SU-17. Foto: Picryl.com

V roku 1983 sme boli k jadrovej vojne oveľa bližšie, než sme si doteraz mysleli.

Svet bol na pokraji jadrovej vojny už viackrát. Mnohí si spomenú napríklad na Kubánsku krízu v roku 1962. Avšak aj rok 1983 bol rokom, kedy sa náš svet mohol zásadne zmeniť a stačilo málo, aby sa ponoril do konfliktu, v ktorom hlavnú úlohu hrali atómové zbrane. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Cvičenie NATO

V novembri roku 1983 prebiehalo v západnej Európe s velením v Belgicku vojenské cvičenie NATO s názvom Able Archer 83. Trvalo 5 dní a malo preveriť schopnosť armád NATO.

Už aj predtým sa vedelo, že cvičenie Able Archer 83 spôsobilo v Kremli paniku, ale nové dokumenty vydané iba tento utorok hovoria, že reakcia Sovietskeho zväzu na cvičenie bola omnoho intenzívnejšia, ako sa doteraz predpokladalo.

Vojna začne pod zásterkou cvičenia

Sovietska vojenská doktrína totiž uvádzala, že podľa Varšavskej zmluvy ofenzíva NATO by mohla začať pod záštitou vojenského cvičenia, ako bolo napríklad Able Archer 83, uvádza Washington Post.

NATO tiež v tom roku nasadil nový kódovaný komunikačný systém, čo tiež Sovietov vystrašilo. Ako píše Daily Mail, reakciou na Able Archer 83 bol poplach v stíhacích divíziách v Poľsku či vo východnom Nemecku.

Ilustračná foto: Wilson44691, CC0, via Wikimedia Commons

Bomby pripravené na útok

Odtajnené spisy uvádzajú, že vtedajší generálny tajomník Sovietskeho zväzu Jurij Andropov vykonal prípravy na okamžité použitie jadrových zbraní, ktoré mali byť schopné použitia na nepriateľské ciele do 30 minút.

Jadrové zbrane tak boli naložené do stíhacích bombardérov, ktoré aj vzlietli. Spravodajská správa od letcov z nemeckého mesta Neuruppin hovorila, že lietadlo typu SU-17 malo neočakávaný problém s hmotnosťou a vyvážením. Analytici dospeli k záveru, že to bolo kvôli bombám, ktoré predtým nikdy nepoužívali a nelietali s nimi.

Ilustračná foto: Dave Bezaire & Susi Havens-Bezaire, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Netušili tak vážnu situáciu

Počas cvičenia kontaktoval generálporučík Leonard H. Perroots svojich nadriadených s obavami, že cvičenie môže spustiť ofenzívu zo strany Sovietov. Neexistovalo však dostatočne veľa dôkazov. Perroots neskôr napísal, že keby vedel to, čo sa potom dozvedel, možno by konal inak.

Po skončení cvičenia sa totiž dozvedel, že sovietska reakcia na cvičenie bola napríklad, že sa zastavila rutinná letecká preprava, čo naznačovalo prípravy na útok.

Je zrejmé, že sa pri cvičení Able Archer 83 podcenili bezpečnostné riziká a riziko jadrového konfliktu sa vystupňovalo na maximum. Stačilo vtedy skutočne málo a mohla sa začať písať desivá a nová kapitola našich dejín.

Uložiť článok

Najnovšie články