Starý Rím, to nebolo iba koloseum s gladiátorami, či antickí filozofi. Aj napriek tomu, že tomuto obdobiu dejín sa na našich školách venuje celkom podrobne, mnohé fakty o tejto starodávnej ríši sme sa nikdy neučili. Čo bolo vomitórium? A prečo Rimania zbierali moč z celého Ríma?
Zaujímavosti o Ríme
Rimania pili krv porazených gladiátorov
Starí Rimania verili, že tento rituál dá tomu, kto takúto krv vypije, životnú silu. Krv padlých bojovníkov sa dokonca zhromažďovala a predávala. Rimania takúto krv považovali dokonca za liek proti epilepsii.
Rimania nezomierali mladí
Aj keď oficiálna priemerná dĺžka života v starom Ríme bola iba 25 rokov, mnohí Rimania sa dožili až staroby. Tento údaj o veku je skreslený vysokou novorodeneckou úmrtnosťou, a potom tiež vysokou detskou úmrtnosťou. V skutočnosti sa dospelí Rimania dožívali podobného veku ako ľudia v súčasnosti.
Podobné meranie času
Hodina v starom Ríme mohla mať dĺžku 75 minút v lete, no tiež aj 44 minút v zime. Rimania sa totiž spoliehali na meranie času pomocou Slnka. 12 hodín bolo meraných od úsvitu do západu a 12 hodín počas noci, čo spôsobovalo rozdielnu dĺžku hodín. Aj preto boli Rimania zhovievaví v prípade, že sa niekto opozdil na schôdzku.
Iba bohatí nosili fialovú
Rimania vždy posudzovali „knihu podľa obalu“, presnejšie povedané posudzovali ľudí podľa farby oblečenia. Všetky odtiene hnedej, žltej či šedej boli bežné a znamenalo, že nositeľ šiat s takouto farbou bol chudobný. Naopak odtiene červenej, zelenej alebo fialovej poukazovali na to, že šaty boli zafarbené drahými farbivami privezenými z ďalekých krajín. Obzvlášť fialové šaty boli najviac cenené.
Husté obočie ako znak inteligencie
Husté obočie bolo cenené medzi rímskymi ženami a bolo považované za znak inteligencie. Rímske dámy používali preto mnohé triky, aby docielili husté obočie. Používali tiež umelé obočie vyrobené zo srsti kôz a na zafarbenie používali uhoľný decht.
Zubári boli v kurze
Starovekí Rimania sa starali o svoje zuby, a tak zubári boli veľmi obľúbení. Archeológovia dokonca našli časť čeľuste so zubnými protézami. Predpokladá sa, že protézy či dokonca primitívny strojček na zuby boli používané ako demonštrácia bohatstva a nie kvôli zdravotným potrebám. Iba najbohatší ľudia si totiž mohli dovoliť kompletnú sadu zubov.
Rimania nemali radi filozofov
Mnohí Rimania považovali filozofiu za zbytočnosť. Verili, že filozofia ako aj štúdium ľudského vnútorného sveta boli bezcenné aktivity pre život.
Rímski velitelia nebojovali
Vo filmoch o starom Ríme môžeme často vidieť, ako rímski generáli bojujú v prednej línii spolu so svojimi vojakmi. V skutočnosti však takmer nikdy nebojovali. Často z výšky sledovali prebiehajúci boj a vydávali strategické pokyny ako ďalej útočiť. V prípade, že bitku takmer prehrali, často volili samovraždu, alebo až vtedy vyrazili do boja, kde našli smrť rukou nepriateľa.
Pitie jedu bola tradícia
Na konci 1. storočia, rímski cisári zaviedli tradíciu pitia malého množstva známych jedov denne, s cieľom vybudovania si imunity voči ním. Zmes jedov bola nazývaná Mithridatism a skutočne to aj fungovalo. Avšak proti meču protijed neexistoval.
Kresťania boli prenasledovaní
Rimania verili, že majú dobré dôvody na prenasledovanie kresťanov. Rímska ríša bola založená na mnohobožstve, čo sa ale nezhodovalo s kresťanským učením. Rimania sa báli hnevu ich tradičných bohov, preto zakázali šírenie kresťanstva.
Zvracanie pri hodovaní bolo normálne
Rimania milovali dobré jedlo a najmä vo veľkých množstvách. Ak ale nastal problém s preplnením žalúdka, pričom stolovanie ešte neskončilo, problém sa riešil v tzv. vomitóriu. Po „uľavení“ si, sa mohlo veselo pokračovať v hodovaní.
Rímske ženy si farbili vlasy
Spočiatku boli farbené vlasy považované za známku toho, že dotyčná žena je prostitútkou. To ale zmenila Messalina, tretia manželka Claudia. O niečo neskôr si začala rímska šľachta po jej vzore takisto farbiť vlasy.
Kone ako politici
Iniciatus bol Caligulov obľúbený kôň. Stajňu mal vyhotovenú z mramoru a napájadlo mal zo slonoviny. Kôň nosil fialové doplnky ozdobené drahými kameňmi. Jeho obľúbenou stravou boli ovsené vločky, ktoré mu zdobili drobnými šupinkami zlata. Caligula dokonca predniesol, že svojho koňa vymenuje za konzula, čo sa ale napokon nestalo.
Rimania nepoužívali mydlo
Aj keď sa Rimania kúpali každý deň, mydlo nepoužívali. Namiesto toho sa natierali vonnými olejmi a používali špeciálne škrabky na odstránenie nečistôt z kože.
Netradičný prací prostriedok
Rimania zbierali moč z celého Ríma, ktorý následne využívali v práčovni. Špinavé prádlo bolo umiestnené do vaní, ktoré naplnili močom. Následne vybraní muži vošli do vane a šliapali po prádle, čím sa očisťovalo od škvŕn a špiny.
Pozri aj: 10 kontroverzných faktov z histórie, ktoré nenájdete v žiadnej učebnici
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku