Každý deň sa vďaka vynálezom mení svet okolo nás. Na dnešný komfort sa ľahko zvyká, povedzme si úprimne, kto z nás si vie naozaj predstaviť život bez elektriny? Bez nápadov mnohých vedcov a vynálezcov, ktorí sa zapísali do histórie by bol tento scenár možno stále realitou. Elektrina nie je jediná vec, ktorú by sme v tom prípade nemali. Každý vie, že Edison vynašiel žiarovku, no existuje mnoho menej známych faktov o vynálezcoch, o ktorých by ste mali vedieť.
Thomas Edison v roku 1903 demonštroval nebezpečenstvo striedavého prúdu tým, že zabil slona
V januári 1903 predviedol Thomas Edison, aký nebezpečený môže byť striedavý prúd. Pri jeho demonštrácii zabil elektrickým šokom slona menom Topsy v Luna Parku Zoo na Coney Islande. Zastával sa názoru, že jednosmerný prúd je lepší a hlavne bezpečnejší a poznamenal, že striedavý prúd môže mať smrtiace následky. Do Topsyho pustil 6000 voltov. Celú demonštráciu si Edison natočil a na samotnú udalosť sa prišlo pozrieť približne 1500 ľudí.
James Watson, vedec, ktorý veril, že hlúposť je choroba
James Watson, vedec, ktorý odhalil špirálovú štruktúru DNA verí, že hlúposť ľudí je choroba a hlúpi ľudia by sa mali vyliečiť. Taktiež tvrdil, že ľudia z Afriky sú v zásade menej inteligentní, a že by nikdy nezamestnal niekoho, kto je tučný.
Marie Curie, žena ktorú zabil vlastný objav
Marie Curie bola priekopníkom v štúdii o radiácii. Objavila prvky polónium a rádium a nakoniec zomrela kvôli ožiareniu. Jej nábytok a dokumenty, ktoré sa týkajú jej výskumu sú stále rádioaktívne. Ak by ste sa k nim chceli dostať, museli by ste mať na sebe ochranný odev a podpísať, že tam idete na vlastnú zodpovednosť.
Rudolf Diesel spáchal samovraždu, pretože si myslel, že jeho vynález nebude úspešný
Začiatkom 20. storočia si mnohí ľudia mysleli, že spaľovacie motory nedokážu poraziť autá poháňané parou alebo elektrinou. Rudolf Diesel vynašiel dieselový motor okolo roku 1890 a následne spáchal v roku 1913 samovraždu, pretože bol sklamaný zo svojho vynálezu a nemyslel si, že bude úspešný. No o necelých 40 rokov neskôr po tom, ako zomrel, jeho vynález začal dominovať v priemysle s nákladnými autami a vojenskými loďami.
Isaac Newton opísal počas jeho univerzitného štúdia v roku 1660 postup, ako prechádza voda z koreňov rastlín do jej listov. Tento postup sa oficiálne zmapoval až v roku 1895.
Robert A. Chesebrough, chemik, ktorý veril vo svoj produkt
Robert Augustus Chesebrough bol americký chemik, ktorý vynašiel vazelínu a založil firmu Chesebrough Manufacturing Company. Tvrdil, že každý deň zje jednu lyžičku vazelíny. Predtým, ako začal predávať svoj produkt, ukázal ľudom, že naozaj funguje a to tak, že ho otestoval na vlastných ranách. Aby mu dôverovali, na javisku si na seba vylial rôzne chemikálie, ktoré mu spôsobili popáleniny a bolesť. Tieto rany si potom natrel vazelínou a ukázal staré rany, ktoré boli spravené rovnakým spôsobom a aj to, ako sa zahojili.
Einsteinov notes „Zápisky pre lekcie o relativite“
Einsteinova teória relativity je najlepším úspechom z celej jeho kariéry. Na jeho výskume o relativite pracoval 8 rokov. Keď v roku 1955 Einstein zomrel, našiel sa malý hnedý notes, ktorý sa nazýva „Zápisky pre lekcie o relativite“ a obsahuje jeho súkromné výpočty, ktoré si počas jeho výskumu zapisoval. Napísal doňho rovnice spájajúce vesmír, čas, hmotu a gravitáciu tak prekrásne ako Shakespeare svoje sonety. Einstein ich však napísal univerzálnym jazykom matematiky.
Niels Bohr mal nekonečnú zásobu piva zadarmo
Niels Bohr bol jedným z najlepších dánskych vedcov a po tom, ako v roku 1922 vyhral Nobelovu cenu mu pivovar Carlsberg daroval ako darček dom, ktorý sa nachádzal hneď vedľa ich pivovaru. Tento dom bol prepojený s pivovarom pomocou trubiek, ktoré mohol Bohr využiť na načapovanie čerstvého piva kedy len chcel. Samozrejme zadarmo. Bohr založil Inštitút teoretickej fyziky v roku 1921 s pomocou dánskej vlády a Carlsbergskej nadácie.
Erno Rubik netušil, že vytvára najpredávanejšiu hračku na svete
Erno Rubik vynašiel známu kocku, pretože chcel vybudovať štruktúru s kúskami, ktoré sa pohybujú nezávisle a nerozpadnú sa. V tej dobe nemal tušenie, že vytvára najpredávanejšiu hračku na svete. Skladá sa z 26-tich malých kociek a vyhrala ocenenie hračka roka v roku 1980 a 1981. Trvalo mu mesiac, kým spracoval riešenie na tento hlavolam a návod na vyriešenie sa stal best-sellerom.
Bankomaty mali mať pôvodne šesť-číselný PIN
John Shepherd-Barron dostal nápad na vytvorenie bankomatu keď sa kúpal. Pôvodne chcel navrhnúť 6-číselný kód (pin), no po tom, ako sa poradil s jeho ženou, sa rozhodol zaviesť iba 4-číselnú kombináciu. Jeho žena si totiž nevedela zapamätať viac ako 4 čísla. Štvorčíselný pin sa neskôr stal svetovým štandardom. Prvý bankomat bol nainštalovaný v severnej časti Londýna. Bankomaty sa rozbehli v roku 1973, keď si USA objednala 2000 kusov. Dnes sa odhaduje, že na svete sa nachádza viac ako 2 milióny bankomatov.
interez.sk (košo), unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku