Čo môže byť vzrušujúcejšie ako dovolenka v exotickej krajine. Užívanie si pláže, mora a krás prírody patrí k hlavným dovolenkovým cieľom mnohých ľudí. Avšak aj dovolenka snov sa veľmi rýchlo môže zmeniť na nočnú moru. Prečítajte si, čo všetko na vás môže číhať v exotických dovolenkových destináciách a na čo by ste si mali dať pozor, aby vaša dovolenka prebehla tak, ako ste chceli.
Medúzy, koraly a ryby
V mori sa nachádzajú tisíce tvorov, s ktorými by ste sa stretnúť nechceli. Mnohé medúzy, koraly, ale aj ryby môžu byť potenciálne nebezpečné, a to najmä ak sa nachádzajú v tropických teplých vodách. Najlepší spôsob je používať obuv určenú na kúpanie v mori a v prípade, že uvidíte vo vode plávať napríklad medúzu, snažte sa jej vyhnúť. Rozhodne sledujte upozornenia a značky na pláži. Ak je pláž označená varovnou červenou vlajkou, nekúpte sa tam.
Spätný prúd
Spätný prúd vás môže odniesť z pomyselného bezpečia plytkej vody až na otvorené more. Ak vás takýto prúd zachytí, nebojujte s ním a nesnažte sa plávať k brehu. Namiesto toho začnite plávať rovnobežne s brehom. Akonáhle budete cítiť oslabenie prúdu, môžete sa vrátiť späť na breh.
Komáre
Aj keď u nás sú komáre považované skôr za dotieravý a nepríjemný hmyz, vo svete je komár považovaný za najväčšieho zabijaka. V tropických krajinách komáre prenášajú nebezpečné ochorenia ako sú malária, vírus Zika či žltá zimnica. Aby ste sa chránili pred komármi, najlepšou voľbou je použitie repelentu.
Žraloky
Aj keď útoky žralokov nie sú až také časté, niekedy sa vyskytnú. Sledujte výstrahy a varovania miestnych úradov a ako miesto na kúpanie voľte komerčné pláže. Pamätajte na to, že žraloka láka krv, a tak kúpať sa s krvácajúcou na miestach, kde je riziko výskytu žraloka, nebude tá najlepšia voľba. Žraloky tiež reagujú na kontrastné oblečenie, preto ich môžu napríklad pestrofarebné plavky zaujať viac, ako obyčajné jednofarebné.
Pouličné jedlo
Najmä v ázijských krajinách je v obľube tzv. street food. Aj keď vo všeobecnosti takéto jedlo nepredstavuje výrazné riziko, kvôli množstvu exotického korenia môže spôsobiť zažívacie problémy. Preto voľte skôr jedlá, ktoré sú menej korenené.
Voda
Nie všade vo svete majú tak kvalitnú vodu, ako máme my na Slovensku. Ak nemáte zaručenú informáciu o kvalite vody, voľte radšej tú balenú. Pozor aj na ľad, ktorý môže byť vyrobený práve z vody z vodovodu. Aby ste mali istotu alebo ak je kvalita vody skutočne zlá, použite balenú vodu aj na umývanie ovocia a zeleniny pred ich konzumáciou.
Rastliny
Exotické a neznáme druhy rastlín môžu takisto predstavovať poteciálne riziko. Vo vlastnom záujme sa preto radšej nedotýkajte neznámych rastlín, a to najmä vtedy, ak ste napríklad na výlete či na prechádzke v prírode.Tieto rastliny môžu vyvolať podráždenie pokožky či alergickú reakciu.
Slnko
Všetci vieme, že chrániť sa pred slnkom je dôležité. A v exotických krajinách o to viac. Nezabudnite preto na opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom. Noste tiež svetlé a vzdušné oblečenie, ktoré vás príjemne osvieži.
Opice
V mnohých obľúbených exotických dovolenkových destináciách môžete stretnúť opice, ktoré žijú voľne na ulici. Aj keď niekde sú používané ako atrakcia, dajte si pozor. Niektoré môžu byť agresívne a kradnúť jedlo a dokonca útočiť na ľudí, len aby sa dostali k potrave. Schovajte si tiež šperky a iné cennosti, keďže opice neváhajú ukradnúť hocičo, čo máte pri sebe, len aby tieto predmety potom vymenili za jedlo.
Plazy
Jedovaté hady sú pomerne bežné v tropických oblastiach. Pravdou ale je, že hady na človeka útočia iba v sebaobrane, no aj tak predstavujú isté riziko. Ak uvidíte na dovolenke nejakého hada, nepribližujte sa k nemu, ani ho nijako nedráždite. Najlepšie bude odísť opačným smerom alebo ho z bezpečnej vzdialenosti pozorovať.
Zlodeji
V jednom z predchádzajúcich bodov sme síce opisovali krádeže opicami, avšak krádeže vykonávané ľuďmi sú oveľa bežnejšie. Na dovolenke sa preto odporúča nechávať si cennosti v bezpečí hotelového trezora a so sebou mať iba nevyhnutné množstvo hotovosti. Dávajte si pozor na svoje osobné veci najmä keď ste na pláži alebo na rušných trhoviskách.
Doprava
Veľkým rizikom na dovolenkách je miestna doprava. Vo viacerých exotických krajinách často vodiči komunikujú medzi sebou pomocou gest či signálov. Preto ak si na dovolenke požičiate skúter, bicykel či dokonca auto, dávajte si poriadny pozor a vyhýbajte sa rušným dopravným uzlom.
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku