Vieme, že spánok pozostáva z niekoľkých fáz, dochádza počas neho k sneniu a naše telo a myseľ majú počas spánku čas na regeneráciu. No prečo vlastne spíme? A prečo potrebujeme v priemere sedem až osem hodín spánku na to, aby sme sa cítili fit? A potrebujeme vôbec skutočne tých osem hodín? Otázok je veľa, prinášame vám preto aspoň niekoľko odpovedí.
Ranným vtáčaťom sa len tak nestanete
Zrejme ste aj vy už narazili v hlbinách internetu na múdre rady tvrdiace, že budete oveľa úspešnejší a produktívnejší, ak sa naučíte vstávať medzi štvrtou a piatou hodinou ráno. Také jednoduché to však nie je. Aj keď sa donútite vstať skoro, nie je isté, že vám to prospeje. To, či ste ranné vtáča, nočná sova alebo niečo medzi tým, je ovplyvnené mnohými faktormi. Okrem toho, naše nastavenie sa môže v priebehu života meniť. Aj keď to do istej miery dokážeme ovplyvniť, nedokážeme to zmeniť úplne.
Stačí nám menej ako sedem hodín spánku?
Ak prvé, na čo ráno myslíte, je šálka kávy, potom nemôžete povedať, že ste sa dobre vyspali. Aj keď to znie v dnešnej dobe ako nesplniteľná úloha, ak chcete zistiť, koľko spánku vlastne potrebujete, pokúste sa ísť týždeň spať vtedy, keď cítite únavu a vstať prirodzene, bez budíka. Existuje len malé percento ľudí, ktorým stačí menej ako sedem hodín spánku, avšak len málo ľudí si dopraje sedem až deväť hodín denne. Aj keď máte pocit, že šesť hodín je pre vás norma a cítite sa dobre, verte tomu, že sa to odrazí na vašom výkone.
Čo sa deje pri dlhodobom nedostatku spánku?
Mnohí si myslia, že im hrozí nanajvýš únava. Pravdou však je, že dlhodobá nevyspatosť so sebou prináša problémy s pamäťou, zvýšené riziko vzniku depresie a úzkostí, ochorení srdca a Alzheimerovej choroby.
Chrápanie nie je len otravné
Ak váš partner neustále v spánku chrápe, presvedčte ho, aby urýchlene navštívil lekára. Môže mu totiž hroziť spánkové apnoe, ktoré súvisí so zníženou schopnosťou nasávať pri dýchaní vzduch a z dlhodobého hľadiska ohrozuje srdce. Spánkové apnoe sa však dá liečiť.
Spánkový deficit nedoženiete
Ak máte za sebou ťažký týždeň, kedy ste chodili neskoro spať a skoro ste vstávali, možno si poviete, že to dospíte cez víkend. To však nie je múdre riešenie a podľa odborníkov je ideálne mať v spánku istú pravidelnosť. Ak totiž cez týždeň spíte menej, a potom to cez víkend „dospíte“, môžete si spánkový cyklus rozhodiť natoľko, že na ďalší týždeň nebudeme môcť zaspať. Ak ste teda unavení, pospite si, prespať celý víkend však nie je dobré riešenie z dlhodobého hľadiska.
Pomôžu vám lieky?
Ak niekoľko dní po sebe neviete zaspať, lieky sa môžu zdať ako jednoduché riešenie. Odborníci však varujú, že po tabletkách síce máte pocit, že spíte, spánok však nie je plnohodnotný. Lieky človeka upokoja, nedá sa však povedať, že spí, ale ani nebdie. Takýto „spánok“ môže postupom času poškodiť niektoré funkcie mozgu, ako napríklad pamäť.
Je skutočne dobré privstať si a ísť cvičiť?
Cvičenie by malo byť súčasťou zdravého životného štýlu. Nemali by ste však cvičiť na úkor spánku, to znamená vstávať o štvrtej ráno, aby ste si zacvičili. Práve naopak, cvičenie pomáha zaspať a v spánku sa zas po cvičení vaše telo regeneruje.
Hovorí sa, že v spánku prehltneme ročne niekoľko pavúkov
Mýtus tvrdí, že ročne zjeme v spánku až osem pavúkov. Pravdou však je, že v spánku sa hýbeme a vydávame zvuky, je preto nepravdepodobné, aby pavúk dobrovoľne prišiel a vliezol nám až do úst, alebo že by tam spadol.
Čo je vlastne insomnia?
Mnoho ľudí si myslí, že nespavosť znamená neschopnosť zaspať. To je však len jeden z niekoľkých typov insomnie. Ďalšie typy zahŕňajú neschopnosť opäť zaspať po tom, čo sa človek prebudil skoro ráno, prebúdzanie sa počas noci, či pocit, že je človek nevyspatý aj po dlhom spánku.
Je dobré pokúšať sa zaspať nasilu?
Ak ste sa uprostred noci prebudili a máte pocit, že o chvíľu opäť zaspíte, je to v poriadku. Ak však máte pocit, že už zaspať nedokážete, podľa odborníkov sa zbytočne budete pokúšať zaspať nasilu. Ak bdiete už dlhšie ako 20 minút, ideálne je nájsť si nejakú aktivitu. Neodporúča sa však začať v takom prípade pracovať, či sledovať televíziu. Najlepšie urobíte, ak si dáte čaj a prečítate si knihu.
Je pohárik pred spánkom prospešný?
Po alkohole často nastupuje pocit únavy a nadobúdame tak dojem, že pohárik pred spaním nám pomôže rýchlejšie zaspať. Je to však len ďalší mýtus. Aj keď pohárik alkoholu môže dopomôcť k tomu, že rýchlejšie zaspíte, spánok nebude taký kvalitný.
A čo melatonínové doplnky?
Aj keď sa zdá, že doplnky s obsahom melatonínu sú lepšie ako tabletky na spanie, opak je pravdou. Výskumy nedokazujú, že by pomáhali zaspať a ak aj jedinec zaspí o niečo rýchlejšie, ide pravdepodobne o placebo efekt. Okrem toho, väčšina doplnkov neobsahuje takmer žiaden melatonín alebo len zlomok množstva potrebného na zaspatie.
Mobil odložte ďalej
Možno ste už počuli, že monitory a displeje bránia v zdravom spánku, pretože produkujú škodlivé lúče a bránia produkcii melatonínu. Napriek tomu, že vzniklo mnoho produktov, ktoré majú vyžarovaniu lúčov zabrániť, odborníci tvrdia, že to vám nijak nepomôže, ak budete pred spaním hodinu pozerať na displej mobilu.
Snívame všetci?
Aj keď si sny nie vždy pamätáme, isté je, že snívame všetci. Prostredníctvom snov spracúvame pocity a udalosti, ktoré sme zažili v priebehu dňa. Sny sú teda dôležité pre naše psychické aj fyzické zdravie. Okrem toho, podporujú kreativitu a schopnosť riešiť problémy.
Prekvapila vás niektorá z informácií o spánku?
iflscience
Nahlásiť chybu v článku