Určite poznáš množstvo Slovákov, ktorí odišli do zahraničia za kvalitnejším štúdiom či lepšie platenou prácou. Nad podobným plánom pre budúcnosť určite rozmýšľajú niektorí tvoji kamaráti a napokon možno aj ty sám. Veď priznajme si, slovenské školstvo nemá veľmi dobrú povesť, so zamestnanosťou a platmi to tiež nie je ružové a stretávať každý deň na ulici zamračených ľudí ti môže privodiť pocit, že naša krajina nie je ideálnym miestom pre život.
Šikovní mladí Slováci, navyše v zahraničí, dosahujú úžasné úspechy. Či už sú to lekári, výskumníci, bankári, ajťáci, manažéri alebo dokonca vlci z Wall Street. Pravdou však je, že Slovák jednoducho vždy ostane Slovákom a existuje mnoho dôvodov, pre ktoré sa raz oplatí vrátiť.
Príležitosť niečo zmeniť
Vycestovať do cudzej krajiny je vždy a bez výnimky skvelé rozhodnutie. Nepočúvaj ľudí, ktorí ťa presviedčajú, aby si zostal doma. Práve v zahraničí získaš neoceniteľné skúsenosti z nového prostredia, zdokonalíš sa v jazykoch, zoznámiš sa s novou kultúrou, stretneš množstvo zaujímavých ľudí s inou mentalitou, a to všetko ťa posunie na nový level. Ak si doteraz len sedel doma a čerpal výhody rodičovskej starostlivosti, máš príležitosť konečne sa osamostatniť a začať tvoriť vlastnú budúcnosť.
No ak máš aspoň trochu rád svoju krajinu a chcel by si ju vidieť prosperovať, možno by si mal uvažovať nad tým, že sa raz vrátiš. Kto iný, než ty a tvoji rovesníci, má väčšiu šancu zužitkovať nadobudnuté vedomosti a skúsenosti a konečne niečo zmeniť k lepšiemu? Navyše, tie najväčšie výzvy poskytujú rozvíjajúce sa krajiny, v ktorých dokážeš namútiť oveľa viac vody, než v tých už prosperujúcich. Tak prestaň konečne frfľať nad otrasnou situáciou tam doma a prines k nám nový vietor! Zaujímaj sa o dianie, meň, vzdelávaj, mentoruj, podnikaj.
Zlatá rybka v mori
Napriek tomu, že za hranice odchádza každý tretí vysokoškolák, nemusíš sa báť, že by to prestávalo byť výnimočné. Nie každý sa rozhodne domov vrátiť, no ak to spravíš, očakávaj, že medzi konkurenciou môžeš pôsobiť ako zlatá rybka v mori obyčajných rýb. Samozrejme v prípade, ak tvoj pobyt v cudzine nepozostával s popíjania sangrií niekde na pláži. Môžeš si byť istý, že o ľudí, ktorí vyštudovali prestížnu školu, uspeli v zahraničnej firme či skvele ovládajú niektorý cudzí jazyk, sa zamestnávatelia pobijú.
Podobné skúsenosti totiž vôbec nie sú štandardom. Navyše Slovensko je malá krajina a v porovnaní so štátmi ako sú Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko či USA a ďalšími, nie je také ťažké u nás preraziť. Je oveľa menšia šanca, že ťa predbehne niekto šikovnejší, preto si dobre rozmysli, kde sa rozhodneš realizovať vo svojom odbore. Ak je tvojím argumentom nízky plat, je to na mieste, no najprv si porovnaj životné náklady v tej ktorej krajine a až potom sa rozhoduj.
Krásy Slovenska
Naša Zem ponúka množstvo nádherných destinácii, kde môžeš zakotviť a nemá zmysel presviedčať ťa, že nič krajšie než Slovensko neexistuje. Každá krajina stojí za navštívenie a často ťa ohúri tak, že si nebudeš pamätať svoj pôvod. No musíš uznať, že na to, aké je Slovensko malé, máme byť na čo pyšní. Veľkolepé hory, lesy, jazerá, rieky, starodávne hrady, mestá s bohatými tradíciami, halušky, korbáčiky, pivo, kofola, … jediné, čo chýba je more, to uznávame.
Je však smutné, že mnoho Slovákov si krásu okolo seba, ktorú nám závidia aj cudzinci, neuvedomuje. Navyše sa môžeme tešiť z pestrého striedania štyroch ročných období. Akokoľvek sa ti ľudia na ulici zdajú byť pochmúrni, niekedy je to nič v porovnaní s uzavretými severanmi, odťažitými Angličanmi, strohými Holanďanmi či prehnane hlučnými Talianmi. V srdci sme priateľský a pohostinný národ, úprimne prejavujeme emócie a jediné, čo nám ešte chýba, je trocha viac národnej hrdosti. Preto nabudúce, ak sa ťa cudzinec spýta, čím je typické Slovensko, sústreď sa na to pekné, čo tu máme a hrdo reprezentuj. Potrebujeme predsa lepší marketing.
Pocit spolupatričnosti
Ak si si už vyskúšal život alebo aspoň krátky pobyt v zahraničí, možno si zažil, že zblížiť sa s lokálnymi ľuďmi nie je vždy také ľahké. Občas nepomôže ani priateľský prístup, dobré zamestnanie, či to, že tvoj partner je domáci. Skrátka ťa medzi seba nevezmú a stále budeš vnímaný ako outsider. Stačí, že pôjdeš študovať do susedného Česka a už tam sa môžeš stretnúť s kritikou systému, ktorý dovoľuje toľkým Slovákom študovať na českých školách.
Alebo si možno mnohokrát zažil, že keď si sa na dovolenke náhodou stretol so Slovákom, hneď ste sa cítili ako bratia a je jedno, že ste sa v živote nevideli a delí vás veľký vekový rozdiel. Podobné je to aj s rečou. Akokoľvek dobre vieš cudzí jazyk, nikdy sa na spoločných vtipoch a historkách nezasmeješ ako s ďalším Slovákom. Spolupatričnosť a pocit príslušnosti k svojej krajine je skrátka niečo prirodzené, čo napriek rastúcej globalizácii a multikulturalizmu nezmizne.
Sivé okuliare
Ak ťa predchádzajúce odstavce nepresvedčili, je tu ešte jedna vec. Často sa ľudia rozhodnú odísť preto, že ich štve celý slovenský štátny systém od školstva cez súdnictvo po nastavenie podnikateľského prostredia. Po svete však chodia so sivými okuliarmi a málokedy vnímajú životné podmienky a systém v iných krajinách do rovnakej hĺbky, ako na Slovensku. Nežijú v zahraničí celý život, nezažili toľko, aby bola ich skúsenosť plnohodnotná a mohli skutočne povedať, kde sa žije lepšie.
Zároveň, v mnohých štátoch je systém oveľa viac skorumpovaný, než ten náš, zdravotníctvo a doprava tiež všade nie sú na skvelej úrovni, nehovoriac o špine, kriminalite a vojnových konfliktoch. Keď sa nad tým zamyslíš, Slovensko je veľmi pokojná krajina s potenciálom a šikovnými ľuďmi, ktorých si cenia aj v zahraničí. K tej zmene však nedôjde len tak, preto zlož svoje sivé okuliare, zameraj sa na pozitívne veci a konaj. Nič sa nezmení zo dňa na deň, ale postupnými krokmi možno o pár rokov budeš môcť povedať, že si dobre spravil, keď si sa vrátil.
StartItUp.sk
Nahlásiť chybu v článku