Pohybujúce sa kamene
V neobývanom údolí v USA je možné pozorovať skutočne jedinečný geologický fenomén. Horninové fragmenty sa pohybujú po hladkej zemi zdanlivo na základe vlastnej vôle a zanechávajú za sebou dlhé stopy. Vedci skúmajú záhadné kamene už od roku 1970. Majú jednu veľkú teóriu, ktorá sa snaží vysvetliť, čo sa deje. Víry, ktoré sa tvoria v neďalekom jazere, tlačia skaly pomocou malých kúskov ľadu, ktoré sa práve cez noc objavujú.
Fosforeskujúca jaskyňa
Sústava jaskýň Waitomo Glowworm je jednou z najviac okúzľujúcich prírodných pamiatok na Novom Zélande. Len si predstavte ako sa plavíte na loďke pozdĺž pokojnej rieky a skalnaté útvary nad vašou hlavou sú pokryté tyrkysovými svetielkujúcimi svetluškami. Dojem z tohto zážitku sa často prirovnáva k letu vo vesmíre.
Oko Sahary
Takzvané „oko Sahary“, alebo aj Richat Structure, je geologický útvar 50 kilometrov široký, ktorý pri pohľade z vesmíru vyzerá ako obrie oko s kompletnou očnou dúhovkou. Tento bod bol používaný aj ako referenčný bod astronautov, vzhľadom k tomu, že tak nápadne vyčnieva z inak jednotnej africkej púšte.
Horiace dúhy
Horiaca dúha je vzácny optický jav, kedy sa slnečné lúče lámu cez ľadové kryštály v mrakoch vysoko nad zemou. Najčastejšie tento jav môžeme pozorovať v lete, keď je slnko vysoko nad obzorom.
Rotujúce búrky
Rotujúca búrka, alebo aj supercela, je veľmi vzácny, no aj veľmi nebezpečný druh búrky, ktorý sa tvorí keď sa veľmi studený a suchý vzduch stretnú s tropickým teplým vzduchom. Takéto búrky sú najviac rozšírené v Great Plains v USA a v tzv. Tornado Valley. Z bezpečnej vzdialenosti je to neuveriteľný pohľad.
Marťanská krajina v Namíbii
Samozrejme sa nejedná o skutočnú marťanskú krajinu, no je to niečo veľmi podobné. Mumifikované akácie sa nachádzajú v srdci najväčších pieskových dún na svete, ktoré majú jasnú oranžovú farbu. Stromy v tejto lokalite sú úplne vyschnuté, a to vplyvom klímy a okolitého prostredia.
Obrovské ľadové jaskyne
Tieto úžasné ľadové jaskyne sa nachádzajú na Islande a sú výsledkom dlhoročnej prirodzenej aktivity. Steny jaskýň sa stenšujú pod vplyvom stúpajúcej teploty a slnečné svetlo premení priestor na farebné drahé kamene. Ich krása je jednoducho ohromujúca.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku