Ilustračná foto: TASR - Branislav Račko, archív

Zasadanie Národnej Rady (NR) dnes prinieslo mnohé novinky.

O väčšine z týchto noviniek sa už pred istým časom hovorilo. Dnes však poslanci Národnej rady definitívne schválili zmeny v mnohých oblastiach: diaľničné známky, pokuty, príspevky pre policajtov, hazardné hry, informovanosť žien pred vykonaním interrupcie či občianske preukazy pre deti do 15 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

365-dňová diaľničná známka

Poslanci Národnej rady (NR) SR v pondelok schválili aj zavedenie 365-dňovej diaľničnej známky. Tá bude platiť nielen do konca kalendárneho roka, ale 365 dní, odkedy si ju vodič zakúpi.

Väčšie pokuty

Pokuty za používania prístrojov za volantom sa zdvojnásobia. Povolené ostane telefonovanie za volantom s pomocou handsfree, zakázané však bude držanie mobilu v ruke.

Hazardné hry

foto: Unsplash

Osoby, ktoré sú evidované v registri fyzických osôb vylúčených z hrania hazardných hier, by mohli mať zakázané stávkovanie. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách z dielne opozičného hnutia Sme rodina, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v pondelok posunuli do druhého čítania. Cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov doplniť pravidlá ochrany hráčov hazardných hier a zakázať stávkovanie tým osobám, ktoré sú evidované registri fyzických osôb vylúčených z hrania hazardných hier. Týmto opatrením by sa podľa poslancov obmedzili najmä finančné a sociálne následky hrania týchto hier.

Prevádzkovatelia stávkovej hry by tak mohli mať povinnosť neumožniť osobám účasť na tomto type hazardnej hry. Prevádzkovateľ hazardnej hry, ktorý prevádzkuje stávkovú hru, by na tieto účely mal byť povinný využívať register vylúčených osôb a požadovať predloženie preukazu totožnosti.

„Prevádzkovateľ internetovej hry je na tieto účely povinný požadovať údaje z preukazu totožnosti a z ďalšieho dokladu, kópie ktorých mu na tieto účely zasiela fyzická osoba, ktorá má záujem zúčastniť sa na hazardnej hre a využívať register vylúčených osôb pri každom prihlásení sa hráča na jeho hráčsky účet,“ doplnili poslanci v dôvodovej správe návrhu. Zmeny by v prípade schválenia mohli byť účinné od 1. januára 2020.

Príspevky pre policajtov

foto: TASR – Martin Baumann

Bývalí obecní policajti budú dostávať príspevok za svoju prácu. Poslanci Národnej rady (NR) SR v pondelok odsúhlasili pozmeňujúci návrh nezaradenej poslankyne Aleny Bašistovej, ktorý predložila k novele zákona o cestnej premávke. Nárok na príspevok budú mať bývalí policajti, ktorí majú aspoň 56 rokov a v obecnej polícii odpracovali najmenej 25 rokov.

 Informovanosť žien pred vykonaním interrupcie by sa mohla zvýšiť

Zabezpečiť informovanosť žien o vývoji ich tehotenstva pred vykonaním interrupcie, ako aj zakázať ponúkanie interrupcie prostredníctvom reklám by mohla nová legislatíva, ktorú v pondelok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Podľa novely by sa mal obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia povinne zakotviť medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva. Ženám by tak malo byť umožnené vidieť obraz embrya alebo plodu, ako aj počuť tlkot jeho srdca. „Sonografické vyšetrenie, ako aj odovzdanie výtlačku záznamu zo sonografického vyšetrenia bude pre ženu bezplatné,“ píše sa v návrhu novely. Návrhom by sa tiež zakázali reklamy umelého prerušenia tehotenstva, za porušenie zákazu by hrozila pokuta vo výške 66.400 eur.

foto: Unsplash

Poslankyne chcú vylúčiť z dovolenej reklamy umelé prerušenie tehotenstva pri zdravotníckych pracovníkoch a poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. „Cieľom návrhu je tiež zabrániť tomu, aby slovenskí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti promovali potrat v zahraničí a podporovali tak potratovú turistiku na Slovensko,“ skonštatovali poslankyne v návrhu. Zmeny by v prípade schválenia novely mali byť účinné od 1. marca 2020.

Deti do 15 rokov budú mať občianske preukazy bez fotografie

Občiansky preukaz
Občiansky preukaz, foto: MINV/Wikimedia – Public Domain

Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Dôvodom je elektronizácia zdravotníctva. Občiansky preukaz bez podoby tváre bude slúžiť ako prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Autentifikácia čipom bude od roku 2022 jediným spôsobom, ako sa do danej dokumentácie dostať. Polícia tak bude deťom mladším ako 15 rokov automaticky zasielať občiansky preukaz bez podpisu a fotografie držiteľa. Ten dostanú takisto občania, ktorí majú občiansky preukaz bez čipu s neobmedzenou platnosťou, ktorý sa vydával do 30. júna 2012 občanom starším ako 60 rokov. Rezort vnútra tak chce odbremeniť seniorov od povinnosti si nový preukaz vybavovať.

Právna úprava prináša aj možnosť požiadať o občiansky preukaz s fotografiou pre deti mladšie ako 15 rokov. Ten bude slúžiť ako plnohodnotný cestovný doklad po krajinách Európskej únie a krajinách, ktoré občiansky preukaz SR akceptujú ako cestovný doklad. Preukaz sa už bude vydávať s časovou platnosťou. Do šiestich rokov bude platiť dva roky, od šiestich do 15 zase päť rokov vzhľadom na zmeny v črtách tváre v danom veku. Tento občiansky preukaz bude stáť 4,5 eura. Vydávanie občianskych preukazov pre deti v súvislosti s elektronizáciou zdravotníctva avizoval ešte začiatkom minulého roka šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš. Na identifikáciu u lekára sa dá do konca roka 2021 využiť preukaz poistenca a rodné číslo.

Uložiť článok

Najnovšie články