Iste máte medzi známymi aj vy takých, čo trpia potravinovými alergiami, alergiou na peľ, prach či roztoče. Vedeli ste však, že niektorí ľudia môžu byť alergickí aj na vodu či dokonca na chladný vzduch?
Muža takmer zabil chladný vzduch
Muž z Colorada takmer zomrel po tom, čo z horúcej sprchy vyšiel do chladnejšej miestnosti. Prejavila sa u neho totiž vážna alergická reakcia na chladný vzduch. O prípade informoval časopis The Journal od Emergency Medicine, ktorý píše, že 34-ročný muž skolaboval a na podlahe v jeho dome ho našla rodina. Muž mal ťažkosti s dýchaním, výrazne sa potil a následky alergickej reakcie boli badateľné aj na jeho pokožke. Ako informuje portál Live Science, chladný vzduch u muža vyvolal anafylaktický šok.
Keď na miesto dorazila záchranná služba, rodina priznala, že muž už v minulosti mal alergickú reakciu na chladné počasie. Tá sa však zvyčajne prejavovala žihľavkou na pokožke, nie anafylaktickým šokom. Situácia sa zhoršila po tom, čo sa muž z Mikronézie s tropickým podnebím presťahoval do chladnejšieho Colorada. Muž na mieste dostal dávku epinefrínu a kyslíka a bol prevezený do nemocnice, kde bol ďalej liečený antihistaminikami a steroidmi.
V nemocnici mu lekári napokon diagnostikovali alergiu na chlad, čo znamená, že muž je alergický nielen na chladný vzduch, ale vážne problémy mu môže spôsobiť napríklad aj studená voda. Alergická reakcia sa teda môže dostaviť aj v prípade, ak napríklad muž vypije chladený nápoj alebo zje studené jedlo. To, či je človek alergický na chlad sa testuje tak, že sa približne na 5 minút na pokožku priloží kocka ľadu. Ak sa na pokožke tam, kde bol ľad priložený prejaví reakcia vo forme začervenania a žihľavky, diagnóza je jasná.
Príčiny alergie nie sú známe
Medzi najčastejšie príznaky alergie na chlad patrí žihľavka a svrbiaca pokožka, vo vážnejších prípadoch však dôjde k prudkému poklesu krvného tlaku a k zúženiu dýchacích ciest. K anafylaktickému šoku však zvyčajne dochádza len vtedy, ak je chladom zasiahnuté celé telo, napríklad, ak sa človek celý ponorí do studenej vody. V mužovom prípade stačilo, aby vyšiel z teplej sprchy a ovanul ho studený vzduch.
Nie je známe, koľko ľudí na svete touto alergiou trpí. Ako informuje portál NIH, ide o mimoriadne vzácne ochorenie a podľa jednej štúdie v Európe postihuje len 0,05 percenta populácie. Príčina tejto alergie nie je známa, odborníci sa však nazdávajú, že môže byť dedičná a niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu, následkom ktorej ich môže chlad ohroziť. V niektorých prípadoch však môže byť alergia následkom poruchy imunitného systému, vážnej infekcie, s ktorou telo bojuje a v zriedkavých prípadoch ju môže zapríčiniť rakovina.
Nahlásiť chybu v článku