Históriu vytvára každý z nás – všetko, čo sa odohralo v minulosti, je história. Včerajší obed, písomná maturita z pred pár mesiacov či zlomenina spred troch rokov. Je náročné registrovať všetky dôležité fakty, nie to si pamätať aj presný dátum. My vám dnes prinášame historické udalosti, ktoré sa udiali v rovnaký dátum a vďaka ktorým úplne zmeníte perspektívu vnímania času.
Korytnačka Charlesa Darwina zomrela v roku 2006, zatiaľ čo Darwin zomrel v roku 1882. Steve Irwin ju vlastnil od roku 1987 až do jej konca
Korytnačka Harriet pochádza z Galapágov. Sir Charles Darwin ju tam našiel v 1835 keď bola veľká ako tanier. Krátky čas strávila s Darwinom v Anglicku, potom ju odniesol do Austrálie Darwinov priateľ John Wickham. Až do roku 1987 bola v Queenslande, potom si ju vzal do opatery Steve Irwin, s ktorým bola až do smrti.
J. R. R. Tolkien, Adolf Hitler a Otto Frank, otec Anny Frankovej, boli prítomní pri bitke na Somme
Bitka na Somme sa odohrala medzi 1. júlom a 18. novembrom 1916 počas prvej svetovej vojny. Bojovali proti sebe armády Anglicka a Francúzska proti Nemeckej ríši. V tomto čase bok po boku bojovali Adolf Hitler a Otto Frank. O 28 rokov neskôr Hitlerova armáda Otta Franka zatkla a poslala ho do koncentračného tábora.
V rovnakej vojne no opačnej strane bojoval aj známy spisovateľ Ronald Tolkien. Bol nadporučíkom divízie Lancashirskí strelci.
Pablo Picasso zomrel v ten istý rok ako Pink Floyd vydal album The Dark Side of the Moon (1973), rok potom, čo sa narodil Eminem
Obdobie rokov 1972-1973 je pamätné z pohľadu maľby aj hudby. 1. marca 1973 vydal Pink Floyd svoj v poradí ôsmy album The Dark Side of the Moon. Okamžite sa stal jedným z najúspešnejších počinov a týždeň sa udržiaval na vrcholoch rebríčkov. O mesiac a sedem dní neskôr zomrel vo veku 92 rokov španielsky maliar a sochár Pablo Picasso. Stalo sa tak počas toho ako so svojou manželkou a priateľmi večeral.
Asi šesť mesiacov predtým, 17. októbra 1972, sa narodil Marshall Bruce Mathers III, ktorého všetci poznáme ako známeho amerického rapera Eminema. V podstate bolo toto obdobie šiestich mesiacov časom, kedy boli všetky tri legendy Picasso, Pink Floyd a Eminem nažive.
Niektoré zo Saturnových prstencov sú mladšie ako dinosaury o asi 350 miliónov rokov
Saturn vznikol pred približne 4,5 miliardami rokov a objavený bol v 17. storočí. Astronómovia si pôvodne mysleli, že prstence sú rovnako staré ako samotná planéta, no výskumníci z inštitútu SETI však zistili, že niektoré z prstencov boli sformované len pred 100 miliónmi rokov. Tým pádom sú mladšie ako dinosaury, ktoré na našej planéte žili pred 230 až 66 miliónmi rokov.
Galileo zomrel v ten istý rok, ako sa narodil Newton
Galileo Galilei bol taliansky astronóm, fyzik, inžinier, filozof a matematik. Hovorí sa o ňom ako o „otcovi pozorovacej astronómie“, „otcovi modernej fyziky“, „otcovi vedeckých metód“ a „otcovi vedy“. Jeho vedecký prínos však skončil v januári 1642, keď zomrel. Zhodou náhod sa v rovnaký rok len o 11 mesiacov neskôr narodil Sir Isaac Newton. Ten sa preslávil matematickým vysvetlením gravitácie a množstvom ďalších vedeckých objavov.
Byzantská ríša sa rozpadla len 40 rokov predtým, ako Columbus objavil Ameriku. Teda aj ľudia, ktorí si hovorili Rimania sa dopočuli o objave nového kontinentu
Byzantská ríša sa začala rozpadať v roku 476, keď sa jej západná časť rozdeľovať. Východná časť však vydržala až do roku 1453, kedy Ottomanova armáda dobyla Konštantínopol. Len 40 rokov neskôr Christopher Columbus narazil na nový kontinent – Ameriku. Tá bola do 1492 roku pre Európu neznáma. Tým pádom ľudia, ktorí si pred pádom Byzantskej ríše hovorili Rimania, museli o Amerike počuť.
Keď Hannibal prekračoval Alpy do Rímskej ríše v roku 217 pred Kristom, Veľký čínsky múr bol v počiatočnej fáze stavby
Hanibalove prekročenie Álp bola jedna z najvýznamnejších udalostí Druhej púnskej vojny a jedná sa o jeden z najoslavovanejších vojenských úspechov v antickom vojenstve. Vďaka tomu Hannibal obišiel Rimanov a vojnu tak presunul priamo do Rímskej ríše. V rovnakom čase len na opačnej strane sveta vznikala historická hranica, známa ako Veľký čínsky múr.
Do Osvienčimu začali prichádzať väzni v ten istý rok, ako bol otvorený McDonald’s
Nacistické Nemecko obsadilo Poľsko v septembri 1939. Už 21. septembra rozhodol šéf Gestapa, že poľskí židia budú posielaní do táborov s dobrým vlakovým spojením. V apríli 1940 za pomoci SS začal fungovať prvý koncentračný tábor. Zatiaľ čo Gestapo premýšľalo ako zabiť čo najviac židov, Amerika bola pri vzniku ikonickej siete rýchleho občerstvenia McDonald’s.
John F. Kennedy, C.S. Lewis a Aldous Huxley zomreli v rovnaký deň 22. novembra 1963
John Fitzgerald Kennedy bol americký politik a 35. prezident USA. Clive Staples Lewis bol britský novelista, poet a akademik. Preslávil sa najmä knihou Kroniky Narnie. Aldous Leonard Huxley bol anglický spisovateľ, ktorý napísal dielo Prekrásny nový svet či The Doors of Perception. Všetci zomreli 22. novembra 1963 – Kennedy bol zavraždený, Lewis zomrel na zlyhanie obličiek a Huxley podľahol rakovine.
Mongolská ríša ešte stále existovala v čase, kedy boli založené Spojené štáty Americké
Na stretnutí vo Philadelphii počas Druhého kontinentálneho kongresu bola 4. júla 1776 deklarovaná nezávislosť Spojených štátov Amerických. V tom čase už bolo impérium Džingischána na ústupe, no stále existoval jeho pozostatok, známy ako Krymský chanát.
Coca-cola je len o pár rokov mladšia ako Taliansko
Talianske kráľovstvo vzniklo 17. marca 1861 zjednotením krajín pod vládou Savojovcov. Len o 31 rokov neskôr uzrela svetlo sveta prvá Coca-Cola.
Marilyn Monroe a kráľovná Alžbeta II. sa narodili v tom istom roku
Kráľovná Alžbeta II., súčasná kráľovná Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, sa narodila 21. apríla 1926. Známa americká herečka a modelka Marilyn Monroe sa narodila 1. júna 1926.
Pristátie na Mesiaci bolo len 66 rokov po prvom úspešnom lete
Prvý let v roku 1903 uskutočnený bratmi Wrightovcami trval len 12 sekúnd a prešiel vzdialenosť 35,5 metra. Len 66 rokov neskôr 20. júla 1969 pristálo Apollo II na Mesiaci. Neil Armstrong a Edwin Aldrin sa tak stali prvými mužmi, ktorí stáli na Mesiaci.
Benátska republika existovala v rovnakom čase ako Spojené štáty americké
Spojené štáty boli deklarované v júli 1776. Benátska republika bola svedkom tohto formovania a sledovala fungovanie prvých 21 rokov. No v apríli 1797 si Francúzsko a Rakúsko tú to republiku rozdelili, a tak skončila 1100 rokov dlhá história Benátskej republiky.
Osmanská ríša sa rozpadla dva roky po tom, čo na more vyplávala prvá lietadlová loď USA
The USS Langley bola prvá lietadlová loď amerického námorníctva a vznikla prestavaním lode USS Jupiter v roku 1920. V tom čase Osmanská ríša stále existovala, hoci postupne zanikala. Sultanát bol úplne zrušený 1. novembra 1922.
Znamienko rovnosti bolo prvýkrát vynájdené v roku 1557, len 7 rokov pred narodením Galilea
Svetoznámy astronóm a fyzik Galileo Galilei sa narodil 15. februára 1564. Prekvapivo znamienko rovnosti či ľudové „rovná sa“ bolo vynájdené len sedem rokov pred jeho narodením. Dosiahol to Robert Recorde, človek, ktorý predstavil algebru anglickému ľudu. Počas písania jeho knihy sa mu nechcelo dookola rozpisovať „rovná sa“, a preto začal písať dve paralelné čiary – dokonalý symbol rovnosti.
Adolf Hitler, Leon Trotsky, Joseph Tito, Sigmund Freud, and Joseph Stalin – všetci žili v januári 1913 vo Viedni
Pred viac ako storočím sa Viedeň stala domovom viacerým známym osobnostiam. Dvaja revolucionári, Stalin a Trotsky, boli na úteku a ukrývali sa vo Viedni. Sigmund Freud bol známy psychoanalytik, ktorý tu žil a pracoval. V rovnakom čase mladý maršal Tito pracoval v automobilke v Wiener Neustadt, meste južne od Viedne. Nakoniec Adolf Hitler práve v tomto meste sníval o štúdiu na prestížnej viedenskej Akadémii umenia, no ako všetci vieme, maliarom sa nikdy nestal.
Oxfordská univerzita je staršia ako Machu Picchu
Jedna z najstarších univerzít v anglicky hovoriacich krajinách. Presný dátum založenia neexistuje, no záznamy o vyučovaní sa datujú až do roku 1096, čím sa táto univerzita stáva druhou najstaršou univerzitou na svete. Podľa záznamov je táto univerzita staršia ako Machu Picchu, Stratené mesto Inkov, ktoré bolo v 15. storočí vytvorené na horskom hrebeni vo výške 2430 metrov.
Írska mohyla Newgrange je staršia ako egyptské pyramídy o približne 500 rokov
Keď si spomenieme na staroveké stavby, práve egyptské pyramídy sú tie, na ktoré si väčšina z nás spomenie ako na prvé. Najstaršia z nich bola skonštruovaná medzi rokmi 2630 – 2611 pred Kristom. Tieto prehistorické monumenty však určite nie sú najstaršie. Írsky Newgrange pochádza z doby kamennej a postavili ho okolo roku 3200 pred Kristom, čím je starší ako pyramídy a o približne tisíc rokov starší ako Stonehenge.
Americkí otcovia zakladatelia o dinosauroch ani len netušili. Ich existenciu totiž potvrdili až v roku 1841
Prvý človek, ktorý dinosaurov opísal vo vedeckej príručke bol William Buckland, profesor geológie na Oxforde. V tom čase však pre ne neexistoval žiadny názov, hovorilo sa im „veľké fosílne jaštery“. Termín dinosaurus bol vymyslený až v roku 1842 anglickým paleontológom Richardom Owenom. Abraham Lincoln mal po tridsiatke keď bol tento termín uvedený. Rovnako tak aj otcovia zakladatelia Spojených štátov amerických o dinosauroch nikdy nepočuli.
V čase, kedy vyšiel prvý diel Star Wars, Francúzsko ešte stále používalo gilotínu
Star Wars alebo Hviezdne vojny sú kultovou záležitosťou takmer všetkých fanúšikov filmu. Prvý film z dielne Georga Lucasa vyšiel v roku 1977. V tom čase sa vo Francúzsku ešte stále používala gilotína ako oficiálny spôsob popravy. Francúzi ju prestali používať 11. septembra 1977, presne v deň, kedy sa Star Wars: Episode IV—A New Hope začal premietať vo Francúzsku.
interez.sk (katka), unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku