pixabay.com

Bojíte sa hadov? Je to prirodzené. Strach z hadov – ofidiofóbia – je jedna z najrozšírenejších fóbií.

Možno za to môže pramatka Eva, možno to je prirodzený strach, ktorý máme zakódovaný v genóme. Tieto plazy však stoja za zmienku. Tušili ste napríklad, že niektoré vedia lietať? Hady sú naozaj zaujímavé tvory, ktoré majú svoje miesto (nielen) v dejinách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prinášame vám 25 zaujímavostí o hadoch, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili:

1. Hadi žijú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a na väčšine pevnín

Výnimku tvoria niektoré veľké ostrovy, ako  Írsko, Island, Grónsko, Havaj a Nový Zéland. Hadov by ste darmo hľadali aj na niektorých malých ostrovoch v Atlantickom oceáne, či v strednej časti Tichého oceánu.

pixabay.com

2. Ich veľkosť sa výrazne líši

Variabilita je naozaj široká. Od malých, 10 centimetrových slepúchov až po gigantického pytóna, ktorý dorastá do veľkosti až 7 m.

pixabay.com

3. Na svete žije približne 3 400 druhov hadov

Z celkového množstva je iba 600 jedovatých. Z jedovatých hadov len 200 predstavuje pre človeka vážne nebezpečenstvo.

pixabay.com

4. U hadov je vyššia pravdepodobnosť vzniku polycefálie

 Je to vzácna anomália vzniku viacerých hláv. V prírode už viackrát zaznamenali prítomnosť dvojhlavých hadov. A ešte jedna zaujímavosť. Hlavy môžu medzi sebou bojovať o potravu.

Holy Cow! A Two-Headed Snake!

5. Ich predchodcami sú štvornohé jaštery

Hady sa vyvinuli zo štvornohých jašterov približne pred 112 až 94 miliónmi rokov. Niektoré druhy, ako napríklad pytóny a štrkáče, majú ešte rudimenty zadných končatín.

pixabay.com

6. Sú doslova všade

Nájdeme ich v každom prostredí, od džungle, cez púšť, po jazerá a hory. Dokonca boli objavené aj v Himalájach, v nadmorskej výške 4 900 m.n.m.

pixabay.com

7. To je teda výdrž!

Štrkáč vyvoláva svoj špecifický zvuk sťahovaním a uvoľňovaním svalov v priemere 50 krát za sekundu. Dokáže to nepretržite vykonávať viac ako tri hodiny. Tomu sa teda povie výdrž!

pixabay.com

8.Nikto nechce nahnevať čiernu mambu!

Uhryznutie čiernej mamby, jedného z najjedovatejších hadov, môže spôsobiť celkový kolaps organizmu v priebehu 45 minút. Ak sa nepodá protijed, smrteľnosť je takmer 100 percentná.

pixabay.com

9. Pohyblivá čeľusť

Väčšina hadov má pohyblivú čeľusť, čo im umožňuje stráviť korisť, ktorá je väčšia než ich hlava.

pixabay.com

10. Hadí ostrov

V Brazílii existuje ostrov Snake Island, ktorý jednoznačne patrí hadom. Sú tu doslova všade. Je tu zaznamenaná najvyššia hustota týchto beznohých sympaťákov na svete. Hada nájdete na každom metri štvorcovom.

pixabay.com

11. Zelená anakonda

Zelená anakonda, ktorú nájdeme v tropických lesoch Južnej Ameriky, je považovaná za najväčšieho a najťažšieho hada na svete. Môže vážiť až 227 kg a jej dĺžka – 9 metrov, tiež stojí za pozornosť.

wikimedia.org

12. Západný Taipan

Západný Taipan, malý had, napriek svojmu „obyčajnému“ vzhľadu, je najjedovatejším na svete. Dávka jedu, ktorá sa uvoľní pri jednom uhryznutí,tohto austrálskeho krásavca môže zabiť až 100 dospelých mužov.

Taipan

13. Infračervené receptory

Niektoré druhy hadov, ako napríklad štrkáče či pytóny, majú špeciálne infračervené receptory, ktoré im pomáhajú pri love. Pomocou nich „uvidia“ teplokrvnú korisť.

pixabay.com

14. Trošku štatistiky

Jedovaté hady každoročne zabijú na celom svete približne 90 tisíc ľudí. No aj tak v počte obetí zďaleka neprekonajú komárov, ktorí ročne majú na svedomí úmrtie takmer milióna ľudí.

pixay.com

15. Lietajúce hady

Existuje rod kĺzavých hadov, ktoré poznáme aj ako lietajúce hady. Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a sú schopní plachtiť  približne na 100-metrovú vzdialenosť.

Golden Tree Snake, Chrysopelea ornata in Huai Kha Khaeng

16. Pozrime sa na zúbky

Hadie zuby majú krátku životnosť, a to od 6 do 10 týždňov. Akonáhle sa opotrebujú, miesto nich dorastajú nové.

pixabay.com

17. Múdra príroda

Aby sa im párové orgány „zmestili“ do úzkeho tela, jeden orgán (napríklad oblička) sa nachádza v prednej časti tela, zatiaľ čo druhý v zadnej. Príroda to teda geniálne vymyslela.

pixabay.com

18. Strach je nanič

Aj had sa môže báť. Napríklad Arizonský koralovec. Keď je v strese, strčí si hlavu pod telo a zatočí sa do klbka. Na dôvažok prdí. A poriadne nahlas.

pixabay.com

19. Posmrtná pomsta

Odťatá hlava hada ešte neznamená absolútny koniec. Ešte niekoľko hodín po oddelení od tela vás môže pohrýzť. V zuboch sa ešte nachádza dostatočné množstvo jedu.

pixabay.com

20. Nástroj popravy

V minulosti sa hady používali aj na vykonávanie popravy. Odsúdenca hodili do jamy plnej hadov. Uf! Desivá predstava!

pixabay.com

21. Oči

Hady nemajú očné viečka. Miesto nich majú priesvitnú vrstvu, ktorá slúži na ochranu očí.

pixabay.com

22. Dlhodobý pôst

Viete si predstaviť, že by ste vydržali bez jedla dva roky? Pre niektorých hadov to nie je žiaden problém. Zredukujú životné funkcie na minimum. Ak sú však príliš hladní, dokážu stráviť aj vlastné srdce, čo však má (z pochopiteľných dôvodov) fatálne následky.

pixabay.com

23. Rozmnožovanie

Väčšina hadov kladie vajíčka. Niektoré druhy sú vajcorodé, no nedávne štúdie zistili, že niektoré druhy (napríklad zelená anakonda) sú plne živorodé, čiže privádzajú na svet malé háďatá.

pixabay.com

24. Pozor na pažravosť

Aby sa had nezadusil pri trávení veľkej koristi, na konci priedušnice sa vytvára tlak, ktorý funguje ako šnorchel a tak mu zaisťuje dostatočný prívod kyslíka.

pixabay.com

25. Žiadny vegetarián

Všetky hady sú mäsožravé. Malé hady sa živia hmyzom, chrobákmi či myšami. Tie najväčšie nepohrdnú antilopou, kengurou či dokonca aligátorom.

pixabay.com

Na našej rodnej hrudi sa môžeme našťastie stretnúť len s jedným jedovatým hadom – vretenicou severnou. Nenadarmo sa však vraví, že kto sa bojí, nech nejde do lesa. U hadov to platí dvojnásobne.

Pozri aj: 30+ skutočne zvláštnych faktov, ktoré si nebudeš chcieť nechať len pre seba

Interez.sk (Michaela), list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články