Príbeh jeho kariéry však nie je tým jediným, čo stojí za to. Bill Gates nikdy nebol len géniom, bol to stále človek a my vám prinášame tie najlepšie príbehy, ktoré o ňom budete kedy počuť.
Spolužiakov si nevyberáš… Teda, pokiaľ nie si Bill Gates
Už na strednej škole mladý Bill Gates vedel, že čo si nezariadiš sám, to nemáš. Keď dostal ako zadanie od vedenia školy použiť ich počítač na to, aby spravil rozvrhy pre študentov, Gates využil príležitosť a do svojej triedy zaradil všetky študentky, ktoré sa mu páčili.
Aj géniovia „občas“ vynechajú školu
Každý občas vynechá nejakú tú prednášku alebo cviko a povie si, že sa svet nezrúti. Bill Gates však nasadil počas svojho štúdia na Harvarde latku blicovania poriadne vysoko – nechodil totiž ani na jeden predmet, na ktorom bol zapísaný. Miesto toho vždy navštevoval prednášky, ktoré ho v tej chvíli zaujali alebo sa mu zapáčili. Napriek tomu sa na konci semestra dokázal nabifľovať všetko učivo a skúšky dal na Áčka. Tromfneš ho?
Matematický problém, s ktorým sa iní trápili roky, vyriešil ako dvadsaťročný
Vo svojich 20-tich rokoch ako študent Harvardu prišiel Bill Gates s obdivuhodným riešením matematického problému, takzvaného problému „triedenia palaciniek“, s ktorým si vyštudovaní matematici lámali hlavu tridsať rokov. Keď mu však profesor navrhol publikovanie jeho riešenia v akademickom svete, nemal záujem, pretože už vedel, že jeho kroky budú smerovať z Harvardu k založeniu Microsoftu. Jediná vec, ktorá ho zaujímala, bola malá počítačová spoločnosť, ktorú založil v Albaquerque v Mexiku. „Také geniálne dieťa. Aké mrhanie,“ poznamenal vtedy jeho profesor.
Rýchlo a zbesilo
Bill Gates zvykol šialene jazdiť v okolí Albaquerqueskej púšte neďaleko miesta, kde neskôr vyrástla prvá kancelária Microsoftu. Jedna jazda mu však nevyšla, a to práve v čase, keď mal od kamaráta požičané Porsche 928. Kamarátove auto nabúral a jeho oprava trvala rok.
Značka Porsche mu neprinášala práve šťastie
Nehoda z púšte nebola poslednou situáciou, v ktorej mu Porsche spôsobilo problémy. Počas jazdy na svojom Porsche 911 z Albaquerque do nového domova v Seattle, Bill Gates dostal až tri pokuty za rýchlosť, z čoho dve boli dokonca od toho istého policajta. Zakladateľ počítačového impéria si očividne z cestného zákona ťažkú hlavu nerobí.
Mal vždy prehľad o svojich zamestnancoch
Keď bola spoločnosť Microsoft ešte v začiatkoch, jej zakladateľ si pamätal ŠPZtky všetkých svojich zamestnancov, aby mohol sledovať, ako tvrdo pracujú. Sledoval parkovisko a kontroloval, kedy prichádzajú do práce a kedy z nej odchádzajú. Tohto zvyku sa musel neskôr vzdať, jeho spoločnosť totiž postupne nadobudla obrovské rozmery.
Veľký Bill Gates bol tiež závislý na počítačových hrách
Nie, nehovoríme o Battlefielde ani Minecrafte. Bill Gates bol fanúšikom klasickej hry od Windowsu – Míny, a to až do takej miery, že si ju musel odinštalovať z počítača v kancelárii, aby sa nezabával a neklesala tým jeho produktivita. Keď sa ho jeden jeho zamestnanec snažil vyprovokovať prekonaním Billovho najvyššieho skóre, odpovedal mu na to strohým emailom: „Keď stroje dokážu robiť veci rýchlejšie než ľudia, ako si môžeme udržať našu ľudskú dôstojnosť?“
Úspešných ľudí, ktorým sláva nestúpla do hlavy je málo, Gates však k nim patril
Napriek tomu, že v deväťdesiatych rokoch bol Microsoft na vzostupe, spoločnosť sa držala toho, aby zamestnanci lietali na služobné cesty vždy v turistickej triede. Sám Gates šiel príkladom a cestoval na obchodné stretnutia najlacnejšími letmi. Keďže ešte nebol medzinárodne známy, lietať komerčnými letmi preňho nebol problém. A hoci si od tej doby kúpil už súkromné lietadlo, na jeho zamestnancov a obchodných partnerov urobila táto politika firmy v tom čase obrovský dojem.
F-word ako meradlo
Každý vyjadruje nadšenie z nového nápadu svojim vlastným spôsobom. U Billa Gatesa sa dalo povedať, či sa mu páčil niekoho nápad podľa toho, koľko krát povedal slovo „f**k“, zatiaľ čo čítal jeho návrh. Čím menej krát F-slovíčko padlo, tým viac sa Billovi nápad páčil. Legendy hovoria, že najnižší počet napočítaných vulgarizmov bol štyri.
Donkey.Bas alebo keď sa génius zmýli
Keď Microsoft po prvý krát posunul na schválenie operačný systém DOS, dostal k nemu požiadavku od firmy IBM, aby boli jeho súčasťou aj počítačové hry. Gates a Neil Konzen strávili skoro celú noc vymýšľaním „DONKEY.BAS“- primitívnej hry, ktorej pointa bola ovládať autíčko a vyhnúť sa ním oslom stojacim na ceste. Keď sa Apple tímu prvý krát dostal do rúk počítač IBM, nemohli uveriť, že Gates pod túto hru podpísal svoje meno a dokonca očakával pochvalné reakcie. Reakcie sa síce dočkal, ale miesto pochvaly si Apple zamestnanci pospevovali „Donkey.Bas“, aby ho ešte viac strápnili.
Muž, ktorý má rád domáce práce, nie je mýtus
Jedna z činností, ktorej sa vyhýba väčšina z nás, bola Billovou najobľúbenejšou. Ktorá? Predsa umývanie riadov. Najradšej ich každý večer umýval sám. Napriek tomu, že mu ľudia ochotne ponúkali svoju pomoc, on ich zakaždým odmietol, pretože sa mu umývanie riadov najviac páčilo spôsobom, ktorým to robil on. Kto by nechcel takého rodinného príslušníka?
Niekedy sa správa detinsky, no môže si to dovoliť
Počas interview pre časopis PC Week začal reportér Billa podpichovať, čo ho naštvalo natoľko, že sa zamkol v kúpeľni a odmietal odtiaľ vyjsť, kým sa mu reportér neospravedlní. Ten musel prísť k dverám a povedať, že ho to mrzí. Bill bol až potom ochotný pokračovať. Údajne bol typický technologický introvert až do doby, kým sa mu narodili deti. Potom už nikto nechcel uveriť príhodám, ako je táto.
Ani v priamom prenose nemal Gates zábrany
Kúpeľňové interview nebolo jediné, ktoré nevyšlo celkom podľa plánov. V roku 1994 ho redaktorka CBS Connie Chung v rozhovore dusila ohľadom vyšetrovania Microsoftu, Bill to nevydržal a vybuchol. Ešte predtým jej však stihol v priamom prenose ukázať, že dokáže preskočiť stoličku, z čoho mohlo byť veľké faux pas, keďže ako sám povedal, jeho skokanské schopnosti sa rokmi zhoršili a keď sa to nepodarí, môže to poriadne bolieť.
Pozri aj: Bill Gates údajne potreboval na tento hlavolam len 20 sekúnd. Dokážete ho vyriešiť aj vy?
Interez.sk (Ivana Gallasová), businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku