Dnes si už nevieme predstaviť to, aby nám niekto zakazoval vieru, štúdium alebo nás nútil robiť to, čo by sme nechceli. Mnohí z nás chcú sami zistiť viac o našej minulosti, o tom, čo všetko sme ako krajina nie len sami, ale aj spolu s našimi bratmi Čechmi prežili. Dnes sa o našej minulosti nemusíme dočítať len z kníh, ale je tu aj mnoho filmov, ktoré nám ju ukážu. Tu je zoznam tých najlepších, ktoré nám priblížia našu minulosť lepšie, ako hodiny dejepisu.
Vlčie diery (1948)
V lete 1944 sa doma stretávajú štyria bratia, ktorí prišli z rôznych kútov Európy – Matúš utiekol z nútených prác v Nemecku, Ondrej sa vrátil z ruskej fronty, Jano pre zmenu z talianskej a Štefan zo školy. Nikto z nich však doma ostať nemôže, a tak sa pridajú k Partizánom. Nemecký teror riadený veliteľom Thielom totiž nemá hraníc a boj proti nemu si vyžaduje aj tie najväčšie obete.
Dobrý vojak Švejk (1956)
Stretávame sa s Jozefom Švejkom, pražským obchodníkom so psami. Sledujeme jeho osud od chvíle, keď je po sarajevskom atentáte zatknutý, vyšetrovaný a po čase povolaný do armády pre jeho diagnózu notorického blázna. Dostáva sa do väzenia, odkiaľ je neskôr prepustený ako osobný sluha Katzema a neskôr sa stáva nešťastím nadporučíka Lukáša.
Štyridsaťštyri (1957)
Film Šťyridsaťštyri je inšpirovaný vzburou slovenských vojakov 71. pešieho pluku rakúsko-uhorskej armády, proti ich veleniu v júni 1918. Srbský Kragujevac sa stal miestom neľútostnej armádnej exekúcie a tá ešte viac prehĺbila individuálnu a kolektívnu cestu obyčajných ľudí k vedomiu vlastnej dôstojnosti.
Kapitán Dabač (1959)
Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti.
Smrť sa volá Engelchen (1960)
Tento film sa odohráva počas obdobia 2. svetovej vojny a SNP. Mladý partizán Voloďa sa uzdravuje z ťažkého zranenia a pri rozhovoroch so sestričkou Eliškou si rekapituluje rušné udalosti svojho pôsobenia v partizánskej skupine v obci Ploština, ktorú partizáni pod tlakom udalostí opustili a nechali napospas nemeckému komandu. Voloďu prenasledujú vidiny horiacej Ploštiny, výčitky svedomia a zodpovednosti za tragédiu. Vo filme sa predstavia herci ako Ivan Mistrík, Štefan Kvietik, Vlado Müller či Leopold Haverl.
Vyšší princíp (1960)
Český film natočený podľa poviedky Jana Drdu. Dej filmu sa odohráva v roku 1942 po tom, čo bol spáchaný atentát na Heydricha, v malomestskom gymnáziu, kde sa práve najvyšší ročník pripravuje k maturitám. Ich priebeh je však narušený zatknutím troch chlapcov za to, že na portrét zabitého Heydricha primaľovali bradu a fúzy. Ich profesor Málek sa márne snaží o ich záchranu. Všetci traja sú popravení, aj keď veliteľ gestapa sľúbil, že chlapcov prepustí.
Polnočná omša (1962)
Film Polnočná omša, podľa predlohy divadelnej hry Petra Karvaša sa odohráva na Štedrý deň v roku 1944. Nemecké jednotky nemilosrdne likvidujú partizánsky odpor a medzi rodinou Kubišových sa odvíja boj hrdosti, cti a strachu. Chcú zachrániť svojho najmladšieho syna, ktorý jediný našiel odvahu k činu, avšak teraz ich všetkých smrteľne ohrozuje.
Jánošík (1963)
Nesmrteľná legenda o zbojníckom hrdinovi Jánošíkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával sa dočkala aj tretieho spracovania na počesť 250. výročia Jánošíkovej smrti. Námet, scenár aj réžia sú dielom Paľa Bielika – pôvodného hereckého predstaviteľa Jánošíka z českej filmovej verzie z roku 1935.
Atentát (1964)
Český film Atentát natočil režisér Jiří Sequens podľa skutočných udalostí z roku 1942. Nad územím Čiech a Moravy vládne Reinhard Heydrich a jeho krutosť vyvoláva v zemi veľkú nenávisť. Exilová vláda Československa vo Veľkej Británii preto na jar roku 1942, vyberie niekoľko parašutistov a poverí ich úlohou historického významu. Ich úloha je nebezpečná, ale za to jasná: spáchať atentát na Reinharda Heydricha. Koncom mája 1942 sa Strnad a Vyskočil pripravia v ostrej zatáčke v pražskej Libni, kde má prechádzať Heydrich v otvorenom Mercedese. Aj keď mali problémy so zaseknutým samopalom, nakoniec sa im predsa podarí Heydricha smrteľne zraniť. Nasledujú kruté popravy nevinných a zbesilé pátranie po páchateľoch. Vo filme sa objavia herci ako Radoslav Brzobohatý, Rudolf Jelínek či Ladislav Mrkvička.
Obchod na korze (1965)
Knižnú predlohu Obchodu na korze od Ladislava Grosmana, sa v roku 1965 podarilo natočiť Jánovi Kadárovi spolu s Elmarom Klosom. Zahral si v ňom Jozef Kroner či Ida Kaminská a film sa v dobách svojho vzniku stal prelomovým hneď v niekoľkých ohľadoch – uviedol tému krutého prenasledovania Židov, cez obdobie nacizmu a prvýkrát poukázal na aktívnu účasť Slovenského štátu na holokauste. Film je príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtku, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu starej vdove Lautmanovej.
Sigmund Laudis (1980)
Psychologická dráma Sigmund Laudis z 1. svetovej vojny, je film režiséra Martina Hollého mladšieho. Hlavnou postavou je bývalý priekupník koní, kaprál Hoferik, ktorý prevezme velenie po padlých dôstojníkoch na ruskom fronte. Na statok, kde sú vojaci ubytovaný prichádza generál Berger, ktorý mu odovzdá vyznamenanie. Situácia sa však vyhrotí v momente, keď statok obkľúčia nemeckí vojaci. Hoci generál na Hoferikovu radu vyšle proti nim vojakov, štáb sa rozhodne vzdať, avšak najskôr sa musia zbaviť fanatického Hoferika, a preto sa rozhodnú postaviť ho pred vojenský súd.
Vesničko má středisková (1985)
Vo filme Vesničko má středisková sa stretávame so svojráznym a okúzľujúcim doktorom Skružným, vodičom družstevného nákladiaku Pávkom a jeho závozníkom, mentálne zaostalým Otíkom, ku ktorému sa Pávek správa ako k jeho vlastnému, i keď mu Otík pripravuje jeden problém za druhým, žiarlivým hrubým Turkom, jeho ženou Janou a s mnohými ďalšími obyvateľmi obce Křečovice.
Obecná škola (1991)
Film režiséra Jana Svěráka zachytáva desať ročného Eda Součeka a jeho spolužiaka Tondu Čejka, ktorí chodia do chlapčenskej triedy jednej školy na pražskom predmestí. Z bujných žiakov sa zblázni ich triedna učiteľka a na jej miesto nastupuje prísny Igor Hnízdo, vojnový hrdina. Tichý Edo ho začne prirovnávať so svojím otcom, ktorý podľa neho nikdy žiadne hrdinstvo neurobil.
Pelíšky (1999)
Na sklonku 60-tych rokov žijú v jednej vilke dve rodiny – rodina majora Šebka a rodina bývalého odbojára Krausa. Na pohľad sa zdajú rozdielne, avšak majú veľa spoločného – obe trpia pod ukričanými otcami, opierajú sa o vľúdnosť a chápavosť mám a čelia neľahkému obdobiu puberty svojich ratolestí. Generačné hašterenie je však v auguste 1968 poznamenané politikou.
Občanský průkaz (2010)
Režisér Ondrej Trojan vo filme Občanský průkaz zachytáva osobu štvorice dospievajúcich mladíkov, ich priateľov, lások a rodičov od chvíle, keď v pätnástich rokoch dostanú občianske preukazy až do chvíle, keď sa v osemnástich snažia uniknúť vojne a pokúšajú sa získať modrú knižku. Snažia sa sami, ale aj spoločne nestratiť rozum v totalitnom štáte, ale taktiež riešia podobné problémy, aké poznajú mladí ľudia dnes.
Lidice (2011)
Vo filme režiséra Petra Nikolaeva sa objaví Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, či Milan Kňažko. Príbeh Lidic je príbehom obyčajných ľudí, ktorí sa zhodou náhod zapíšu do dejín. Ukazuje na osudy obyvateľov Lidic cez ich medziľudské vzťahy, a tak poukazuje nato, ako aj maličkosti môžu zmeniť chod dejín. Rok 1942 – nemecká propaganda pácha genocídu na obyvateľoch Čiech po tom, ako bol zabitý Reinhard Heydrich. Jeden milostný list a zle pochopená myšlienka stačia na to, aby nacisti chladne popravili všetkých mužov a ženy a deti nechali previesť do koncentračného tábora.
Eštébák (2012)
Film zobrazuje skutočný príbeh šesťdesiatych rokov minulého storočia v Československu. Bývalý vojak Adam pri službe ohlási narušenie hraníc a je svedkom situácie, keď veliteľ Dravec prikazuje muža zastreliť. Znovu sa s veliteľom stretáva, keď sa pridáva do služieb Štátnej bezpečnosti, aby jeho dcéra mohla študovať. Adamovou úlohou je odpočúvanie skupiny ľudí, ktorí boli „hrozbou štátu“. Nakoniec príde na to, že sa aj on stal nepriateľom štátu.
Colette (2013)
Milostný príbeh zajatcov Viliho a belgickej židovky Colette, hovorí o osude tajnej lásky v prostredí hrôzy a smrti, o tenkej hranici medzi dobrom a zlom. Film ukazuje na prísnu hierarchiu aj medzi samotnými väzňami. Obchoduje sa so všetkým, čo môže zachrániť život, alebo aspoň na chvíľu oddialiť smrť.
Kauza Cervanová (2012)
Dokumentárny film Kauza Cervanová putuje do hlbín dodnes neuzavretého a medializovaného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy mladej medičky. Ľudmila Cervanová, dcéra plukovníka Cervana, bola zavraždená pred 37 rokmi. Do prípadu, ktorého vyšetrovanie prebieha už skoro 40 rokov, sa vložil aj vtedajší prezident Gustav Husák. Po piatich rokoch vyšetrovania odsúdili socialistické súdy skupinu siedmych mladých mužov, dohromady na 108 rokov. Bez dôveryhodných dôkazov a svedectiev si všetci odsedeli dlhé roky, pokiaľ revolúcia v roku 1989 nepriniesla šancu na nový proces. V roku 2004 boli na vzdory novým dôkazom, ktoré spochybňovali ich vinu, opäť odsúdení. Dnes je z nich sedem starnúcich mužov, ktorí tvrdia, že boli zapletení do politickej konšpirácie komunistického režimu a čakajú na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva.
Fair Play (2014)
Osemdesiate roky v Československu, kde sa mladá šprintérka Anna stáva členkou Strediska vrcholového športu. Oddych pre ňu znamená iba milostný vzťah s Tomášom, avšak ani vo sne by ju nenapadlo, že jej podáva anabolické steroidy. Jej výkonnosť stúpa, objavujú sa však aj zdravotné problémy.
Únos (2017)
Film nakrútený na motívy spomienok mnohých udalostí deväťdesiatych rokov. V novodobých dejinách sa krajiny rozdeleného Česko-Slovenska ocitli v situáciách, kedy pojmy zločin a štátna moc evokovali jedno a to isté. Hrozba toho, že sa ľudská túžba ovládať svoje okolie zvrhne na teror, nikdy nepominie. Umenie má úlohu hovoriť o tom, o čom ostatní mlčia.
Filmov, ktoré opisujú našu históriu, je každým rokom viac a viac. Snažia sa vystihnúť všetko, čomu sa máme vyhnúť a poučiť sa z chýb našich predkov.
interez.sk (Stella K.)
Nahlásiť chybu v článku