Foto: TASR/AP/Profimedia

Posádka si podľa inžiniera uvedomovala, čo sa s nimi deje.

Od tragédie miniponorky Titan ubehol už takmer mesiac. A aj keď je už jasné, že technicky a bezpečnostne nevyhovujúce plavidlo zničila implózia, ktorá v hlbinách Atlantiku znenazdajky pochovala 5 ľudí na palube, presný sled udalostí, ktorý ku tragédii viedol, známy nie je. Španielsky expert však prezradil, čo sa mohlo stať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už po nájdení trosiek po rozsiahlej pátracej akcii bolo jasné, že teórie o implózii sú pravdivé a nebolo možné, aby niekto niečo také dokázal prežiť.

Čo sa však s posádkou Titanu a samotnou ponorkou dialo počas posledných pár minút? To sa pokúsil ozrejmiť španielsky inžinier José Luis Martín. Na základe výpočtov odhalil potenciálnu časovú os udalostí, ktorá podrobne opisuje posledné sekundy pred zničením plavidla, píše portál Vox.

K Titaniku klesali v absolútnej tme

Ako Martin vo svojich výpočtoch uviedol, ponorka Titan začala s ponorom o ôsmej ráno a nasledujúcich 105 minút pomaly klesala k vraku Titaniku. Plavidlo zostupovalo na dno v úplnej tme, aby sa šetrila batéria, posádka však počúvala na odreagovanie obľúbenú hudbu, ktorú si vopred sama zvolila.

Foto: Profimedia

O 9:45 však začínajú problémy. Titan stratil spojenie s materskou loďou Polar Prince a v hĺbke asi 1 700 metrov zrejme došlo k elektrickej poruche. Titan následne stratil stabilitu a na dno oceánu ponorka padala vo vertikálnej polohe ako kameň – bez akejkoľvek kontroly minimálne 900 metrov. To bol začiatok konca.

Na záchranu nemali žiadnu šancu

Akonáhle Titan stratil pozdĺžnu stabilitu, prevrátil sa do vertikálnej polohy a začal rýchlo klesať ku dnu. Posádka nemala šancu sa z tejto situácie akokoľvek dostať. Nasledujúce chvíle si nikto nedokáže ani len predstaviť. Martin vo svojom modeli uvádza, že po prevážení cestujúci padali v úplnej tme jeden na druhého a veľmi dobre si uvedomovali, čo sa s nimi deje.

Foto: TASR/AP

„Muselo to byť ako v horore. Všetci si boli vedomí, že sa blíži ich koniec, čo bola určite najhoršia časť, pretože potom sa všetko zbehlo už veľmi rýchlo,“ vysvetlil inžinier.

Ako prasknutie balónika

Rýchle klesanie ku dnu spôsobilo, že ponorka bola vystavená náhlemu zvýšeniu tlaku na obrovskú úroveň počas niekoľkých sekúnd. Tu je už asi všetkým jasné, čo sa stalo.

„Vnútri Titanu došlo k okamžitému stlačeniu trupu, čo malo za následok stratu objemu o približne 70 až 80 percent,“ vysvetľuje Martin. Ako ponorka ďalej klesala, bola stále ťažšia.

Foto: TASR/AP

V hĺbke niekde medzi 2 500 a 2 700 metrami došlo k implózii. To je moment veľmi rýchly, Martin ho prirovnal k prasknutiu balónika. Smrť bola okamžitá.

Uložiť článok

Najnovšie články