou je naozaj výnosný. Predaj balenej vody ročne vynesie viac ako 83 miliárd eur.

Water bottles

Ak si však myslíš, že balená voda je dokonalá asi budeš sklamaný. Výsledky prieskumov totiž poukazujú na to, že rozdiel v kvalite nie je takmer žiaden. Zato rozdiel v cene je markantný. K tomu voda z kohútika by mala byť bezpečnejšia, lebo je častejšie testovaná. Jediné opodstatnenie na kúpu balenej vody majú ľudia, ktorí využívajú podzemné zdroje vody, ktoré nie sú testované.

A teraz kúsok histórie. Prvá balená voda sa objavila už v roku 1760, keď firma Jackson’s Spa začala predávať minerálnu vodu na terapeutické účely. V súčasnosti pijú Američania každoročne o 10 percent viac balenej vody než pitnej. Američania sa do pitia balenej vody priam zbláznili a uprednostňujú ju pred pivom alebo mliekom. Čo má byť vlastne zdraviu prospešné, avšak na americkej populácii to takmer vôbec nepoznať.

soldatinidiplastica

V Amerike sa cena za galón balenej vody pohybuje tesne nad jedno euro a ľudia na ňu míňajú 300-násobne viac v porovnaní s cenou vody z kohútika. To, že voda je zlatá baňa si začínajú uvedomovať aj také spoločnosti ako Coca-Cola a PepsiCo. Posledná menovaná na trh priniesla „prémiovú balenú vodu“ s názvom LIFEWTR.

Výskumy dokazujú, že polovica zo všetkých balených vôd pochádza z kohútika. Následne sa upraví, prípadne prejde testom kvality. Kvalita vody z kohútikov sa však môže líšiť. Záleží od mnohých faktorov. Napríklad od kvality vodovodného potrubia. Najhoršie sú na tom majitelia studní kde nie je zaručená zdravotná nezávadnosť. V roku 2011 sa zistilo, že 13 percent zo studní, ktoré boli testované obsahuje aspoň jeden z dvoch prvkov v nadmerných hodnotách – arzén a urán.

Water

To, že ľudia sa dajú najviac ovplyvniť prostredníctvom vyvolania strachu je všeobecne známe. Momentálne panujú obavy, že voda z vodovodu nie je dostatočne čistá, a to sa odráža na predajoch balenej vody. Rozdiel v chuti medzi oboma vodami je nemožné rozoznať.

Výroba je záťaž pre životné prostredie, pretože fľaše na balenú vodu sa vyrábajú z vedľajších produktov ropy. Vzniká tak obrovské množstvo odpadu. Zároveň na výrobu jednej litrovej fľaše spotrebuje až 1,39 litra vody. Možnosť ako znížiť dopady na životné prostredie je recyklovať. Problémom je však nedôslednosť ľudí. Iba jedna zo šiestich fliaš totiž skončí v kontajneri na plastový odpad.

Pozri aj: Za igelitovú tašku až 4 roky väzenia. Táto krajina zaviedla najtvrdší protiplastový zákon na svete

startitup.sk
Uložiť článok

Najnovšie články