Foto: facebook.com(Ashwaq Almalki‎)/Youtube

Na svete existuje nespočetné množstvo chorôb. Niektoré z nich sú bežné a občas ich máme aj my, no vyliečime sa z nich. Niektoré sú zas na celý život, no doktori presne vedia, čo vám je. Pri určitých chorobách však ani lekári nevedia s istotou povedať, o čo sa jedná.

Viete si predstaviť, že by ste sa ráno zobudili a mali ste úplne iný hlas alebo by ste mali inú farbu pokožky? Možno to znie ako z nejakého hororu alebo sci-fi filmu, no na svete existujú aj takéto zvláštne choroby. Lekári o nich príliš veľa nevedia, a preto sa niektoré z nich nedajú vyliečiť. Toto je 12 najnezvyčajnejších chorôb, ktoré existujú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fibrodysplasia

wikimedia.org

Fibrodysplasia alebo po slovensky kostnatenie svalov, je zriedkavé, no závažné genetické ochorenie, ktoré sa vyznačuje postupnou nehybnosťou svalov, šliach a väziva. Choroba spôsobuje vážne deformácie a stratu schopnosti normálne sa pohybovať. V súčasnosti neexistuje žiadne preventívne či liečebné opatrenie. Vedci však zistili, ktorý gén je zodpovedný za túto chorobu a práve teraz sa uskutočňuje štúdia lieku na liečbu tejto choroby.

Ehlers-Danlosov syndróm

wikimedia.org

Toto zvláštne ochorenie narúša syntézu kolagénu, čo zvyčajne vedie ku krehkosti ciev, nadmernej pružnosti kĺbov, deformácií tkaniva či ďalším nebezpečným následkom. Koža ľudí, ktorí trpia týmto syndrómom, je veľmi elastická a náchylná na zranenie či zjazvenie. Existuje niekoľko variantov tohto syndrómu. Môže byť mierny až závažný, ktorý je však veľmi zriedkavý. V prípadoch, kedy tento syndróm neovplyvňuje krvné cievy, nemá vplyv na dĺžku života. Momentálne neexistuje žiadna liečba, no pacientovi je možné znížiť negatívne účinky.

Letargická encefalitída

youtube.com

Táto choroba je tiež známa pod názvom „spánková choroba“. Lekári sa domnievajú, že ide o vírusovú chorobu, no presný vírus ešte nie je určený. Ochorenie sprevádzajú vysoké horúčky, bolesť v krku, bolesť hlavy, slabosť, triaška a pacient, ktorý trpí touto chorobou dokáže zaspať kdekoľvek. Neexistuje žiadna liečba. Človek, ktorý trpí touto chorobou sa z nej buď zotaví sám alebo môže trvať aj niekoľko dlhých rokov. Epidémia sa prvýkrát objavila v rokoch 1915-1917.

Žihľavka


Žihľavka je genetické ochorenie, ktoré môže byť zdedené alebo získané. Je známe tým, že reaguje tak, že na pokožke sa objavia vyrážky alebo červené fľaky. Pri tejto chorobe sa do tela uvoľňuje histamín, no mechanizmus, ktorý spôsobuje zvýšenie tejto látky, nie je jasný. Lekári odporúčajú pacientom, aby sa snažili vyhnúť nachladnutiu, brali anti-histamínové lieky a pred opaľovaním používali špeciálne krémy.

Xeroderma

Toto genetické ochorenie je známe aj pod názvom „upírsky syndróm“, pretože osoba, ktorá ho má, nemôže byť na priamom slnku bez nejakých následkov. Ľuďom trpiacim týmto ochorením sa spravili na tele škvrny, ktoré boli neskôr zapálené. Tento zápal môže viesť až k rakovine. Rovnako ako pokožka, tak aj oči sú v nebezpečenstve.

Syndróm cudzieho prízvuku

Dôvody, prečo sa tento syndróm objavuje, sú nejasné, no na svete existuje niekoľko stoviek prípadov, ktoré potvrdzujú, že existuje. Osoba, ktorá má tento syndróm, rozpráva stále svojim materinským jazykom, no jej výslovnosť sa mení a takisto prízvuk, akým rozpráva. Samotná porucha nie je nebezpečná pre zdravie človeka, ale ľudia, ktorí ňou trpia, hovoria, že sa cítia ako cudzinci vo svojej rodnej krajine.

Hypertrichóza

wikimedia.org

Hypertrichóza je choroba, ktorá sa prejavuje tak, že vlasy či ochlpenie rastie človeku na miestach, kde by nemali byť. Väčšinou sa táto choroba objavuje u mužov, no existuje aj pár prípadov, kedy postihla ženy. Vrodená hypertrichóza sa nedá liečiť, ale v dnešnej dobe existuje veľa spôsobov, ako sa ochlpenia zbaviť. Mexický herec Jesús Aceves trpí touto chorobou, no žije s ňou celý život a nemyslí si, že je to tragédia.

Syndróm modrého muža

youtube.com

Syndróm modrého muža je známe ochorenie aj pod názvom Argyria. Toto ochorenie je spôsobené vytvorením strieborného sedimentu v tele. Práve to má za následok, že pokožka má striebornú až modrastú farbu. Argyriou jedinec trpí najmä kvôli častému používaniu produktov, ktoré obsahujú striebro.

Syndróm explodujúcej hlavy

pixabay.com

Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom ho opisujú tak, akoby počuli hluk, ktorý je stále silnejší a silnejší, až sa ozve výbuch a jasný záblesk svetla. Táto choroba nie je až taká zriedkavá, ako si niektorí ľudia myslia. Ak trpíte nespavosťou a máte veľa stresu, existuje vysoké riziko, že tento syndróm postihne aj vás.

Syndróm rybieho zápachu

Toto ochorenie je známe aj pod názvom Trimethylaminuria a vytvára nepríjemný zápach, ktorý sa podobá tomu rybaciemu. Často sa stáva, že osoba, ktorá trpí týmto syndrómom, sama seba necíti, no ostatní v okolí áno. Neexistujú žiadne účinné metódy liečby, ale podľa niektorých štúdií môže správna strava spolu s aktívnym uhlím znížiť zápach.

Stendhalov syndróm

Francúzsky spisovateľ Stendhal opisoval svoje pocity po návšteve Florencie v znení: „Keď som opúšťal kostol, moje srdce začalo veľmi rýchlo biť a cítil som, akoby bol zo mňa vyčerpaný celý život.“ Táto vec, ktorú spomínal spisovateľ, je psychologická porucha, ktorá sa prejavuje príznakmi ako napríklad rýchly tep srdca, závrate, mdloby či dokonca halucinácie, keď ľudia zažijú niečo, čo má pre nich veľmi veľký osobný význam.

Urbach- Wiethe syndróm

pixabay.com

Toto vzácne genetické ochorenie spôsobuje to, že človek nemá amygdalu. Amygdala je časť mozgu, ktorá deteguje hrozbu a spúšťa strach. Ľudia, ktorí majú tento syndróm sa tak ničoho neboja. Na týchto ľuďoch boli vykonávané rôzne pokusy s hadmi, tarantulami či strašidelnými miestami, kde by sa zdraví jedinci báli. Aj napriek týmto desivým pokusom sa vôbec nebáli.

Pozri aj: Potrebujeme spať 8 hodín, či mozog využívame na 10%. Týmto 15+ mýtom o zdraví veria milióny ľudí, no sú úplne nepravdivé

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články