Foto: OceanGate Expeditions

Pri vraku ikonickej lode objavili celý nový ekosystém.

Keď v roku 1996 expedícia skúmajúca vrak Titanicu zachytila zvláštne údaje na sonare, netušili, čo si o tom majú myslieť. Nachádza sa pri Titanicu ďalší vrak lode? Alebo je to nejaký zvláštny geologický útvar? V týchto dňoch sa konečne záhadu podarilo vyriešiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V roku 1996 ponorný prieskum plavidla PH Nargeolet síce zachytil zvláštny útvar pri vraku Titanicu, no kapitán ho už nedokázal preskúmať. Zvláštny útvar bol videný v hĺbke 2 900 metrov v búrlivých vodách severného Atlantiku.

Objavili ekosystém

Teraz expedícia spoločnosti OceanGate, ktorá si o útvare myslela, že to bude druhý vrak lode, objavila namiesto neho hustý a bohatý ekosystém, uvádza portál IFLScience.

Novoobjavený geologický útvar dočasne pomenovali Nargeolet-Fanning Ridge, teda po pôvodnej expedícii a po členovi misie OceanGate. Útvar identifikovali ako súbor čadičových vulkanických hornín.

Prekypuje životom

Spoločnosť OceanGate ekosystém okolo vraku monitoruje už dlhšie, no nájdenie tohto útvaru je aj tak jedinečné. Neuveriteľné zábery z prieskumu morského hrebeňa ukazujú oblasť, kde sa to doslova hemží životom. „Sme ohromení rozmanitosťou špongií, koralov, homárov či rýb,“ povedal profesor výskumu Steve W. Ross vo vyhlásení.

Podľa Rossa tento doteraz neznámy ekosystém poskytuje príležitosť na porovnávanie morskej biológie na Titanicu a v jeho okolí. „Podobnosti a rozdiely nám pomôžu lepšie pochopiť hlbokomorské prostredie,“ dodáva.

Vedci v tejto oblasti vyhotovili niekoľko videozáznamov a odobrali vzorky vody na analýzu DNA. Vďaka tomu zmerajú rozsah biodiverzity, čo im poskytne lepší pohľad na to, ako funguje život tak hlboko pod hladinou oceánu.

Výskum Titanicu spoločnosťou OceanGate bude pokračovať aj naďalej a poskytne tak ešte lepší pohľad na toto fascinujúce a pre človeka nedostupné prostredie.

Uložiť článok

Najnovšie články