Zelenú Míľu si mnohí pamätajú vďaka veľkej dĺžke filmu, za herecký výkon, aký podal napríklad Michael Clarke Duncan, ktorého tento film dostal medzi hviezdy a ďalšiu snímku, ktorá je skvelou adaptáciou autora Stephena Kinga. Tento film sa dotkol mnohých, a preto sme si pre vás prichystali pár zaujímavostí o tomto filme a jeho zákulisí, ktoré ste doteraz možno nepoznali.
Dve hlavné postavy mali hrať pôvodne iní herci
Aj keď sme mali možnosť vidieť vo filme Toma Hanksa ako strážcu Paul Edgecomba, nebol prvým výberom pre túto rolu. Režisér Frank Darabont ponúkol túto rolu najprv Johnovi Travoltovi, ktorý ho odmietol a Tom Hanks túto rolu získal vďaka autorovi Stephenovi Kingovi. Ďalšiu známu postavu z filmu menom Wild Bill Wharton si zahral Sam Rockwell. Na túto rolu mal zálusk aj Josh Brolin.
Bruce Willis pomohol pri castingu
John Coffey bola veľmi zvláštna postava, s ktorou mali v castingu problémy. Našťastie, hneď ako sa o tejto postave dozvedel Bruce Willis vedel, kto sa na túto rolu hodí najlepšie. Jeho dobrý kamarát, s ktorým si zahral vo filme Armagedon, Michael Clarke Duncan. Willis použil všetok jeho vplyv na to, aby ho do tejto role dostal a to sa mu aj podarilo.
Tom Hanks si takmer zahral aj svoju „staršiu verziu“
Príbeh o tom, ako bola postava Toma Hanksa „Paul“ dozorcom pri vykonávaní trestu smrti v roku 1935 sa dokončí v roku 1999. Pri tejto scéne musel Paul vyzerať o dosť staršie, aby bol príbeh vierohodný. Nakoniec si rolu zahral 82-ročný Dabbs Greer, no prvý plán bol pridať make-up na Toma Hanksa, s čím sa maskéri nedokázali potrápiť, a preto sa rozhodlo, že na pozíciu nastúpi Greer.
Duncanov dvojník sa na filmový set prepašoval, aby dostal prácu
Aj keď Duncan bojoval o svoju rolu veľmi tvrdo, nakoniec sa mu ju podarilo dostať vďaka Brucovi Willisovi. Iný také šťastie nemali a jeden z členov štábu sa do filmu „prepašoval“. Rodney Barnes bol ambiciózny producent a scenárista a pracoval ako asistent producenta a ochrankár na setoch, pričom dúfal, že dostane prácu ako dvojník Duncana a stretne tak svoj idol, Stephena Kinga. Barrnes tvrdí, že si spomína na to, ako sa skrýval na zadnom sedadle policajného auta, ktoré slúžilo ako kulisa a dúfal, že sa dostane na filmový set. Tento trik režiséra Darabonta ohúril natoľko, že mu nakoniec ponúkol prácu.
Pri veľkých nervoch Darabont údajne rozbíjal filmové kulisy
Produkcia filmov sa niekedy posunie a to vie naštvať každého režiséra. Keď sa pri natáčaní tohto filmu ocitli v pozícii, kedy mali už mesačný sklz, sa podľa klebiet režisér Darabont nahneval tak veľmi, že rozbíjal na sete kulisy, ako napríklad psiu búdu. Darabont sa k týmto tvrdeniam vyjadril na bonusových materiáloch v Blu-ray edícii tohto filmu a povedal, že sa to nestalo a túto legenu má na svedomí Entertainment Weekly.
Duncan v skutočnosti nebol tak vysoký
Áno, Duncan síce meria 195 cm a každý ho považuje za mohutného muža, no popri jeho kolegoch taký vysoký vôbec nebol. David Morse (Brutus ‚Brutal‘ Howell) meria 193 cm a James Cromwell (Hal Moores )198 cm. Vďaka šikovnej hre s kamerou sa im podarilo vytvoriť efekt, že Duncan je oproti nim obor.
Počas natáčania sa viacero hercov zámerne nestaralo o svoju váhu
Aby herci vyzerali vierohodne k danej dobe, museli podstúpiť isté prípravy, ako napríklad zanedbávať svoju bežnú diétu alebo cvičenia. Tom Hanks mal hrať bacuľatú postavu, a preto musel trochu pribrať, tak ako aj Bonnie Hunt, ktorá hrala jeho ženu. Bonnie pre svoju rolu pribrala 7 kg. Duncan sa zas musel vzdať cvičenia, alebo aspoň značne spomaliť.
Filmári sa dopustili dvoch chýb
Keď sa Darabont rozhodol, že sa Kingov príbeh bude odohrávať v rokoch 1932-1935 kvôli tomu, aby mohol narážať na komediálny muzikál Top Hat z roku 1935, ušli mu malé drobnosti. Uniformy, ktoré mali na sebe muži zákona oblečené, neboli štandardom pri dôstojníkoch, ktorí vykonávali tresty smrti v 30tich rokoch minulého storočia. Ďalšia chyba, ktorú si neuvedomili bolo, že tresty smrti sa v Louisiane vykonávali pomocou šibenice až do 40tych rokov, kedy ich nahradilo elektrické kreslo.
Hanks obhajoval dĺžku filmu navzdory veľkej kritike
Film trvá až 188 minút, vďaka čomu pri ňom strávite peknú časť dňa. Po premiére filmu sa začala veľké kritika, pretože trojhodinové filmy sa začali stávať častejšou záležitosťou a Hanks to obhajoval slovami „Hej, veď je to viac filmu za rovnakú cenu! Je to ako extra premietanie, teraz si môžete užiť celovečernú zábavu!“
Spike Lee bol hlasom kritikov postavy Johna Coffey
Spike Lee bol vždy otvorený o vykresľovaní afroamerických mužov a žien v Hollywoode a pustil sa aj do tohto filmu. Mnohí kritici kritizovali to, že sa postava Duncana predstavuje ako „magický černoch“, ktorý žije pre to, aby zlepšil životy bielych krajanov.
Pri castingu sa stala vtipná náhoda s menami
Dvaja strážnici, ktorí slúžili po boku Toma Hanksa boli stvárnení hercami Jeffrey DeMunn a Barry Pepper. Ich postavy sa volajú Harry a Dean Stanton. Vo filme sa taktiež objavil väzeň, ktorého hral herec menom Harry Dean Stanton. Údajne to bola úplna náhoda, pretože mená postáv sa prebrali z podkladov Stephena Kinga.
Zelená míľa vytvorila najväčšie zisky zo všetkých filmov Stephena Kinga
Film The Shining sa berie za najdlhšie pretrvávajúci kultový film od tohto autora. Vykúpenie z väznice Shawshank je na najvyšších priečkach mnohých zoznamov ako napríklad obľúbený film a Zelená míľa si zas viedla dobre pri predávaní lístkov do kina. V USA dokázala snímka zarobiť úctyhodných 136.8 milióna dolárov a v zahraničí sa čiastka vyšplhala až na 286.8 milióna dolárov.
Na stránke Reddit existuje diskusia o tom, ako dlho bude žiť Paul Edgecomb
Film sa končí, keď má Paul 108 rokov a je infikovaný nadpozemskou silou, ktorú dostal od Johna Coffey a rozmýšľa o tom, koľko času mu na zemi zostáva. V roku 2013 sa na populárnej stránke Reddit otvorila diskusia o tejto otázke. Po zohladnení rôznych výpočtov o odhade života myši Mr. Jingles sa hádalo, že sa Paul dožije najmenej 200 rokov a je možné, že až 10 kvadriliónov rokov.
Vo filme bolo použitých viac Mr. Jinglesov
Známy maskot dozorcov, ktorý sa vo filme objavil, bola myš menom Mr. Jingles. Na natáčanie sa použilo 15 až 30 rôznych myšiek spolu s animáciami a CGI efektami. Pri natáčaní dostali myš na požadované miesto pomocou malých kúskov jedla.
V Zelenej Míle si zahralo viacero rovnakých hercov, ako vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank
Režisér a scenárista filmu Vykúpenie z väznice Shawshank z roku 1994 bol taktiež Frank Darabont a obidva filmy boli adaptáciou predlohy of Stephena Kinga. Tieto filmy majú spoločného omnoho viac a to sa týka aj členov štábu, ktorí sa vyskytli v oboch filmoch ako napríklad herci Jeffrey DeMunn, William Sadler, Mack Miles, Brian Libby, hudobný skladateľ Thomas Newman, editor Richard Francis-Bruce a dekoratér Michael Seirton.
Interez.sk(košo), mentalfloss.com
Nahlásiť chybu v článku