Znalosti, ktoré sa naučíme v škole sú síce fajn, no mnohé praktické veci sa musíme naučiť jednoducho sami. Niektorí volia sledovanie filmov či seriálov, iní zas čítajú knihy alebo články na internete. Medzi tie znalosti, ktoré sa oplatí vedieť, patrí napríklad to, ako rozoznať hríby, ktoré zbierate v lese, aby ste sa náhodou neotrávili alebo schopnosť ujsť pred psom, ktorý vás chce napadnúť.
Viazanie uzlov
Medzi dôležité zručnosti, ktoré by ste mali ovládať, je aj viazanie pevných uzlov. Tie vám môžu pomôcť nielen pri viazaní rôznych predmetov, ale napríklad aj na prenesenie niečoho ťažšieho. Okrem toho uzly skvelo využijete aj pri túrach na kopcoch či pri lezení po skalách.
Zbieranie húb
Mnohí ľudia milujú zbieranie húb. Okrem toho, že si z nich môžete doma uvariť veľmi chutné jedlá, je to oddychová činnosť, pri ktorej jednoducho vypnete a vyprázdnite si hlavu. Veľmi dôležité je však vedieť identifikovať, ktoré huby sú jedlé, ktoré sú naopak nejedlé, alebo dokonca nebezpečné. Niektoré vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobne a jednoducho si ich môžete zmýliť. Ak radi chodíte do lesov na huby, radšej si predtým naštudujte to, ako ich zbierať, a ktoré si môžete priniesť domov.
Heimlichov manéver
Určite sa aj vám niekoľkokrát stalo, že ste zle vypili vodu alebo prehltli nejaké jedlo, po ktorom ste začali kašlať a mierne sa dusiť. Niekedy sa však situácia môže vyvinúť tak zle, že sa človek dusí naozaj a preto je dôležité, aby ste vedeli Heimlichov manéver. Na prvý pohľad sa môže zdať tento „ťah“ veľmi jednoducho, no opak je pravdou. Ak chcete človeku naozaj pomôcť, radšej si naštudujte správny postoj.
Správny smer
Radi chodíte do lesa či do hôr na turistiku? Niekedy sa môže stať, že sa na nových miestach stratíte a jednoducho neviete, kam ďalej. Správny turista by mal mať so sebou kompas či mapu, no niekedy sa stáva, že ani tieto pomôcky nemáte. Na rad tak prichádza mach a tento tip na prežitie pozná asi každý, no pravdivý veľmi nie je. Mach môže rásť tak ako na severnej, tak aj západnej či východnej strane stromu. Rastie tam, kde sa mu rastie dobre. Vhodné podmienky môže tak pokojne mať aj na západnej strane stromu a človek si bude mylne myslieť, že je to sever. Touto radou by ste sa teda v prírode riadiť radšej nemali. Nájdite si radšej prierez stromu, a tam, kde sú letokruhy nahustené na seba, to je sever.
Pokazený kohútik
Asi každý rodič učí svoje dieťa, že voda s elektrinou nie sú práve najlepší priatelia. Práve preto by ste s mokrými rukami nikdy nemali chytať žiadne zásuvky či vypínače. Niekedy sa však stáva, že pri umývaní riadu sa môže kohútik pokaziť a voda strieka úplne všade a to dokonca aj na elektrospotrebiče. Čo s tým? Jednoducho si pripravte veľkú nádobu a okamžite zavolajte inštalatéra, ktorý si s tým dá rady. Zamedzte vode prístup k ostatným spotrebičom a určite sa nedotýkajte elektrických zásuviek či spotrebičov, ktoré sú zapojené do elektriny.
Používanie náradia
Používanie opravárenského náradia, ako je napríklad kladivo, vŕtačka či klince, je ďalšou zručnosťou, ktorú by mali ovládať v dome nielen muži, ale aj ženy. Vždy sa nájdu nejaké malé opravy, ktoré by ste mali spraviť, ako napríklad vymeniť žiarovku či zavesiť obraz.
Záchrana topiaceho človeka
Záchrana človeka, ktorý sa topí, je niekedy veľmi ťažké. Jediné, čo by vám mohlo v tom prekážať je to, že neviete plávať. Ak však plávať viete, hoďte sa do vody a pomôžte každému, kto to potrebuje. K človeku sa blížte vždy odzadu, pretože inak by vás mohol v panike stiahnuť so sebou dolu. Keď ste pri osobe dostatočne blízko, chyťte ju za hruď a dotiahnite ju na breh.
Šetrenie peňazí
Veľmi dôležité v živote je vedieť ušetriť si peniaze. Nielen na veci, ktoré si chcete kúpiť, ale aj na pocit bezpečia. Nikdy totižto neviete, čo sa môže v budúcnosti stať, a preto by ste mali mať aj nejaké ušetrené peniaze, ktoré vám pomôžu prečkať horšie časy.
Riadenie lode a rybárčenie
Na prežitie v divočine je veľmi dobré vedieť, ako chytať ryby. Je to totižto jeden z najjednoduchších spôsobov, ako si nájsť potravu. Veslovanie alebo riadenie lode k tomu nesporne patrí.
Plánovanie dovolenky vopred
Ešte predtým, ako sa vydáte na dovolenku do zahraničia, mali by ste si ju dopredu naplánovať. Vhodné je pozrieť si, aké reštaurácie sa nachádzajú v okolí, aby ste nešli hneď do prvej, ktorá možno nemusí byť tou najlepšou. Takisto si prezrite rôzne atrakcie, ktoré sa nachádzajú v okolí, aby ste si dovolenku užili čo najlepšie. A samozrejme nezabudnite na políciu či nemocnicu.
Útek pred psom
Vo voľnej prírode sa môže stať, že stretnete psa, ktorý nevyzerá, že by vám chcel dať pokoj. Určite ste už mohli počuť, že pred psom by ste nemali utekať, pretože je rýchlejší ako vy. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa ochrániť. Ak je pes malý, môžete vziať nejaký väčší kameň a vystrašiť ho. Takéto psy bývajú väčšinou vystrašené, takže ujdú. Pri väčších a rozzúrených psoch to však nerobte. Najlepšie bude ak vykročíte pomaly preč. Niekedy vás však pes jednoducho nepustí a zaútočí. Ruku, ktorú vystriete pred psa si omotajte čo najlepšie kusom oblečenia, ktoré máte na sebe. Zabránite tak vážnemu poraneniu.
Používanie zdviháku
Radi šoférujete a často sa presúvate z miesta A na miesto B pomocou auta? Ak áno, určite musíte vedieť, ako sa mení poškodené koleso na aute. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa nedovoláte do autoservisu alebo nemáte žiadne číslo. Práve preto vám pomôže záložné koleso, ktoré máte v kufri a zdvihák, pomocou ktorého všetko spravíte jednoducho a rýchlo.
Ochrana pri núdzovom pristátí v lietadle
Ešte predtým ako vzlietnete do oblakov vám letušky ukazujú, ako sa správať, ak by náhodou lietadlo muselo núdzovo pristáť. V brožúrach však môžete vidieť aj to, ako by ste mali sedieť, aby ste sa čo najlepšie ochránili pre nárazom, no sedenie v predklone s rukami okolo kolien je niekedy menej bezpečné, ako keď sa predkloníte, ruky načiahnete pred seba a opriete sa o druhé sedadlo.
Pozri aj: Šalát nie je vždy najzdravšia voľba. 15 vecí, ktoré vám zamestnanci vo fast foode nikdy nepovedia
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku