CYAN Solutions

Rok 2016 bol vskutku prelomovým, čo sa týka vedeckých objavov. Pozrite sa na sumarizáciu projektov, ktoré sme v tomto roku vychválili na našom portáli aj my.

Rok 2016 bol vo svete vedy výnimočný. Stalo sa toho skutočne veľa a ľudstvo sa posunulo o poriadny kus ďalej v mnohých oblastiach výskumu. Na našom portáli sme sa venovali najviac novinkám zo sveta ekológie, zdravotníctva, neurológie, techniky, vesmíru a podobne. Dnes vám prinášame tie najväčšie vedecké počiny, ktoré sa v poslednom roku udiali. Zdá sa, akoby sme žili vo svete budúcnosti, nezdá sa vám? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čína uviedla do prevádzky najväčší rádioteleskop na svete.

china_radio_telescope538320367527
TASR/AP

Čína uviedla do prevádzky najväčší rádioteleskop na svete, ktorý bude slúžiť na prieskum vesmíru a prispeje tiež k pátraniu po známkach mimozemského života.  Zariadenie známe pod akronymom FAST má šírku 500 metrov, čo je zhruba 30 futbalových ihrísk… čítaj viac

Vedci objavili planétu, ktorá je skoro taká, ako Zem

qz.com
qz.com

Len nedávno, v druhej polovici roku 2016, celý svet obehla správa o nájdení planéty, ktorá je veľmi podobná našej Zemi, nenachádza sa ani tak ďaleko a je pravdepodobné, že sa na nej nachádza aj život. Proxima B je od našej Zeme vzdialená 4.2 svetelných rokov a jej “rok” trvá len 11.2 dní. Práve preto je veľmi ťažké rozoznať obrysy planéty v žiare jej hviezdy. Zrejme aj preto jej objavenie trvalo tak dlho….čítaj viac.

Vedcom sa podarilo obnoviť zrak u slepých myší

s.aolcdn.com

Americkým vedcom sa podarilo na pokusných slepých myšiach čiastočne zregenerovať zrakový nerv. Tento úžasný objav tak môže znamenať nádej pre stovky tisíc ľudí po celom svete. Nedávny výskum ukázal, že ak sa zvýši aktivita proteínu nazvaného mTOR, ten môže pôsobiť na axóny, čo sú hlavné časti zrakového nervu tak, aby sa samé opravovali….čítaj viac.

7-metrová veža, ktorá čistí vzduch od smogu a vyrába z neho šperky

studioroosegaarde.net
studioroosegaarde.net

Unikátna čistička vzduchu, nazvaná Smog Free Tower, je vysoká 7 metrov a za hodinu dokáže vyčistiť úctyhodných 30-tisíc kubických metrov vzduchu. Jej spotreba pritom nie je vôbec veľká, pohybuje sa na úrovni 1400 wattov, teda podobne ako napríklad varná kanvica. Prístroj funguje na princípe elektródy, ktorá priťahuje k sebe ionizujúce častice vo vzduchu a tým ich odstraňuje z okolia…čítaj viac.

Ľudia sa dnes môžu zahrať aj takto

zdroj: imgur.com

NASA objavila nový mesiac Zeme

theguardian.com
theguardian.com

NASA skutočne potvrdila, že okolo našej Zeme obieha ešte jeden objekt, ktorý by sme mohli nazývať Mesiac 2, no jeho oficiálne označenie je 2016 HO3, asteroid, ktorý sprevádza Zem po jej obežnej dráhe už viac ako sto rokov. Doteraz ostával nepovšimnutý, no najnovšie zistenia spôsobili veľkú senzáciu. Ide totižto o ďalší mesiac-satelit, teda objekt obiehajúci okolo telesa, ktoré rotuje okolo Slnka, našej planéty. Aj keď nie je taký „verný“ ako starý dobrý kamoš Mesiac…čítaj viac.

Vyrobili prvý ohybný holografický smartfón

sciencealert.com

Každý rok sa technologickí giganti predbiehajú v tom, kto vytvorí nový, lepší a zaujímavejší model smartfónu. Kanadským vedcom sa podľa ich slov podarilo vytvoriť prvý holografický smartfón s ohybným displejom, ktorý umožňuje viacerým ľuďom naraz pri pohľade naň vidieť holografické zobrazenie predmetov. Toto zariadenie nazvali HoloFlex a na sledovanie efektu nie sú potrebné žiadne špeciálne okuliare, ani iné zobrazovacie zariadenia a netreba zvoliť presnú polohu hlavy na to, aby bol vidieť trojrozmerný efekt…čítaj viac.

Astronómovia objavili to, o čom existovali len hypotézy, prvú hviezdu s čistým kyslíkom v atmosfére

sciencealert.com
sciencealert.com

Vedeckým astronómom sa v posledných dňoch podaril skutočne jedinečný objav. Objavili hviezdu, ktorá sa vymyká z rámca bežných hviezd. Jej vonkajšiu atmosféru tvorí z 99,9 % kyslík, čo je najväčší podiel kyslíku pre ľudstvo v známom vesmíre. V porovnaní s 21 % kyslíka v našej atmosfére je to skutočne ohromujúce číslo…čítaj viac.

Vedci vypestovali v laboratóriu bijúce srdce pomocou kmeňových buniek

iflscience.com
iflscience.com

Vedecké tímy z Massachusettskej nemocnice a z Harvardskej univerzity prišli na revolučný koncept ako vytvoriť v laboratórnych podmienkach za pomoci kmeňových buniek funkčný srdcový sval. Vedci sa inšpirovali predchádzajúcimi výskumami, kde pomocou 3D tlačiarní boli vyrobené rôzne segmenty srdca pomocou biologického materiálu. Na nich potom skúšali vypestovať srdcové tkanivo. Tu však na to išli inak, vedci použili srdcia, ktoré boli nevhodné na transplantáciu. Iba po dvoch týždňoch už bolo viditeľné, že bunky na srdci rastú. Keď potom k srdcu začali vedci posielať elektrické impulzy, srdce začalo biť, čo znamenalo pre celý vedecký tím zaslúžený úspech…čítaj viac.

Skupina 20-tich supermiliárdárov, ktorá spolu disponuje majetkom až 170 miliárd dolárov začala bojovať proti klimatickým zmenám

latendencia.cl
latendencia.cl

Skupina 20 miliardárov, medzi ktorými je okrem Billa Gatesa aj Richard Branson (zakladateľ Virgin), či Jeff Bezos (zakladateľ Amazonu) založili fond, v ktorom je momentálne jedna miliarda dolárov. Tento fond je zameraný na energetiku a investovanie do moderných technológií, s cieľom nahradiť neefektívne a znečisťujúce zariadenia novými modernými a ekologickými technológiami…čítaj viac.

Švédsko recykluje natoľko, že už nemá takmer žiadny odpad

suez-environnement.com
suez-environnement.com

Vedeli ste, že recyklovať sa dá až natoľko, že každoročne odveziete na skládku menej ako 1% z celkového množstva komunálneho odpadu? Švédi už vedia, ako na to. Dokonca do svojej krajiny dovážajú odpad z okolitých krajín, aby ich stroje stále premieňali odpad na užitočnú vec…čítaj viac.

Konečne, môžeme lietať na jetpackoch

zdroj: imgur.com

V Aus­trá­lii začala výstavba eko­lo­gicky udr­ža­teľ­ného mes­tečka “Tesla Town”

tesla-town-title
inhabitat.com

V Aus­trá­lii pred­sta­vili vývo­jári plány týka­júce sa vybu­do­va­nia prvého Tesla mes­tečka v malej obchod­nej štvrti Mel­bourne. Každý jeden dom, ktorý sa tu bude nachá­dzať má dis­po­no­vať solár­nou stre­chou a vsta­va­nou domá­cou baté­riou Power­Wall pochá­dza­jú­cou z dielne Elona Muska. Tento pro­jekt bol dokonca oce­nený, ako naj­viac eko­lo­gicky udr­ža­teľný sta­vebný kon­cept v celej Aus­trá­lii, a to hneď z nie­koľ­kých dôvo­dov….čítaj viac.

Veterný vynález, ktorý dokáže zo vzduchu vyrobiť vyše 40 litrov vody za deň

waterseer.org
waterseer.org

Vedci vyvinuli novú metódu výroby vody zo vzduchu. Obrovskou výhodou je nízka cena, nenáročnosť obsluhy a pomerne veľké množstvo vyrobenej vody. Toto zariadenie tak poskytuje nádej neskutočnému množstvu ľudí po celom svete, ktorí stále nemajú prístup k pitnej vode a v konečnom dôsledku dokázalo zmierniť chudobu a podporiť rozvoj aj odľahlých regiónov…čítaj viac.

Poľsko otvorilo novú svietiacu cyklotrasu, ktorá je nabíjaná slnkom

inhabitat.com
inhabitat.com

Ak ste nadšencami cyklistiky rozhodne, by ste mali navštíviť našich severných susedov. Poľsko totiž otvára novú cyklistickú trasu neďaleko malého mesta Lidzbark Warmiński, ktorá je osvetlená pruhom modrého fosforeskujúceho svetla, ktorého zdrojom je slnečná energia. Dve muchy jednou ranou…čítaj viac.

Francúzsko zakázalo používanie a výrobu plastových riadov, pohárov, príborov a takisto aj plastových sáčkov

plasty1
pixabay.com

Kto nevidel obrovský plastový umelý ostrov v oceáne alebo nikdy nebol na skládke odpadu, si nevie dobre predstaviť, koľko plastu sa vlastne na Zemi nachádza. Krok vpred urobilo Francúzsko, keď zaviedlo nový zákon, pričom zakázalo výrobu a používanie plastových riadov. Zákon je zameraný na zvyšovanie energetických úspor, ktoré by inak boli použité na výrobu umelých hmôt. Tento “luxus” stojí štáty doslova miliardy. Podľa zákona majú producenti a spoločnosti, ktoré plasty využívajú, čas do roku 2020, kedy budú musieť preukázať, že plast pri výrobe nevyužívajú….čítaj viac.

Časť dialnice Route 66 bude mať ako prvá v USA cestu zo solárnych panelov

route-66-solarne-panely1
cdn.com

Najslávnejšia americká diaľnica bude ekologickejšia. Na časti diaľnice Route 66 budú môcť autá využívať fotovoltaické dlaždice. Tieto dlaždice budú nainštalované v blízkosti odpočívadla v Conway, kde budú generovať elektrinu. Tá bude napájať autá a iné zariadenia a financovať budúce projekty. Tento projekt vznikol ako startup založený manželským párom, Scottom a Juliou Brusawovými, už v roku 2011, kedy získali podporu 750-tisíc dolárov….čítaj viac.

V Holandsku rastie eko-dedina budúcnosti. Vyrába si všetky potraviny, energiu a neprodukuje žiadny odpad

sciencealert.com
sciencealert.com

Projekt ReGen Villages, ktorý bol tento rok predstavený v Benátkach je možno víziou budúcnosti. Jedná sa o ideu udržateľnej susedskej komunity, ktorá by si dokázala všetko, čo k životu potrebuje, vyrobiť úplne sama. Rastliny, mäso, energiu… Prvá takáto high-tech poľnohospodárska dedina má vyrásť už do budúceho roku v Holandsku, len 20 kilometrov od Amsterdamu…čítaj viac.

Za 10 rokov sa micro SD karta zmenila zo 128 MB na 128 GB

buzzfeed.com
CYAN Solutions

Umelá inteligencia si vytvorila vlastné šifrovanie, vedci tomu celkom nerozumejú

mojandroid.sk
mojandroid.sk

Umelá inteligencia dosiahla ďalší významný míľnik. Neurónové siete dokázali medzi sebou komunikovať tak, že si správy sami zakódovali, aby ich nemohol prečítať každý. Vedci si nie sú istí, ako to urobili. Tri vybrané neurónové siete – Alice, Bob a Eve začali medzi sebou komunikovať pomocou šifier. Vlastne medzi sebou začali komunikovať len Alice a Bob, pričom Eve sa snažila ich komunikáciu narušiť. Aj keď šifrovanie nebolo dokonalé, stále ide o veľmi zaujímavý a fascinujúci experiment…čítaj viac.

Spoločnosť, ktorá chce ľuďom vkladať do mozgu miniatúrne počítače

linkedin.com

Nemôžete spať kvôli nervozite zo zajtrajšieho pracovného pohovoru? Neviete si spomenúť, kam ste dali kľúče od domu alebo chcete navždy zabudnúť na vašu prvú lásku, ktorá vám zlomila srdce? V nie tak ďalekej budúcnosti to budeme schopní spraviť akoby lusknutím prstov. Z toho vyplýva, že prvým krokom k dosiahnutiu tohto utopistického sveta je dekódovanie ľudské mozgu. A presne na to sa teraz hodlá zamerať spoločnosť Kernel, ktorá vďaka dotáciám a podpore amerických organizácií ako NIH (National Institues of Health) alebo DARPA (Defence Advanced Research Project Agency) poskladala tím svetových odborníkov z oblasti neurobiológie, ktorí by mali byť schopní identifikovať mechanizmy podliehajúce nášmu neurálnemu kódu, a v konečnom kroku ich spraviť preprogramovateľnými…čítaj viac.

Ktorý objav z roku 2016 bol podľa vás ten najdôležitejší?

Pozri aj: 15 múdrych vychytávok z Japonska, ktoré by sme okamžite mali začať používať aj na Slovensku

interez.sk (archív redakcie)
Uložiť článok

Najnovšie články