Aj vy ste sa mnohokrát čudovali, keď ste zistili, že nejaká udalosť sa vôbec v minulosti nestala, aj keď ste sa o nej učili na dejepise alebo ste o nej čítali v historických knihách? Existuje naozaj veľké množstvo mýtov, ktoré sú spojené s históriou a mnohí ľudia im veria. Toto sú najčastejšie mýty z histórie, ktorým stále veríme, no nie sú ani zďaleka pravdivé.
Archimedes objavil svoj fyzikálny zákon, keď ležal vo vani
Pravdou je, že voda, ktorá pretečie z vane, pretože jej tam je veľa, nemá nič spoločné so slávnou vztlakovou silou, ktorú objavil Archimedes. Táto metóda umožňuje len meranie objemu. Nie je však vylúčené, že sa Archimedes neinšpiroval rôznymi kúpeľnými procedúrami.
Mendelejev videl periodickú tabuľku prvkov vo svojom sne
Samotný vedec túto legendu vyvrátil tým, že hovoril: „Rozmýšľal som o tom viac ako 20 rokov, až kým to ku mne neprišlo.“ Príbeh o tom, že Mendelejev videl periodickú tabuľku prvkov vo svojom sne, vytvoril jeho priateľ A. A. Inostrancev, aby tým pobavil svojich študentov.
Kleopatra pochádzala z Egypta
Slávna egyptská kráľovná Kleopatra mala grécky pôvod. Narodila sa v Alexandrií a je potomkom Ptolemyovej dynastie, ktorá prevzala kontrolu nad Egyptom po smrti Alexandra Veľkého. Mimochodom, Kleopatra bola prvá vo svojej rodine, ktorá sa učila egyptský jazyk.
Diogenes žil v sude
V skutočnosti Diogenes nemohol žiť v sude, pretože starí Gréci jednoducho nerobili sudy. Žil v pithos – veľkej hlinenej nádobe, v ktorej sa skladovalo víno a olej alebo v nej boli pochovávaní ľudia.
Len muži sa mohli stať pirátmi
Veľmi prekvapujúcim faktom je aj ten, že muži neboli jediní, ktorí sa plavili po oceánoch, lovili poklad a strieľali na iné lode. Rovnako ako boli na vode nebezpeční muži, takisto na tom boli aj ženy.
Domorodci zjedli kapitána Cooka
Dôvod smrti Jamesa Cooka nebolo to, že by ho domorodci z Havaja zjedli. Boli to len mýty, ktoré sa začali šíriť hneď po tom, ako Briti zabili niekoľkých Havajčanov. To prinútilo domorodcov bojovať. James Cook zomrel pravdepodobne kvôli tomu, že ho zasiahol oštep do zadnej časti hlavy.
Gladiátori sa vždy navzájom zabili
Tí najlepší a najsilnejší gladiátori stáli veľmi veľa peňazí a žili dlhý život. Analýza náhrobných kameňov dokazuje, že tu boli aj gladiátori, ktorí vo svojom živote mali viac ako 100 bojov a žili približne do 30-tky, čo zodpovedá priemernej dĺžke života v tomto období.
Vikingovia nosili helmy s rohmi
V mnohých filmoch sa objavujú postavy Vikingov s helmami, ktoré majú navrchu rohy. Nie je to však tá správna helma, ktorá sa v minulosti nosila. Rohy by zavadzali pri boji a boli by veľmi nepraktické.
Kráľ Artuš bol skutočný človek
V skutočnosti Kráľ Artuš, ktorého môžeme vidieť ako hlavnú postavu v mnohých filmoch, naozaj neexistoval. Jeho meno bolo pravdepodobne pridelené inej osobe, ktorá bola známa pod iným menom. Nikto však nevie akej, pretože existuje viac ľudí, ktorí by ním mohli byť.
Mozarta otrávil Antonio Salieri
Antonio Salieri nemal žiaden motív na to, aby zabil Mozarta. V období, kedy žil, bol populárnejší ako samotná obeť. Počas svojho života bol Salieri dokonca zbavený obvinení.
Všetky starožitné sochy sú biele
Starožitné umenie je veľmi silne spojené s bielou farbou. Je to veľmi zaujímavé, no verejné budovy či sochy boli kedysi nafarbené žiarivými farbami, ktoré sa však po tisícoch rokov opotrebovali. Rôzne organické látky rozkladali farbu a tá sa potom rozpadávala. Dnes môžeme vidieť skutočné farby rôznych sôch pomocou ultrafialového svetla.
Vincent van Gogh si odrezal ucho sám
Táto legenda bola dokonca aj dôvodom pomenovania syndrómu, keď chorý človek vykoná nejakú operáciu sám na vlastnom tele. Van Gogh si však svoje ucho neodrezal sám. V skutočnosti „stratil“ ušný lalok počas hádky so svojím priateľom Gauguinom.
Walt Disney namaľoval Mickeyho Mouse
Síce to znie veľmi pravdepodobne, no pravda to nie je. Slávneho Mickeyho Mouse namaľoval Disneyho animátor Ub Iwerks. Walt Disney však hral tiež veľmi dôležitú úlohu pri vytváraní tejto postavy. Keď sa prvýkrát objavili zvuk v animovaných rozprávkach, Mickey hovoril hlasom Walta Disneyho.
Kovboji mali radi prestrelky
V mnohých filmoch môžeme vidieť prestrelky medzi kovbojmi, ktoré sú na dennom poriadku. Pravda to však vôbec nie je. V skutočnosti mali kovboji prestrelky len výnimočne.
Ivan Hrozný zabil svojho syna
V žiadnych kronikách nie je napísané, že by bola smrť syna Ivana Hrozného násilná. Okrem toho môžeme vychádzať aj z listu, ktorý napísal cár do Moskvy, v ktorom hovoril, že jeho syn zomrel na chorobu.
Matematika bola vylúčená zo zoznamu Nobelových cien, pretože manželka Alfreda Nobela ho podviedla s matematikom
Prekvapujúcim faktom v tomto mýte je najmä to, že Alfred Nobel nebol nikdy ženatý. Nobelova cena sa neudeľuje za úspechy v oblasti matematiky, pretože bola uznaná ako abstraktná veda.
Sparťania zhadzovali chorých novorodencov z útesu
Tento mýtus bol vyvrátený modernými výskumníkmi. Podľa legendy boli novorodenci vhadzovaní do jamy alebo zhadzovaní z útesov. Po analýze kostí extrahovaných z tohto miesta bolo rozhodnuté, že pozostatky patrili 46 mužom vo veku 18-35 rokov. To znamená, že žiadne dieťa nebolo zranené.
Pás cudnosti je podvod
Hovorí sa, že pásy cudnosti vznikli dávno v minulosti, keď si rytieri chceli poistiť to, aby ich ženy počas obdobia, keď budú na vojenskom ťažení, nemali sexuálny styk s inými mužmi. Avšak pri pohľade do histórie sa prvé zmienky o takomto zariadení objavujú až v 14. storočí, no o rozšírení nemôže byť ani zmienky, keďže dôkazy o tom chýbajú. Navyše pásy, ktoré sa objavovali neskôr, museli byť vybavené polstrovaním, aby osobu, ktorá ho má nasadený, kov nezranil. Pás sa navyše musel často vymieňať. Ak by sa to nerobilo, existovalo veľké riziko vzniku zápalov a sepsy.
Pozri aj: 7 faktov z učebníc dejepisu, ktoré faktami v skutočnosti nie sú
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku