Mnoho vecí, ktoré využívame denne, však boli pôvodne využívané na niečo úplne iné. Nazrime na chvíľu do histórie a pozrime sa, na čo sa pôvodne využívali napríklad vankúše či čajové vrecúška.
Coca- Cola
Farmaceut John Pemberton, veterán Americkej občianskej vojny, vyrobil výťažok z plodov kolovníka a listov koky. Odporúčal ho užívať vojakom, ktorí užívali morfín kvôli svojim poraneniam. Výťažok mal mať priaznivé účinky na nervový systém. S týmto nápojom sa mu podarilo rozbehnúť slušný biznis, avšak svoj podiel predal. Nový majiteľ začal nápoj menom Coca-Cola vyrábať z listov koky zbavených kokaínu.
Čierne šaty
Až do roku 1920 sa čierne šaty nosili ako symbol smútenia za zosnulou osobou po dobu dvoch rokov. Potom, v roku 1926, Coco Chanel ušila svoje slávne prvé čierne šaty, alias „little black dress“, alebo „Chanel´s Ford“, na pamiatku svojho milovaného. Čierne šaty si ako prvé všimli filmové herečky, neskôr sa stali populárnymi po celom svete.
Karaoke
Daisuke Inoue, japonský rockový hudobník, hral návštevníkom kaviarne, ktorí si chceli medzi skladbami zaspievať. Jedného dňa sa koncertu nemohol zúčastniť, dal preto svojim kolegom nahrávku s tými časťami, ktoré by za normálnych okolností zahral. Neskôr, v roku 1971 vynašiel prístroj, ktorý hral hudbu bez prítomnosti hudobníkov. Tí sa tak mohli zabávať s publikom a užívať si spievanie.
Plastelína
Táto hmota bola pôvodne využívaná na čistenie tapiet v miestnostiach, kde bol kozub a steny boli špinavé od sadzí. Vznikom vinylových tapiet, ktoré boli ľahko čistiteľné špongiou, plastelína stratila svoje primárne opodstatnenie. Príbuzná vynálezcu, učiteľka v materskej škole, teda dala hmotu pripomínajúcu tmel deťom, aby sa s ňou hrali. A tie mali z novej hračky obrovskú radosť. Neskôr bol z hmoty odstránený čistiaci prostriedok, bol nahradený farbivom a dostal svoj súčasný názov, plastelína.
Bežiaci pás
Prototyp moderného bežiaceho pásu bol vytvorená v roku 1818 Sirom Williamom Cubittom. Mal to byť spôsob, ako rozhýbať nečinných väzňov a zároveň poháňať koleso mlyna. Väzni sa držali zábradlia a chodili po niečom, čo vyzeralo ako nekonečné schodisko.
Poznámkové bločky
Dr. Spencer Silver bol práve v procese vymýšľania trvalého lepidla, výsledné lepidlo však nebolo dostatočné silné a objekty sa dali veľmi ľahko odlepiť. Jeho kolega, Arthur Fry teda navrhol, aby toto lepidlo bolo použité ako spojivo k jeho záložke do spevníka. Čoskoro na to sa v obchodoch objavili lepivé papieriky známe ako poznámkové bločky a využívajú sa po celom svete dodnes.
Vysoké opätky
V antickom Egypte boli vysoké opätky nosené váženými úradníkmi, ktorí túto vysokú obuv nosili kvôli náboženským rituálom. Opätky nosili ženy aj muži. Vysoké opätky obľubovali aj mäsiari, aby sa počas svojej práce vyhli čľapkaniu sa v krvi. V stredovekej Európe zas opätky nosili aristokrati. Až neskôr, v 20. storočí vznikli opätky tak, ako ich poznáme dnes.
Bublinková fólia
Slávna bublinková fólia bola vynájdená dvoma inžiniermi, Alfredom Fieldingom a Marcom Chavannesom v roku 1957. Pôvodne to mala byť trojdimenzionálna plastická tapeta, tento nápad však celkom nevyšiel. Vynálezcovia si však všimli, že fólia môže vyť veľmi efektívne využitá pri balení vecí. Čoskoro sa bublinková fólia stala neoddeliteľnou súčasťou života v mnohých oblastiach.
Vankúše
V Mezopotámii boli vankúše výsadou majetných ľudí, zatiaľ čo tvrdé opierky hlavy využívané bežne efektívne bránili hmyzu vliezť do vlasov a na tvár. V Číne sa verilo, že mäkké vankúše sú zbytočné, kým opierky hlavy vyrobené z bambusu, dreva, bronzu či porcelánu, mali odháňať démonov.
Vazelína
V 19. storočí muži pracujúci na ropných poliach neustále bojovali s voskovitou substanciou, ktorá sa ukladala na čerpadlách. Tu videl príležitosť britský chemik Robert Chesebrough. Vzal kúsok tej substancie (vazelíny), preskúmal ju a zistil, že má veľmi užitočné vlastnosti. Od tých čias sa využívala takmer všade, od liečenia rán až po čistenie kobercov.
Pružinka „slinky“
Pôvodne táto vec nebola určená ako hračka pre deti. Richard T. James, námorný inžinier, práve pracoval na prostriedkoch, ktoré by udržali citlivé námorné nástroje na palube, keď omylom pustil ťažnú pružinu, ktorá sa vtipným spôsobom odkotúľala. Vtedy sa zrodil nápad využiť pružinu ako hračku pre deti. Čoskoro sa pružina Slinky objavila vo všetkých obchodoch. Spoločnosť James Spring & Wire Company od tých čias predala viac než 300 miliónov týchto hračiek.
Čajové vrecúška
V roku 1904 sa dovozca čaju a kávy z New Yorku, Thomas Sullivan rozhodol, že bude čaj predávať trochu štýlovejšie, a to tak, že svojim zákazníkom posielal vzorky čaju v hodvábnych vrecúškach. Jeho zákazníci túto novinku ocenili, avšak z iných dôvodov. Ukázalo sa, že je veľmi praktické lúhovať čaj priamo v poróznych vrecúškach. Aj keď to tak pôvodne neplánoval, podaril sa mu husársky kúsok. Výsledkom bolo, že predaje raketovo stúpli a čajové vrecúška sa začali používať na celom svete.
Listerine
V roku 1879 vynašiel toto antiseptikum Joseph Lawrence a využíval ho na čistenie chirurgických nástrojov. Látka bola dokonca aj pomenovaná po chirurgovi, Dr. Josephovi Listerovi. Ľudia si všimli potenciál tohto antiseptika a začalo sa využívať takmer všade: na ošetrovanie rán, v zubárstve, na liečenie plesní a lupín a dokonca aj ako dezodorant. Populárnym sa Listerine stal najmä v časoch, keď sa objavila prvá reklama na tento produkt. V reklame sa dievča odvracalo od svojho snúbenca kvôli nepríjemnému dychu a pýtalo sa: „Môžem s ním byť šťastná napriek tomuto?“
Viagra
Pfizer práve vyvíjal liek na liečbu srdcového ochorenia, testy však ukázali, že v tomto smere bol liek nepoužiteľný. Objavil sa však nezvyčajný vedľajší efekt. Liek mal závažný vplyv na prietok krvi v panvovej oblasti. A tak sa zrodilo slávne afrodiziakum.
Mikrovlnná rúra
Málokto vie, že mikrovlnka ako ju poznáme dnes, pôvodne slúžila na celkom iný účel. Percy Spencer práve testoval radarové zariadenie a všimol si, že mikrovlny z aktívneho radaru roztopili čokoládovú tyčinku v jeho vrecku. Percy videl príležitosť a položil na magnetron kukuricu. Tá začala okamžite pukať. To bol objav storočia.
interez.sk (PetraS) brightside.me
Nahlásiť chybu v článku