Základné pravidlá etikety by mal ovládať naozaj každý jeden človek. Ich nedodržiavanie je totiž veľakrát vecou, ktorá vyvoláva zbytočné konflikty a nedorozumenia, ktoré sú následne príčinou naštrbených vzťahov. Moderná doba so sebou však priniesla množstvo situácií, o akých sa ľuďom ešte pred pár rokmi ani len nesnívalo. Akých je teda 37 novodobých pravidiel etikety, ktorými by sme sa mali za každých okolností riadiť?
Článok pokračuje pod videom ↓
Etiketa pri komunikácii na sociálnych sieťach
- Keď ste na dovolenke, nezaťažujte svojich priateľov či kolegov zbytočnými detailami. V skutočnosti nemusia vedieť o každom vašom chode a možno ich až tak nezaujíma, koľko presne stupňov je v okolí vášho hotela. Potešte ich radšej nejakou zaujímavou a kreatívnou fotkou s krátkym popisom miesta, na ktorom sa práve nachádzate.
- Nevyužívajte nástenku svojich priateľov alebo priestor pod ich fotkami na to, aby ste s nimi preberali veci, ktoré sú záležitosťou len vás dvoch. Na tento účel slúžia súkromné správy.
- Neoznačujte svojich priateľov na fotkách, kde vyzerajú naozaj zle.
- Nikdy, ale naozaj nikdy nepoužívajte caps lock. Vyzerá to strašne a v ľuďoch to vzbudzuje dojem, ako by ste po nich kričali.
- S hashtagmi to príliš nepreháňajte. Menej je niekedy viac.
- Podľa odborníkov na sociálne médiá by ste denne na svojom Instagrame nemali zverejniť viac než 3 fotky. Ak ste na nejakom festivale či na dovolenke, tento počet sa môže zvýšiť na 5. Ak tieto počty prekročíte, ľudia vás môžu začať považovať za otravných.
- Ak sa rozhodnete o priateľstvo požiadať človeka, ktorý vás nepozná, v správe ho informujte, prečo tak robíte.
- Fotografie jedla… Ťažká téma. V každom prípade – nie. Nezverejňujte ich. Opäť, podľa odborníkov na sociálne médiá sú len 3 výnimky, kedy nimi môžete svoj profil spestriť: ak ste jedlo pripravili sami pomocou vylepšenia pôvodného receptu, ak je toto jedlo spojené s nejakým príbehom, alebo aj niečím skutočne výnimočné.
Predstavovanie a pozdravy
- Pri slovnom pozdrave platí nasledovné: muž zdraví ženu ako prvý, mladší zdraví staršieho a podriadený zdraví nadriadeného.
- Ak vám bol práve predstavený niekto cudzí, ruku mu ako prvý podávate vy. V iných situáciách podáva ruku žena mužovi, starší človek mladšiemu a nadriadený podriadenému.
- Bez ohľadu na váš vek, vaše pohlavie alebo váš status – ak vkročíte do miestnosti, v ktorej už sú nejakí ľudia, pozdraviť ich ako prvý musíte vy.
- Keď predstavujete dvoch ľudí, ktorí sa ešte nepoznajú, neostaňte len pri mene, ale doplňte aj niečo navyše, čo budú môcť považovať ako záchytný bod pri ich prípadnej ďalšej komunikácii. Napríklad: “Mária, toto je Jozef, kuchár z tej skvelej reštaurácie, o ktorej ti stále rozprávam. Jozef, toto je Mária, najlepšia zverolekárka v tomto meste.”
- Ak ste na recepcii, kde si budete podávať ruku s viacerými ľuďmi a držíte nejaký vychladený nápoj, držte ho vždy v ľavej ruke. Inak by ste ľuďom podávali studenú a mokrú ruku, čo je nežiadúce.
- Na recepciách platí tiež pravidlo, že ak odchádzate, rozlúčiť by ste sa mali len s hostiteľom. Ak by ste začali lúčiť aj s ostatnými hosťami, mohli by to brať ako signál, aby už odišli.
- Ak sa s niekým stretnete vonku v zime a máte rukavice, muž by si ich mal pri podaní ruky vždy dať dole. Žena tak urobiť nemusí.
- Keď nastupujete do taxíka, šoféra vždy pozdravte ako prví.
- Ak sedíte a niekto vás zdraví podaním ruky, určite sa postavte. Ak by ste ostali pri podaní ruky sedieť, bolo by to riadne spoločenské faux pas.
- Ak má váš spoločník pozdravil niekoho, koho nepoznáte, pozdravte ho tiež.
- Nikdy nepodávajte ruky v kúpeľni, na toalete, ani v prípade, že z týchto priestorov práve vychádzate. Vo všeobecnosti, vždy, keď sú vaše ruky mokré, špinavé, alebo ak nesiete niečo ťažké, radšej sa ospravedlňte, že ruku práve podať nemôžete.
- Ruky si nikdy nepodávajte cez stôl.
Ak ste u niekoho na návšteve, alebo ak návšteva príde k vám
- Na pozvanie nikdy neodpovedajte otázkou: “A kto ešte príde?” Je to naozaj veľmi neslušné.
- Ak máte návštevu, vypnite televíziu a počítač. Dovolená je len hudba – nie však príliš hlasitá.
- Ak ste u niekoho na návšteve alebo máte návštevu vy, nemali by ste telefonovať. Ak je však nejaký telefonát naozaj neodkladný, posnažte sa, aby netrval dlhšie ako 5 minút.
- Keď ukazujete hosťom svoj byt alebo dom, začnite toaletou a kúpeľňou, kde si môžu umyť ruky.
- Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak hostiteľ nie je pri stole, nikto by nemal jesť.
V reštaurácii
- Ak stretnete v kaviarni či v reštaurácii svojho priateľa, nikdy si k nemu neprisadnite bez toho, aby vás pozval.
- Ak ste napríklad na oslave a niekto nedoje svoje jedlo, nikdy sa nepýtajte, či zvyšok môžete dojesť.
- Ak máte v reštaurácii k dispozícii látkovú utierku, nikdy si nevyťahujte svoju vlastnú papierovú.
- Ak vám prinesú ako partii jednu omáčku, radšej si z nej odlejte na svoj tanier a nepoužívajte všetci jednu “spoločnú”.
- Keď vám prinesú jedlo na jednom tanieri, napríklad pizzu, nevyberajte si najväčší kúsok, vezmite si kúsok, ktorý je najbližší k vám.
- Ak pijete spoločný nápoj z džbánu a idete si z neho naliať, ponúknite aj osoby, ktoré sedia najbližšie pri vás.
Telefonáty a SMS
- Dôležité informácie a novinky (napríklad svadbu, tehotenstvo a podobne) nikdy neoznamujte SMS správou. Ideálne je zvoliť osobný rozhovor, ak vám to vzdialenosť neumožňuje, zvoľte aspoň telefonát.
- V divadle, kine, knižnici, galérii a podobne si nikdy nezabudnite zapnúť tichý režim.
- Ak niekomu voláte, v duchu počítajte zvonenia. Ak vám niekto nezdvíha, po piatom zvonení položte.
- Ak si potrebujete vybaviť akýkoľvek telefonát, vždy sa snažte byť niekoľko metrov od ľudí – jednak aby ste ich neobťažovali, no rovnako aj aby váš telefonát nepočúvali.
- Ak sa vaše spojenie počas telefonátu preruší, zavolať by mal ten, kto volal ako prvý.
- Keď voláte niekomu cudziemu, vždy sa predstavte celým menom.
brightside
Všetko začína v tvojej hlave
Viac článkov
Knihy od interez.sk
Nahlásiť chybu v článku