Lenže predtým než filmári dokázali pomocou počítačových efektov pretvoriť fantáziu do CGI reality, museli byť o čosi skromnejší. Ako s rozpočtom, tak aj s možnosťami. Existujú však pravidlá, vďaka ktorým si dokázali filmy získať srdcia divákov aj bez efektov. Ide o klasické filmové triky a drobnosti pre ktoré už celé desaťročia milujeme pohyblivé obrázky. Od čias bratov Lumièrovcov sa toho v tomto odvetví zábavy zmenilo veľa, avšak od vzniku prvého filmu nadobudli tvorcovia mnoho ďalších poznatkov. S ich pomocou aj z nudného prostredia sprostredkujú divákom veľkolepú scénu.
Nehovoríme však len o tom, prečo sa vám film tak páči. Pokiaľ by ste sa dostali na miesto natáčania, možno by vám to celkom zmenilo vnímanie vášho obľúbeného titulu. Avšak to je práca a umenie, ktoré je tu už roky a vďaka nemu sa deti smejú, tínedžeri sú v napätí a dospelí plačú. Je tu však aj mnoho ďalších trikov v podobe užívania návykových látok či kaskadérskych kúskov. Kinematografia je nádherný svet vďaka ktorému dokážete zabudnúť na všetko pozemské. Alebo naopak, maximálne sa stotožniť.
Neustále mokrý asfalt
Všimli ste si niekedy, že počas scény, v ktorej sa auto rúti mestom, je cesta vo väčšine prípadov mokrá? A to nemusí ani pršať. Dôvod je jednoduchý. Mokrý asfalt dodáva scéne nezameniteľnú estetiku. Ďalším podstatným faktom je, že počas natáčania uprostred noci, alebo v zlých svetelných podmienkach mokrá cesta dodáva obrazu väčší kontrast, pretože odráža svetlo.
Falošný dav
V mnohých filmoch sú davy zväčšované vďaka komparzu. Toto je však veľmi finančne náročné, obzvlášť pre filmový rozpočet. Filmári preto často používajú alternatívne metódy, vytvárajú efekt záberom malej skupiny ľudí pod správnym uhlom. Scénu dokončia post-produkčne s pomocou počítačových technológií. Ďalšou obľúbenou metódou je využívanie figurín, ako tomu bolo napríklad v prípade Kráľovej reči.
Sušené mlieko ako drogy
Áno. V prípade filmov ako Kokaín, Pulp Fiction, alebo Scarface je vysoko pravdepodobné, že na obrazovke uvidíte veľké množstvo drog. Samozrejme každý vie, že nehovoríme o skutočných drogách (tentoraz to nie je vecou rozpočtu). Jedným zo zaužívaných pravidiel sa stalo, že rolu drog si vo väčšine prípadov v Hollywoode zahrajú práve látky ako sušené mlieko, vitamíny alebo obyčajný cukor.
… a kukuričný sirup namiesto krvi
Aj toto značí, že potraviny zohrávajú vo filmoch veľmi podstatnú úlohu, aj v prípade, že nie sú konzumované. Konkrétny recept pre filmovú krv síce neexistuje, avšak vo väčšine prípadov filmári využívajú kukuričný sirup s potravinárskymi farbivami. V časoch čiernobielych filmov bola namiesto krvi používaná čokoládová poleva.
Erotické rekvizity
Na simuláciu precítených erotických scén využívajú filmári taktiež rôzne triky. Keďže nechcú hercov veľmi strápniť, prípadne rozrušiť, dávajú medzi hereckých partnerov počas „styku“ vankúše. Herečky zvyknú nosiť spodné prádlo telovej farby, tým sa vytvára ilúzia nahoty aj s prípadným počítačovým zasiahnutím. Režisér John Turturro prezradil, že raz posadil Kate Winslet na fit-loptu, aby vytvoril dojem sexu.
Drobné špeciálne efekty
Opäť sa vrátime k zmienke o rozpočte. Cieľom nikdy nie je míňať obrovské peniaze na zbytočné scény. Práve naopak, peniaze ktoré produkcia dostane sa musia šetriť. Aby filmári vytvorili dojem finančne náročných a veľkolepých scén, využívajú sa znovu počítačové efekty. No existuje ešte jednoduchší spôsob a tým je vytváranie kópií obrovských objektov v malej mierke. Mrakodrapy, lietadlá a ďalšie objekty. Tie v skutočnosti pôsobia omnoho viac reálne, ako práca so softvérom.
Chutné sklo
Väčšinou si dobrý akčný film už ani nedokážeme predstaviť bez momentu, kedy hlavná postava letí naprieč oknom, pričom rozbíja sklo. Prekvapivo a pravidelne obíde len s drobnými zraneniami. Zvykom je používať cukrové sklo, ktoré je na nerozoznanie od pravého a zároveň je aj veľmi chutné. V dnešnej dobe už filmári využívajú tiež tenké plastové sklo, s ktorým je ale omnoho menej zábavy.
Konverzácie počas jazdy
Pokiaľ sú postavy počas jazdy zahĺbené do rozhovoru, vodič väčšinou venuje viac pozornosti myšlienkam, než vozovke. To môže vytvoriť obavy a možno aj špekulácie nad tým, ako je možné, že sú títo herci ešte stále na žive. Pri natáčaní podobných scén sa používajú autá, ktoré stoja na platforme. Tá je ťahaná väčším autom, vďaka čomu sa vytvára efekt, že herec auto naozaj šoféruje.
Mliečne mračná
K tvorbe zlovestných oblakov rozliehajúcich sa nad mestom sa využíva patentovaný stroj. Vo filmárskej terminológii je známy ako Cloud Tank a jeho úlohou je vstrekovať mlieko alebo farbu do nádrže s vodou. Pokiaľ je potrebné vyobraziť UFO, ktoré vylieza spomedzi oblakov používa sa frisbee ponorené do mlieka.
Melón – zvukový asistent
Znie to zvláštne, no vo filmovom priemysle ide o rutinnú záležitosť. Pre vytvorenie úžasného soundtracku používajú tvorcovia veľké množstvo trikov. Automatická streľba sa nahrádza ohňostrojmi a zvuk vtáčích krídel je tvorený listovaním v knihách. Hlavným asistentom zvukových technikov sa stal melón. Ten im napomáha vytvárať zvuky rozbitej hlavy, úderu do tváre alebo pukanie dračieho vajca.
Pozri aj: 15+ záberov z natáčaní filmov, vďaka ktorým uvidíte, ako vznikajú špeciálne efekty
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku