brightside.me

Tieto veci vám výrobcovia potravín nepovedia.

Takmer každý výrobca potravín myslí v mnohých prípadoch najmä na zisk. To ale znamená, že svoje potraviny zámerne pozmeňujú, aby bola ich výroba lacnejšia a oni tak mali väčší zisk. Pozrite sa na najbežnejšie triky obchodníkov a výrobcov, ktorí svoje výrobky pozmeňujú a my o tom ani netušíme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zemiakové lupienky

brightside.me

Niektoré zemiakové lupienky, najmä tie predávané v tubách, nie sú vôbec vyrobené zo skutočných zemiakov. Výrobca používa zmes múk, najčastejšie pšeničnú a kukuričnú, spolu so zemiakovým škrobom. Takéto čipsy potom zvyčajne obsahujú iba okolo 40% zemiakov a zbytok sú prísady. Svetlá farba a „prírodná“ chuť je dosiahnutá pomocou farbív a aróm.

Samozrejme sa v obchodoch stretávame aj s baleniami zemiakových čipsov, ktoré sú vyrobené zo skutočných zemiakov. Tieto balenia ale v skutočnosti veľa zemiakov neobsahujú. Veľký balík obsahuje približne dva zemiaky priemernej veľkosti. Ak si prepočítate cenu dvoch zemiakov a porovnáte ju s cenu jedného balíka čipsov zistíte, že balík čipsov je vlastne drahá záležitosť.

Sendvičový syr

brightside.me

Mnohé syry nie sú zložené iba zo syra. Aby výrobca ušetril a zjednodušil proces výroby, nahrádza mlieko srvátkovou bielkovinou či tukom, často palmovým. Takýto výrobok už syrom nie je, no výrobcovia to vedia dobre zamaskovať pozmeneným názvom Pravdou ale je, že v zložení je vždy uvedené, z čoho je tento „syrový“ výrobok zložený.

Pravý syr nesmie obsahovať žiadne rastlinné tuky a je vyrobený z mlieka. Syry, v ktorých sa nachádza napríklad palmový tuk sa pri nakrojení rozpadajú a ak ho stlačíte, tak do neho vytvoríte jamku a môže sa objaviť voda.

Konzervované potraviny

brightside.me

Na každom výrobku, a tie konzervované nevynímajúc, sa nachádzajú údaje o jeho hmotnosti. Keďže súčasťou mnohých konzervovaných výrobkov je aj nálev, na konzerve sa uvádza aj hmotnosť samotnej pevnej zložky. Na balení je tiež často uvádzaná aj odchýlka od hmotnosti. Avšak je takmer pravidlom, že skutočná hmotnosť pevnej zložky je nižšia ako deklarovaná a je znížená práve o uvádzanú odchýlku.

Syrová omáčka

brightside.me

Ak je niečo uvádzané ako syrová omáčka, to ešte neznamená, že obsahuje syr. Vo všeobecnosti platí, že chuť omáčky je dotvorená pomocou potravinárskych aróm a takisto sú aj dofarbované.

Sladké pečivo

brightside.me

Rôzne sladké pečivo, ako sú croissanty sú náplňou naplnené iba po okrajoch. Náplň sa do nich vstrekuje za pomoci injekcií. Keďže náplň je najdrahšia, mnohí výrobcovia to s jej množstvom, s cieľom ušetriť, nepreháňajú. A kupujúci v nádeji, že dostane sladké pečivo plné náplne, dostane iba croissant, s trochou lekváru či náplne.

Oriešková čokoláda

brightside.me

Niektorí výrobcovia sa na obaloch svojich čokolád chvália veľkým obsahom orieškov. V skutočnosti, bežná čokoláda s orieškami ich obsahuje iba 3 až 5 kúskov, ktoré sú často rozdrvené, aby to spotrebiteľ nezistil, alebo bývajú ešte „pančované“ lacnejšími druhmi orechov. Orieškové čokolády sú pri tom spravidla drahšie a to niekedy aj o desiatky percent, ako čokolády bez nich.

Kuracie nugetky

brightside.me

Aj keď sa im hovorí, že sú to kuracie nugetky, v skutočnosti v nich až tak veľa kuracieho mäsa nie je. Mnohé nugetky sa skladajú iba z 50 % kuracieho mäsa a zbytok objemu tvorí cestíčko a rôzne prídavné látky, medzi ktorými môže byť napríklad aj sója.

Instantná káva

brightside.me

Instantná káva nemusí vždy obsahovať iba kávu. Proces výroby instantnej kávy predstavuje najprv uvarenie silnej kávy z kávových bôbov a táto káva sa ďalej upravuje – zvyčajne sa strieka do horúcich valcov vo forme jemnej hmly, kde sa voda odparí a následne sa ďalej kávový prášok spracuje. Pri tomto procese káva ale stráca na svojej chuti a aróme, čo výrobcovia napravujú pridávaním dodatočnej arómy do výsledného produktu.

Ľadový čaj

brightside.me

Ľadový čaj je vyrábaný z čajového extraktu. Ten sa vyrába podobne, ako vyššie spomínaná instantná káva. Výsledkom toho je, že vo fľaši ľadového čaju sa nachádza často menej ako 1% čaju a zbytok je cukor, voda a samozrejme arómy. Ak v zložení čaju nie je napísaný podiel čajového extraktu, znamená to, že fľaša obsahuje iba vodu, cukor a arómy, ktoré vytvárajú chuť čaju.

Maslo

brightside.me

Nie všetko, čo sa tvári ako maslo, ním aj skutočne je. Pravé maslo je vyrobené zo smotany. Výrobcovia často používajú označenia ako masielko, maslenko a podobné iné výrazy, aby navodili pocit, že spotrebiteľ kupuje skutočné maslo. V pravom masle sa však nesmú nachádzať rastlinné tuky, inak už hovoríme o  margaríne.

Mrazené potraviny

brightside.me

Najlacnejšou zložkou potravín je voda. To výrobcovia samozrejme vedia, a tak ju s radosťou pridávajú do mrazených potravín, často napríklad do rýb. V skutočnosti si tak namiesto potraviny kupujete zmrazenú vodu. V extrémnych prípadoch môže byť v balení až 50% vody.

Balená voda

brightside.me

Ak si kupujete balenú vodu, ktorá má označenie Stolová voda, je možné, že si kupujete úplne bežnú vodu, aká tečie z vodovodu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, kúpte si vodu s označením pramenitá voda alebo minerálna voda.

Hranolčeky

brightside.me

Obchodníci často využívajú rozličné veľkosti obalov na to, aby zmiatli zákazníka. V niektorých prípadoch však rozdiely nemusia byť medzi stredným a veľkým balením výrazné.

Pozri aj: 10 príkladov dômyselného marketingu veľkých firiem, ktorý ovplyvňuje dennodenne aj vás

interez.sk (mmm), brightside.me

 

Uložiť článok

Najnovšie články