Ilustračná foto: Unsplash

Z jeho spermií bolo splodených až príliš veľa detí. Teraz ho kvôli tomu čaká súd.

Holandský súd rieši v týchto dňoch pomerne bizarný prípad 41-ročného darcu spermií. Ten čelí žalobe za prekročenie limitu, ktorý obmedzuje množstvo darovaného genetického materiálu. Splodiť mal takýmto spôsobom až 550 detí po celom svete, legislatíva pritom umožňuje počať len 25 detí.

Článok pokračuje pod videom ↓

41-ročného darcu z holandského Haagu zažalovala organizácia Donorkind Foundation, ktorá chráni práva detí, ktoré boli počaté prostredníctvom darcovstva spermií. Okrem tej ho ale žaluje aj žena, ktorá v roku 2018 počala svoje dieťa práve vďaka spermiám od darcu, informuje web Euronews.

Ilustračná foto: Pexels (Nadezhda MoryaK)

Svoje spermie núkal aj na sociálnych sieťach

Muž menom Jonathan M. dostal v roku 2017 v Holandsku zákaz ďalej darovať svoje spermie na umelé oplodnenie po tom, čo sa organizácia pozrela bližšie na jeho záznamy. Z tých sa preukázalo, že do roku 2017 bolo vďaka jeho spermiám splodených viac než 100 detí. Holandská legislatíva pritom obmedzuje počet darcovstiev len na 25.

Darca ale s ponúkaním svojho ejakulátu pokračoval aj naďalej v zahraničí, pričom využíval aj ilegálne cesty či sociálne siete. Odhaduje sa, že sa takto stal otcom najmenej 550 detí po celom svete.

Ilustračná foto: Pexels (Martin Lopez)

Zvýšil riziko incestu medzi nevlastnými súrodencami

Limit na 25 detí od jedného darcu je podľa organizácie The Progress Educational Trust, ktorý podporuje neplodné páry, nastavený preto, aby úroveň príbuznosti medzi ľuďmi počatými z darovaných spermií alebo vajíčok zostala podobná v celej populácii.

„Pokiaľ je genetický materiál od jedného darcu prítomný medzi veľkým počtom potomkov, zvyšuje sa inak malé riziko, že by sa dvaja nevlastní súrodenci stretli a mohli by vytvoriť intímny vzťah,“ cituje vyjadrenie organizácia web Euronews.

Ako portál Euronews ďalej uvádza, Jonathan M. má aktuálne žiť v Keni a odmieta komentovať svoje obvinenia. Ďalšie detaily o jeho žalobe zatiaľ známe nie sú.

Uložiť článok

Najnovšie články