Strata pamäti, depresia, agresivita a zmätenosť. To je len zopár symptómov, ktoré má na svedomí Alzheimerova choroba. Ťažko sa zisťuje a ešte ťažšie lieči. Iba 14-ročnému chlapcovi z Anglicka sa podarilo vymyslieť test, ktorý dokáže diagnostikovať túto chorobu už 10 rokov dopredu, ako sa objavia prvé symptómy a zastaviť jej šírenie.
Alzheimerova choroba sa považuje za najväčšiu výzvu v medicíne v 21. Storočí. Touto chorobou trpí zhruba 1% populácie vo veku 65-70 rokov a spôsobuje viac úmrtí každý rok ako rakovina prsníka a prostaty dokopy.
Krtin Nithiyanandam má len 14 rokov, no podarilo sa mu vymyslieť test, ktorý zachytí túto chorobu skorej, ako čokoľvek predtým. Doposiaľ sa Alzheimerova choroba diagnostikovala po prejavení symptómov, a to pomocou sérii testov zameraných na činnosť mozgu. S testom, ktorý Krtin vymyslel, sa zapojil do súťaže Google Science Fair, čo je svetová súťaž tínedžerov do veku 18 rokov o tvorbu inovatívneho vedeckého projektu. Výherca dostane školné na ďalšie štúdium.
„Vybral som si Alzheimerovu chorobu, pretože ma fascinuje neuroveda a funkčnosť mozgu.“ – Krtin Nithiyanandam
V čom teda spočíva jeho test? Vytvoril protilátku, ktorá sa po vstreknutí do krvi chová ako „trójsky kôň“. Prenikne až do mozgu a zachytí sa na neurotoxických proteínoch, ktoré sa objavujú na úplnom začiatku Alzheimerovej choroby. Výskumy zistili, že táto protilátka dokáže týmto neurotoxickým proteínom „zviazať ruky“ a zastaviť ich v šírení, čo vlastne zastaví vývoj choroby. Jeho celý projekt si môžete pozrieť na stránke Google Science Fair.
Andrea Cohan, vedúca marketingu Google Science Fair povedala, že mladí ľudia majú často tvorivé schopnosti na vyriešenie niektorých z najväčších výziev na svete.
Nahlásiť chybu v článku