Takmer každá spoločnosť, ktorá sa systém rozhodla implementovať do svojho pracovného nastavenia, hlási preveľký úspech. Podľa firiem, po zavedení štvordňového pracovného týždňa, vnímali zvýšenú produktivitu, vyššiu pracovnú spokojnosť, rovnako ako znížené hladiny stresu u zamestnancov.
Podľa štúdie, ktorá skúmala účinok na islandskú spoločnosť, sú výsledky neuveriteľné. 78 percent zamestnancov hlási spokojnosť so svojím súčasným pracovným časom. Štúdiu zverejnil Autonomy Institute a Alda, pričom podrobné výsledky nájdete na stránke Autonomy.
Šťastie, výkon a balans medzi súkromím a prácou
Zo zamestnancov, ktorým sa skrátil pracovný čas za posledné dva roky, je s pracovným časom spokojnejších 62 percent zamestnancov.
Neuveriteľných 97 percent zamestnancov si myslí, že menší počet hodín uľahčil balans medzi súkromím a prácou, alebo aspoň dokázal zabezpečiť balans rovnaký, pričom 52 percent vníma zlepšenie.
42 percent ľudí, ktorým sa pracovný čas skrátil, vníma zníženie stresu v súkromnom živote. Oproti tomu 6 percent ľudí badalo, že sa úroveň stresu v súkromnom živote zvýšila.
Portál TimeOut dodáva, že zmenu zacítila aj štátna ekonomika. Podľa portálu, v roku 2023 vzrástla o 5 percent, pričom má ísť o druhé najvyššie tempo rastu v Európe. „Miera nezamestnanosti bola tesne nad 3 percentami (jedna z najnižších v Európe).“
Island v roku 2015 a v roku 2019 absolvoval dve úspešné pilotné schémy inovatívneho konceptu. Následne sa systém zaviedol oficiálne, pričom došlo k skráteniu štandardných hodín z počtu 40 na 36. Podľa CNBC, k roku 2021 „približne 85 % zamestnancov dodržiava, alebo sú na ceste k dodržiavaniu štvordňového pracovného týždňa, namiesto dní piatich.“
Ostáva už len otázka, či by sa islandské výsledky nemohli dostať aj k slovenskej vláde.
Nahlásiť chybu v článku