Foto: Profimedia

K telu taliansku pobrežnú stráž priviedlo mláďa veľryby.

Potápači talianskej pobrežnej stráže našli ešte v nedeľu 17. januára pri prístave Sorrento neďaleko Neapola mŕtve telo obrovskej veľryby.

Článok pokračuje pod videom ↓

K telu pobrežnú stráž podľa agentúry SITA priviedlo vystrašené veľrybie mláďa, zrejme potomok mŕtvej veľryby. Podľa pobrežnej stráže to bolo pravdepodobne jedno z najväčších veľrybích tiel, aké kedy v regióne našli. Úrady o tom informovali aj na svojej facebookovej stránke v príspevku.

Si sono concluse questa notte le complesse operazioni di rimozione e trasporto dell’esemplare di balenottera individuato…

Posted by Corpo delle Capitanerie di Porto – Guardia Costiera on Wednesday, January 20, 2021

Krátko po tom, ako potápači natrafili na cicavca, viac ako 70-tonové telo vyplávalo na hladinu. Mŕtvu veľrybu sa napokon podarilo dostať na pevninu po troch dňoch, pričom do operácie zapojili dve lode. Pobrežná stráž následne odtiahla telo do neapolského prístavu.

Foto: Profimedia

Morskí biológovia a ďalší odborníci budú v najbližšom období vyšetrovať príčinu smrti. Kompetentní už majú plány, že kostru tohto veľkého živočícha vystavia v múzeu. Pobrežná stráž naďalej monitoruje veľrybie mláďa, ktoré sa po stretnutí s potápačmi vrátilo naspäť do mora.

Foto: Profimedia

Telo mŕtvej veľryby patrí k druhu vráskavec myšok a ide o druhý najväčší druh veľrýb z čeľade vráskavcov po známej modrej veľrybe. Podľa Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) môže vráskavec myšok dorásť až do dĺžky 25 metrov, pričom hmotnosť môže dosiahnuť až 80 ton. Patria medzi ohrozené druhy po tom, čo komerčný lov doslova zdecimoval ich populáciu v minulom storočí. V súčasnosti je ich komerčný lov vo väčšine sveta zakázaný, aj tak sa však nájdu pytliaci, ktorí ich ilegálne zabíjajú kvôli mäsu. Ohrozením sú pre ne aj rybárske lode a siete, ktorými rybári lovia iné druhy rýb a veľrýb, píše web Science Alert.

Viac fotografií nájdete v galérii:

Uložiť článok

Najnovšie články