Denne sa na svete udeje mnoho nešťastí. Častokrát ľudia robia všetko pre to, aby im zabránili či im predišli, no osud si i tak vyberie svoju daň. Niekedy však stačí, aby boli ľudia lepšie informovaní, čo treba robiť v prípade nebezpečia, ktoré môže vzniknúť v každodennom živote, a všetko by dopadlo inak. V minulosti sme vám už niekoľko tipov a trikov, ktoré vám môžu zachrániť život ukázali, a dnes vám prinášame ďalšie.
Nepoužívajte mobil počas chôdze
Keď sa dnes prechádzate po ulici, vidíte mnoho prevažne mladých ľudí, ktorí kráčajú a popritom majú pohľad upriamený dolu, na svoje smartfóny. Odborníci hovoria, že chôdza a práca s telefónom je však pre ľudský mozog priveľké sústo. Nedokáže totiž naplno vnímať okolité prostredie a vzniká tak priestor na rôzne nehody, ktoré môžu skončiť veľmi škaredo.
Slepé body v aute
Slepé body v aute môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti. Treba si preto čo najlepšie nastaviť spätné zrkadlá. Natočiť je ich potrebné tak, aby boli okraje auta sotva viditeľné, tak ako je to znázornené na obrázku. To je podľa odborníkov to najlepšie, čo z nich dokážete „vyžmýkať“.
Dobré oblečenie
To, že do chladného počasia sa treba dobre obliecť, nám naši rodičia vtĺkajú do hlavy už odmala, no mnoho ľudí na to postupom času i tak zabúda. Treba si uvedomiť, že vlhká pokožka stráca teplo oveľa rýchlejšie ako suchá, a teda nie je dobré ani to, keď to s oblečením preženiete. Najlepšie je zvoliť vzdušné materiály, ako napríklad vlna, ktoré vám nedovolia sa spotiť, aby ste svoje telo udržali čo najdlhšie v suchu. Vyvarovať by ste sa mali bavlne.
Nenafukujte si záchrannú vestu, kým ste v lietadle
Pri leteckom nešťastí, ktoré sa odohrá nad vodnou hladinou, si nikdy nenafukujte záchrannú vestu, kým ste ešte v lietadle. Spôsobilo by to to, že kým sa bude lietadlo napĺňať vodou, vás to vytlačí celkom k stropu lietadla, kde ostanete bez akejkoľvek možnosti na únik. S oblečenou vestou teda urobte všetko pre to, aby ste sa z lietadla dostali von (alebo vyplávali, ak je už naplnené vodou) a vestu nafúknite až potom.
Heimlichov manéver
Vdýchnutie cudzieho telesa nie je iba problémom malých detí, ale často sa to stáva aj dospelým. Najúčinnejšou zbraňou proti takémuto zapchatiu dýchacích ciest je naučiť sa známy Heimlichov manéver. Jednu ruku položte človeku tesne nad pupok. Druhou rukou uchopte tú prvú a silno potiahnite smerom nahor k hrudnému košu. Tlak, ktorý vytvoríte, musí byť dostatočne silný, aby predmet z človeka „vyletel“, a preto tento proces niekoľkokrát opakujte.
Lieky na alergiu
Ak cestujete, idete na výlet, služobnú cestu alebo kamkoľvek inde, vždy pri sebe majte lieky na alergiu. Nikdy totiž neviete kedy dostanete silnú alergickú reakciu na niečo, na čo ste alergickí. Môžete si dávať najväčší pozor a nehoda sa stane i tak.
Pravidlo troch
Ľudské telo nie je neobmedzené a má svoje limity. Na vaše základné potreby vám postačí zapamätať si pravidlo troch. Vo všeobecnosti totiž platí: 3 minúty bez vzduchu, 3 hodiny bez úkrytu v extrémnych klimatických podmienkach, 3 dni bez vody a 3 týždne bez jedla.
Oheň na panvici
Ak sa vám pri varení chytí rastlinný olej a panvica vám začne horieť, nikdy ju nehaste vodou. Aj keď to možno viete, v tej rýchlosti a panike to nemusí napadnúť každého. Tento problém vyriešite úplne jednoducho. Panvicu zakryjete pokrievkou a ohňu tak obmedzíte kyslík.
Nikdy nevyťahujte predmet z rany
Všetky odborníci na rýchlu zdravotnú starostlivosť vám pri bodnutí nožom či iným ostrým predmetom okamžite poradia jedinú vec. V žiadnom prípade predmet nevyťahujte z rany! To. čo vám trčí z tela, je totiž celkom možné jediná vec, vďaka ktorej prežijete. Predmet totiž blokuje krvácanie z rany a kým je tam, máte celkom dobrú šancu prežiť. Vyťahovanie predmetu nechajte teda na lekárov v nemocnici.
3 minúty po štarte, 8 pred pristátím
V lietadle by ste sa na pozore mali mať presne v týchto intervaloch. Až 80% leteckých nešťastí sa totiž odohráva v časových intervaloch 3 minúty po štarte alebo 8 minút pred pristátím. Práve v týchto časoch by ste si teda mali v hlave zopakovať evakuačné plány, ktoré vám prezradil personál lietadla.
Pri požiari – k zemi
Ak sa ocitnete v uzavretom priestore, kde vypukol požiar, pokúste sa zachovať chladnú hlavu a zdržujte sa čo najviac pri zemi. Najväčšou hrozbou pri požiaroch v meste totiž nebýva samotný oheň, ale jedovatý oxid uhoľnatý, ktorý sa pri horení dostáva do priestoru prostredníctvom dymu.
Pomoc vždy od jedinej osoby
Ak sa vám na verejnom mieste niečo stane, alebo sa necítite dobre a máte pocit, že stratíte vedomie, poproste o pomoc vždy jediného človeka. Odborníci totiž zistili, že pri podobných situáciách sa medzi ľuďmi rozšíri niečo, čo nazývajú rozptyl zodpovednosti. Tento jav spôsobí, že vám možno nakoniec nepomôže nikto, pretože si každý myslí, že tak urobí ten druhý. No proste, človek tvor hanblivý…
Silná baterka
Bezpečnostní analytici radia pri potulkách nočným mestom jednoduchú výbavu. Žiadny slzný sprej, nožík či nebodaj inú zbraň, ale silnú baterku. Keď vás totiž niekto v noci prepadne, alebo prenasleduje a vy mu do očí zasvietite skutočne silnou baterkou, celkom ho to oslepí a vy tak budete mať čas na rýchly útek.
Výbava peňaženky
Záchranári odporúčajú, aby každý človek neustále pri sebe nosil potrebné informácie o jeho zdravotnom stave. Stačí vám obyčajná kartička, kde by ste si napísali svoje alergie na lieky, zdravotné problémy, krvnú skupinu a čokoľvek, čo považujete za dôležité. Pomôže to nielen záchranárom, ale aj človeku, ktorý vám bude ako prvý poskytovať rýchlu zdravotnú pomoc. A samozrejme nezabudnite na doklady!
Naučte sa znaky, ktoré vám ukážu, či je had jedovatý
Aj keď najlepšou radou je, strániť sa kontaktu s hadmi, niekedy sa stretnutiu s nimi jednoducho nedá zabrániť. Je známe, že aj nejedovatý had má zuby a môže uhryznúť. Podľa týchto znakov ale zistíte, či ste sa stretli s jedovatým hadom:
- Brušná strana chvosta jedovatého hada je pokrytá nedelenými šupinami
- Zreničky jedovatého hada sú podobné tým, aké majú mačky. U nejedovatých hadov sú oči okrúhle. Toto ale neplatí u niektorých tropických stromových hadov
- Jedovaté hady majú zvyčajne trojuholníkovitú hlavu a predel medzi hlavou a telom je veľmi výrazný
Samozrejme, že existujú výnimky a len skúsený odborník na hady dokáže zaručene identifikovať, či had je naozaj jedovatý, alebo nie. Na Slovensku však máme našťastie iba jeden druh jedovatého hada – Vretenicu severnú/obyčajnú (Vipera berus) a tú spoznáte najmä podľa výraznej kresby na chrbte a typickými „mačacími“ očami. Aj keď jej uhryznutie nie je zvyčajne smrteľné, keďže jed vretenice obyčajnej nie je až tak silný ako u iných zahraničných hadov, deťom a starším ľuďom by mohlo uhryznutie spôsobiť vážne komplikácie. Pravdou tiež je, že ak vretenica uhryzne, to ešte neznamená, že vypustí aj jed, často ide len o tzv. „suché uhryznutie“. V každom prípade, po každom uhryznutí vretenicou je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Dúfame, že tieto triky nebude musieť nikdy v živote použiť, no keby náhodou áno, určite vám dobre poslúžia.
Pozri aj: 14 filmov a televíznych relácií, ktoré Simpsonovci perfektne predpovedali
interez.sk (Lukáš M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku