poeter.se, newzealandnz.co.nz

Ako sa vraví - Iný kraj, iný mrav. Ak plánujete cestovať po celom svete, mali by ste vedieť, že jazyk nie je to jediné, čo sa pred vstupom do neznámej krajiny musíte naučiť. Rovnako dôležite, ba v niektorých krajinách snáď ešte dôležitejšie, je aj precízna znalosť správnej techniky slušného a zdvorilého pozdravu.

Podanie ruky či zakývanie sprevádzané priateľským úsmevom patria u nás na Slovensku k najbežnejším spôsobom, ako môžete niekoho slušne pozdraviť. Možno vás to prekvapí, no v niektorých krajinách by ste s takýmto spôsobom pozdravu určite neuspeli a v najlepšom prípade na vás budú domáci iba nechápavo hľadieť a rozmýšľať, prečo k nim naťahujete ruku. V tom horšom si zrejme budú myslieť, že na nich chcete zaútočiť. Ak sa preto chcete vyhnúť nedorozumeniu a nespraviť si hanbu ešte skôr, než stihnete otvoriť ústa, dávajte teraz pri čítaní tohto článku dobrý pozor.

Článok pokračuje pod videom ↓

Filipíny

flickr.com

Ľudia na Filipínach často na uvítanie používajú gesto zvané Mano, a to najmä ak sa zdravia so staršou osobou. A ako že ho vykonávajú? Jednoducho uchopia ruku staršieho človeka a jemným pohybom si ju pritlačia k čelu.

Japonsko

360doc.com

Toto už zrejme poznáte, no opakovanie je matkou múdrosti. V Japonsku sa ľudia bežne zdravia vzájomným úklonom, ktorý má však tiež svoje pravidlá. V závislosti od situácie a spoločenského postavenia človeka, s ktorým sa zdravíte, sa totiž mení doba, po ktorú ste v úklone, a tiež uhol úklonu.

India

guff.com

V Indii vás ľudia privítajú slovom „Namaste“, pričom majú obe ruky navzájom opreté celými dlaňami a ich prsty sú vystreté smerom k nebu. Nenamýšľajte si preto, že sa k vám modlia. Iba sú k vám zdvorilí.

Thajsko

zc0101bbc.wordpress.com

Podobne ako v Indii, aj v Thajsku vás privítajú gestom pripomínajúcim modlenie, ktoré nazývajú Wai. Tu je však toto gesto sprevádzané aj miernym úklonom.

Francúzsko

atomica.com

Pre Francúzov je úplne bežné, že sa aj s neznámymi ľuďmi pozdravia jemným bozkom na líce.

Nový Zéland

newzealandnz.co.nz

Jeden z najmilších pozdravov majú bez pochýb ľudia kmeňa Māori na Novom Zélande. Na privítanie vykonávajú gesto zvané Hongi, ktoré spočíva v jemnom dotyku čela aj nosa oboch ľudí.

Botswana

dailynews.gov.bw

Na prvý pohľad veľmi jednoduché podanie ruky, ktoré je však v skutočnosti omnoho komplikovanejšie. Je to najmä kvôli drobným detailom, ktoré musíte počas podávania ruky dodržať, ak nechcete druhého človeka uraziť.  Ako teda na to? Začnete tým, že pomaly vystriete svoju pravú ruku, pričom si však ľavou rukou musíte podoprieť lakeť na pravej ruke. Následne sa s druhým človekom chytíte za ruku, no tu je treba si dávať pozor, aby ste sa najprv dotkli palcami, až potom dlaňami.

Mongolsko

ecorrector.com

Ak by ste niekedy zavítali do tejto krajiny, nezabudnite si do kufra pribaliť aj niekoľko špeciálnych obradných šatiek, nazývaných Hada. Tie si tu ľudia pri pozdrave navzájom vymieňajú, a to spôsobom, že si šatku prehodia cez obe vystreté ruky a jemným úklonom ju podajú svojmu spoločníkovi, ktorý vykoná rovnaký pohyb a týmto spôsobom si šatky vymenia.

Saudská Arábia

csabusiness.com

Pozdrav v Saudskej Arábii prebieha v dvoch krokoch. V tom prvom si s človekom veľmi jednoducho podáte ruku, pričom nesmiete zabudnúť vysloviť formulku „As-salamu alaykum“, čo v preklade znamená „Boh s tebou“. Následne sa k druhému človeku priblížite tvárou až tak, že sa vám dotknú nosy, pričom sa rukami navzájom potľapkáte po ramene.

Tuvalu

liveinternet.ru

Na ostrove Tuvalu v Polynézií sa ľudia zdravia zvláštnym spôsobom, ktorý vyžaduje hlboký nádych, po ktorom nasleduje vzájomný dotyk lícami.

Grécko

diaforetiko.gr

Azda najpriateľskejší pozdrav zo všetkých – ľudia v Grécku sa pri uvítaní veľmi jednoducho a hlavne priateľsky potľapkajú po ramene.

Keňa

flickr.com

Ak okolo vás počas návštevy Kene začnú členovia kmeňa Masai tancovať v kruhu a vyzvú vás súťažiť, kto dokáže vyskočiť najvyššie, nezľaknite sa. Jedná sa iba o ich bežný uvítací ceremoniál.

Malajzia

kln.gov.my

V Malajzii si ľudia podávajú obe ruky naraz, pričom sa vždy jednou rukou chytia a druhou rukou ju svojmu, teraz už priateľovi, jemne prikryjú a stlačia. Celý proces pozdravu je ukončený tým, že si obaja ľudia priložia svoje ruky na srdce.

Tibet

poeter.se

Zrejme najkurióznejší pozdrav sme si pre vás nechali na záver. V 9. storočí vládol v Tibete veľmi neľútostný panovník, ktorý bol okrem svojej krutosti známy tiež pre svoj výrazne čierny jazyk. V súčasnosti sa preto ľudia v Tibete zdravia vyplazením jazyka, aby ukázali, že nie sú jeho prevtelením a cudzinec sa ich nemusí báť.

Poznáte ešte nejaký pozdravný rituál z krajiny, na ktorú sme v našom zozname zabudli, no je natoľko zaujímavý, že by mal o ňom každý vedieť? Napíšte nám ho do komentáru.

Pozri aj: 50+ mien, ktoré sú v rôznych kútoch sveta zakázané. Takto by ste sa napríklad nemohli volať na Slovensku

interez.sk (Erik Vlčák), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články