Predstavte si však, že by ste na jednom mieste stretli aj Marie Skłodowsku Curie či Erwina Schrödingera. Presne to sa podarilo autorovi jedinečnej fotografie, ktorá zachytáva tých najinteligentnejších ľudí „Einsteinovej éry“.
Konferencie sa zúčastnili tí najväčší géniovia
Koľko géniov sa zmestí do jedinej miestnosti? Na zábere, ktorý vznikol v roku 1927 ich narátate až 29. Fotografia vznikla na piatej Konferencii Solvey v Bruseli. Konferencie organizoval belgický chemik Ernest Solvay a témou tejto mali byť elektróny a fotóny. Rozoberať sa mali aj najnovšie teórie, poznatky a názory z oblasti kvantovej mechaniky, píše portál My Modern Met.
Prvú konferenciu zorganizoval Solvay ešte v roku 1911 a jej hlavnou témou boli poznatky z oblasti radiácie. Aj na tejto konferencii sa zúčastnila Marie Curie, ktorá v tom roku získala Nobelovu cenu za chémiu. V rokoch 1911 aj 1927 bola jedinou ženou, ktorá pozvánku na konferenciu dostala. V roku 1903 totiž ako prvá žena na svete získala Nobelovu cenu za fyziku. Do dnešného dňa je zároveň jedinou ženou, ktorá získala dve Nobelove ceny v dvoch rôznych vedeckých disciplínach.
Konferencie Solvay venované rôznym vedeckým témam sa pod záštitou Solvayovho inštitútu fyziky a chémie konajú do dnešného dňa, a to v trojročných cykloch. Najprv sa koná konferencia venovaná fyzike. Nasleduje rok bez konferencie a po ňom na tretí rok nasleduje konferencia venovaná chémii.
Boh nehrá kocky
Konferencie v roku 1927 sa zúčastnilo 17 ľudí, ktorí sa počas svojho života stali laureátmi Nobelovej ceny, ale aj významní vedci či profesori. Medzi nimi boli napríklad Albert Einstein, Niels Bohr či Erwin Schrödinger. Práve toto stretnutie do dnešného dňa mnohí označujú za jedno z najvzrušujúcejších, aké sa v dejinách odohralo. Niet sa preto čo čudovať, že záber, ktorý bol na stretnutí vyhotovený, si získal titul tej „najinteligentnejšej“ fotografie, aká bola kedy vyhotovená.
Každý z géniov, ktorý sa na danej konferencii zúčastnil, svojím spôsobom zmenil svet a spôsob, akým ho chápeme. Boli to najlepší vedci a myslitelia svojich čias. Práve na tejto konferencii sa diskutovalo aj o Heisenbergovom princípe neurčitosti. V rámci diskusie Einstein poznamenal, že Boh nehrá kocky. „Einstein, nehovor Bohu, čo má robiť,“ odpovedal mu na to podľa portálu Rare Historical Photos Bohr.
Nahlásiť chybu v článku