Do kufrov si ľudia balili len tie nevyhnutné veci. Čo všetko v nich mali uložené ľudia liečení na psychiatrii môžete vidieť na fotkách, ktoré nafotil Jon Crispin.

Približne v roku 1910 existovala v New Yorku liečebňa pre duševne chorých, s názvom Wiliard Asylum.  Mala množstvo pacientov, ktorí do nej prichádzali, aby sa vyliečili z rôznych mentálnych chorôb a trápení. Inštitút bol zatvorený a bol premenený na zariadenie, ktoré malo liečiť drogovo závislých a to práve vtedy, keď New York State Museum získalo stovky kufrov po mŕtvych pacientoch.

Článok pokračuje pod videom ↓
institut
collerctorsweekly

Jon Crispin, fotograf na voľnej nohe, v spolupráci s múzeom odfotografoval opustené kufríky plné spomienok a príbehov ľudí, ktorí prišli kvôli liečbe do tohto inštitútu. V tejto psychiatrickej liečebni zomieralo veľa ľudí. Ich kufre s majetkom však boli zachované. V roku 1995 v čase, keď bola zatvorená, všetky tieto kufre zamestnanci uskladnili a odložili namiesto toho, aby ich vyhodili.

kufre
willardsiutcases

Liečebňa sa nachádza v Ney Yorku, v blízkosti jazera Seneca. Veľa zamestnancov, ktorí v nej pracovali, sú miestni ľudia. Niekoľko generácií zamestnancov z mesta si počas svojej práce vytvorilo veľmi blízky vzťah k pacientom. Liečebňa Wiliard má dokonca vlastný cintorín, kde bola pochovaná väčšina týchto pacientov a tak si zamestnanci nedokážu predstaviť, že by vyhodili ich kufre.

kufre7
willardsuitcases
kufre9
willardsuitcases
kufre11
willardsuitcases

V ústave boli naozaj rôzni ľudia. Takí, ktorí mali vážne psychózy, ale aj takí, ktorí sa z toho nevedeli dostať po smrti manžela či manželky.

kufriky
willardsuitcases

Napriek tomu, že sa tam nachádzalo niekoľko pacientov, ktorí boli neschopní žiť v akomkoľvek prostredí, boli aj takí, čo trpeli menej závažnými problémami.

kufor1
willardsuitcases
kufor2
willardsuitcases

Veľa pacientov sa venovali svojim koníčkom a bol im pridelený čas na umenie a remeslá. Niektorí z nich pracovali na farme obklopujúcej zariadenie. Boli aj takí, ktorí mali svoje vlastné tanečné skupiny.

kufre-pacientov
willardsuitcases

Či už si pacienti balili kufre sami alebo niekto iný, niektoré z nich obsahovali aj nástroje pre remeselnícke práce. Jedným z prípadov bol dokonca kufor naplnený koženými pracovnými nástrojmi, ktoré zrejme používal počas svojich tvorivých chvíľ.

kufriky-111
willardsuitcases

kufriky-11
willardsuitcases
kufriky1
willardsuitcases

Veľa kufrov je naplnených spomienkami z ich života. Hrebene, hodiny, výšivky, no najmä rôzne fotografie.

kufre
willardsiutcases

Jeden pacient, černoch a homosexuál, ktorý bol v armáde, mal na svojich fotografiách mnoho krásnych žien z 30. a 40. rokov. Bol zatknutý kvôli tomu, že ,,vybuchol“ na čašníčku počas toho ako večeral, keď tvrdil, že ho čašník alebo čašníčka nerešpektuje.

kufrisko
willardsuitcases
kufor-88
willardsuitcases
kufor-pacienta
willardsuitcases

Ďalší ukrajinský muž mal svoj zápisník plný matematických informácií. Mal tiež svadobnú fotku svojej manželky s umelou kyticou kvetov. Bol zatknutý tajnou službou pretože povedal, že bol ženatý s dcérou prezidenta, Margaret Truman.

kufor-pacienta-2
willardsuitcases
kufor-pacienta1
wilardsuitcases

V kufri sa našla fľaška veľmi drahého parfému z Paríža. Kufre obsahovali aj veľa listov, ktoré dostali, zatiaľ čo boli v zariadení a taktiež veľa listov, ktoré napísali oni, ale nikdy sa neposlali.

parfem
willardsuitcases

 

kufor-9
willardsuitcases
kufre
willardsuitcases

Obrázky kufrov, ktoré odfotografoval Jon Crispin ukázali aspoň z časti život pacientov v liečebni. Ich život neboli len lieky a terapie, ale najmä to, čo počas liečby robili. V kufri sa našli aj ich osobné spomienky na blízkych ľudí. Vďaka tým, ktorí sa o pacientov starali, teraz tieto kufríky môžeme vidieť aj my.

interez.sk (Anna Zábojníková), unbelievable facts
Uložiť článok

Najnovšie články