Foto: TASR/DPA

Ak chcete po vakcíne od Pfizeru silnejšiu imunitu a dostatok protilátok, rozostup medzi dávkami by sa mal výrazne zvýšiť.

Podľa nového výskumu je štvortýždňový rozostup medzi prvou a druhou dávkou vakcíny Pfizer krátka doba. Britskí vedci zistili, že pre ideálne vytvorenie protilátok a imunity potrebuje ľudské telo medzi dávkami vakcíny proti COVID-19 dlhšiu pauzu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Britskí vedci tvrdia, že ideálny odstup medzi prvou a druhou dávkou vakcíny Pfizer / BioNTech je 8 týždňov. Túto dobu odporúčajú hlavne z dôvodu vyvolania silnej imunitnej odpovede a taktiež ako spôsob boja proti variantu Delta. Informuje portál The Guardian.

Počas druhej vlny pandémie odporúčali vedci rozostup až do 12 týždňov. V máji 2021 sa však usmernenie zmenilo na osem týždňov, pretože v Spojenom kráľovstve stále pribúdali prípady spojené s variantom Delta.

Profesorka Susanna Duanchie z Oxfordskej univerzity, ktorá je spoločným hlavným riešiteľom v štúdii známej ako Pitch, povedala: „Pôvodné odporúčanie bolo 12 týždňov a vychádzalo z mnohých poznatkov z iných vakcín. Dlhší interval medzi dávkami dáva vášmu imunitnému systému šancu na najvyššiu reakciu a odpoveď.“

Prečo práve doba 8 týždňov?

„Rozhodnutie dať to na osem týždňov skutočne vyváži všetky širšie problémy, klady a zápory – dve dávky sú lepšie ako jedna celkovo. Musia byť vyvážené aj ďalšie faktory, ako napríklad dodávka očkovacej látky. Myslím si, že osem týždňov je ideálna doba medzi prvou a druhou dávkou, pretože ľudia chcú dostať dve vakcíny a aktuálne je veľa prípadov variantu Delta,“ dodala S.Duanchie.

Pre štúdiu Pitch výskumníci prijali 503 zdravotníckych pracovníkov, z ktorých 44% (223) malo predtým Covid-19, a študovali imunitné reakcie generované vakcínou od spoločnosti Pfizer.

Ilustračná foto: SITA

Zistili, že krátke (tri až štyri týždne) aj dlhé (10 týždňov) intervaly dávkovania vakcíny Pfizer generovali silné imunitné reakcie protilátok, no dlhší rozostup viedol k vyšším hladinám protilátok a vyššiemu podielu pomocných T-buniek, ktoré podľa vedcov podporujú imunitnú pamäť.

Vedci tvrdia, že môžu existovať výnimky, pri ktorých bude pravdepodobne potrebné skrátiť dávkovací režim z ôsmich týždňov na štyri, napríklad u tých, ktorí sa chystajú podstúpiť liečbu, ktorá môže ovplyvniť imunitný systém, ako je rakovina alebo transplantácia orgánov.

 

Uložiť článok

Najnovšie články