Pri dnešnom uponáhľanom svete sa niekedy ani nemáme kedy zamýšľať nad určitými predmetmi či vecami. Zdajú sa nám úplne normálne a bežné. Naša predstavivosť však funguje na dokonalej súhre medzi mikro a makro úrovňou. Existujú prístroje, ktoré nám pomáhajú tieto veci lepšie pochopiť. Takými sú aj okuliare, ďalekohľad, ale aj mikroskop. Prinášame vám 20 obrázkov zdanlivo obyčajných veci, ktoré pod mikroskopom nadobúdajú úplne nový význam.
Hlava karfiolu Romanesco
Na prvý pohľad vidíme úplne normálny obraz talianskeho karfiolu.
No ak sa niekoľkokrát priblíži, uvidíme niečo úžasné.
Mihalnice
Tieto kožné deriváty, podobné chlpom či vlasom, rastú na dolnom aj hornom viečku. Tu je pohľad na ne až 50-krát zväčšený. Vedeli ste, že mihalnice chránia oku pred jeho poškodením? Práve mihalnice totižto zabraňujú akémukoľvek vniknutiu drobných častí do oka.
Vši
Zbaviť sa vší niekedy naozaj nie je ľahké. Môže to spôsobiť hotovú nočnú moru. Takto vyzerá voš detská pod mikroskopom.
Až teraz je naozaj jasné ako žije voš na našich vlasoch. Chytí sa pramienkov a kladie vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy.
Sú odolné voči vode, preto sa ničia len pomocou chemických látok.
Hlava komára
Komáre nám veru dokážu narobiť veľké starosti. Tento dotieravý hmyz zanechá na tele nepríjemné štípance. Tie sú červené a svrbia. Prinášame vám fotku hlavy komára – zväčšenú 160-krát.
Zub v počiatočnej fáze rozkladu
Na obrázku môžete vidieť zubovinu. Nazýva sa aj dentín a je to žltobiela hmota podobajúca sa kosti, ktorá tvorí väčšinu zuba. N druhom obrázku je niekoľkokrát zväčšená.
Koža žraloka
Žraločia koža je veľmi vzácna. Je totižto štyrikrát odolnejšia ako hociktorá iná. Koža žraloka je krytá plakoidnými šupinami krytými sklovinou. Táto sklovina spôsobuje veľkú drsnosť kože žralokov. Žiabrové štrbiny sú po stranách tela, pričom prúdenie vody cez nich zaisťuje len žralokov pohyb vpred. Voda pri tomto pohybe preniká ústami do ústnej dutiny a žiabrovými štrbinami zase von. To vedie k tomu, že ak sa zamotá žralok do siete, celkom rýchle sa udusí. Na obrázku je vidieť túto kožu zväčšenú až 144-krát.
List kvetu Tradeskancie
Tieto obľúbené kvety sú typické najmä pre ich modré sfarbenie. Začali sa pestovať v 17. storočí, no dnes ich už pestujú ľudia po celom svete. Aktuálne sú vyšľachtené rôzne druhy kvetov od červenej po bielu.
Chloroplasty v rastlinných bunkách
Prebieha v nich fotosyntéza, zložitá premena anorganických látok (voda a oxid uhličitý) na organické látky (cukry), pričom sa uvoľňuje kyslík. Môže prebiehať vďaka chlorofylu (zelenému farbivu), ktorý obsahujú chloroplasty.
Noha jašterice
Jašterice sú rýchle a zaujímavé zvieratá. Vedeli ste, že ich chvost má funkciu reprodukcie? Odpadnutím chvostu sa jašterica chráni pred predátormi. Ponúkame vám obraz nohy, zväčšený 120-krát.
Húsenica
Ak zväčšíte húsenicu 30-krát, jej telo sa bude podobať skôr na monštrum, než na drobného živočícha.
Ľudský jazyk
Povrch jazyka je pokrytý tisíckami jazykových pohárikov. Po zväčšení sa vám naskytne naozaj neuveriteľný obraz toho, čo sa nachádza na našom povrchu jazyka.
Krvné bunky v tepne
Bez krvi by to v našom organizme vôbec nefungovalo. Krv je rôznorodá tekutina pozostávajúca z krvných buniek rozptýlených v krvnej plazme. Takto vyzerá krv vnútri prasknutej tepny.
Zrnká piesku
Dr. Greenberg sa snaží fotografovať prirodzený svet. Pomocou 3D mikroskopu pozoroval pieskové zrná, ktoré v sebe skrývali naozaj neuveriteľné poklady. Posúďte sami.
Ľudské oko
Naše oko je naozaj dokonale vytvorený orgán. Obrázok jeho niekoľkonásobného zväčšenia vám však vyrazí dych. Nikdy by ste nepovedali, že je až také malé. Dokonalá súhra detailov viac pripomína planétu vo vesmíre ako orgán zraku.
Rakovinové bunky
Rakovina krčku maternice je spôsobená abnormálnym rastom buniek v krčku maternice. Tie bunky tvoria obvykle zhubné nádory a majú schopnosť šíriť sa do ďalších častí tela.
Pleseň na chlebe
Nie je ju vidieť, ani cítiť – pripomína pomúčenie, preto si ju vôbec nemusíme všimnúť. Plesne neodstránime, ak si urobíme zo staršieho chleba hrianky, mikroorganizmy sa nezničia ani pri teplote nad sto stupňov Celzia. Bohužiaľ, veľmi rýchlo sa rozširujú.
Domček slimáka
Schránka slimáka je tvorená tromi vrstvami a zväčšuje sa rastom slimáka. Na rast ulity však slimák potrebuje vápenec (uhličitan vápenatý). Ak ho nemá v potrave dostatok, získava ho tak, že na kameň vylúči kyselinu uhličitú, tá vápenec rozpustí a túto tekutinu slimák vypije. Uskladní ju v tráviacej žľaze a v prípade potreby bude vápenec zabudovaný do ulity. Druhý obrázok je zväčšený obraz jednej z troch vrstiev.
Niektoré obrázky vyzerajú naozaj desivo. Až pri ich priblížení sme zistili, že ich systém je naozaj veľmi dobre prepracovaný a že všetko, čo vyzerá na prvý pohľad nezaujímavo ,v skutočnosti môže byť priam fascinujúce.
Interez.sk (Anna Zábojníková), unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku