foto: Warner Bros., Emaze

Sci-fi je nepochybne jeden z najpútavejších žánrov, či už je reč o filmoch, alebo knihách. Avšak nie vždy sú informácie vo fiktívnych príbehoch zrovna reálne. Pozrite sa s nami na tie, ktoré by ste na prvý pohľad nezbadali.

Pre niekoho zázrak modernej techniky – filmy plné CGI efektov, ktoré bez rečí potešia oko diváka, pre iného však nie. Keď sa na niektoré z týchto mimoriadne úspešných snímkov 21. storočia pozriete kritickým okom, uvidíte, že nie všetky filmy sa dajú preniesť do skutočnosti. Reč je v tomto prípade o sci-fi, teda žánri, v ktorom nenájdete veľa (zbytočných) pravdivých informácií.

Článok pokračuje pod videom ↓

Filmy spojené s vedou vždy priťahovali záujem verejnosti. Nielenže majú za úlohu nás baviť, ale aj vzdelávať. Nie vždy by ste však mali veriť tomu, čo sa odohráva na plátne. A najmä keď hovoríme o filmoch odohrávajúcich sa vo vesmíre. Aj keď je v súčasnosti veľkým trendom zahŕňať do produkcie filmových noviniek odborníkov, napríklad matematikov, lingvistov a dalo by sa pokračovať, pri pohľade na tieto skutočnosti ide zrejme len o vzbudenie väčšieho záujmu.

Marťan

20th Century Fox

Podľa tohto filmu môžu byť piesočné búrky na Marse tak silné, že dokážu zničiť kemp astronauta a ten ostane na planéte uväznený. Je pravda, že Mars je známy búrkami, ktoré sú viditeľné pomocou teleskopu až zo Zeme, avšak je nepravdepodobné, že by tieto búrky boli natoľko ničivé, aby dokázali vytrhnúť anténu zo základov. A to práve preto, že tieto búrky dosahujú maximálne 95 km/h, čo je zhruba polovica rýchlosti, ktorou sa pohybujú hurikány na Zemi.

20th Century Fox

Ďalej tento film tvrdí, že je možné sa po Marse prechádzať plynulou, sebavedomou chôdzou. Jedná sa tiež o pochybný úkaz, keďže gravitácia na Marse je len z 38% tak silná ako gravitácia na Zemi.

Interstellar

Warner Bros.

Vo filme Matthew McConaughey vstúpi do čiernej diery a dostane sa z nej živý a zdravý, čo by sa v praxi určite nestalo. Vysvetlenie má preto profesor Martin Barstow, ktorý celú snímku rozobral podrobne. „Nie je to možné, pretože gravitačné pole je tu extrémne intenzívne a mení sa nesmierne rýchlo. Čokoľvek, čo by sa dostalo do styku s čiernou dierou, by sa roztiahlo a dostalo by podobu špagiet pôsobením gravitácie, tým pádom nie je šanca, že by ktokoľvek prežil v čiernej diere.

Warner Bros.

Aj napriek tomu, že je tento film skutočne impozantný, je tu ďalšie tvrdenie, ktoré nie je reálne alebo sa môžeme tváriť, že zatiaľ len nebolo dokázané. Vo filme Interstellar je vesmír plný červých dier, tunelov v časopriestore, ktoré sa dajú použiť na prekonanie obrovských vzdialeností žmurknutím oka. Profesor Barstow má na to svoj názor. „Vysvetlenie, ako takéto diery fungujú, je úlohou fikcie. Neexistuje žiadny priamy dôkaz, že niečo podobné existuje.

Prometheus

Brandywine Productions

Posádka vesmírnej lode si zložila svoje prilby zo skafandrov, aby zistili či vzduch na planéte obsahuje kyslík. Čo? Tento prípad si celkom  zrejme nevyžaduje bližšie vedecké vysvetlenie, keďže ide o jedno z najhlúpejších filmových rozhodnutí. Tými je žiaľ Prometheus prešpikovaný skrz-naskrz.

Lucy

Universal Studios

Podľa tohto filmu ľudia využívajú asi 10% zo svojho mozgu. Urobí z vás využitie mozgu naplno superčloveka? Nie, je to fáma. Všetky neuróny sú na seba napojené. Teda celý mozog je akási sieť. Keby sme z nich využívali len 10% zvyšné množstvo by odumrelo. Pokiaľ by teda v hypotetickej rovine bol v mozgu nevyužitý neurón, znamenalo by to, že nedostáva žiadne signály. A táto možnosť by viedla k faktu, že by spáchal bukovú samovraždu a k ďalšiemu využitiu by nemohlo dôjsť.

Armageddon

Touchstone Pictures

Bruce Willis so svojím tímom zničil asteroid veľkosti Texasu atómovou bombou o hmotnosti 100 megaton. Čo je nepredstaviteľná sila výbuchu. A aj keď je zostrojenie takejto bomby reálne, jej využitie v tomto smere by bolo hlúpe. Keby bol asteroid zasiahnutý takýmto výbuchom, jeho úlomky by sa dopravili na Zem a tiež by napáchali veľké škody. Reálna možnosť by bola pokúsiť sa podobný asteroid odkloniť alebo celkom presmerovať jeho trajektóriu.

Anjeli a Démoni

Sony Pictures

V tomto filme, ktorý je adaptáciou knihy geniálneho autora Dana Browna, sa staroveké bratstvo zmocní pol gramu antihmoty, ktorý chcú využiť na zničenie Vatikánu. Podľa fantázie autora získajú antihmotu z CERNu. Samozrejme, ide o fikciu, ale okolnosti príbehu spôsobili tak veľké znepokojenie, že Európska organizácia pre jadrový výskum musela vytvoriť špeciálnu stránku, aby ubezpečila širokú verejnosť, že takáto situácia je nereálna a jedná sa o nepravdepodobný scenár.

Deň po tom

Centropolis Entertainment

Pre Rolanda Emmericha bol tento film jeho najúspešnejším v čase dokončenia. Minimálne čo sa týka zárobku, avšak jeho tvrdenie znie, že vďaka globálnemu otepľovaniu klesá teplota na zemi až na -65°C, čo spôsobuje, že ľudia zamŕzajú takmer okamžite. Väčšina z udalostí ukázaných v tomto filme je reálnych, no možnosť, že by sa odohrali tak rýchlo je priam až bizarná. Planéta by na takýto vývoj potrebovala stovky rokov, avšak ako memento by mohlo slúžiť, že počas natáčania tohto filmu sa dialo na zemi mnoho prírodných katastrof, čo viedlo k obavám tvorcov, že nebudú točiť sci-fi, ale dokument.

Gravitácia

Warner Bros.

Rozpadajúci sa satelit zasiahne obežnú dráhu Zeme a ničí objekty vyslané do tohto priestoru človekom. Podľa letového kontrolóra v NASA, Roberta Frosta, sú komunikačné satelity vo vzdialenosti 22 300 míľ nad zemou. Medzinárodná vesmírna stanica je vo výške 250 míľ. No ako by vyzeral podobný scenár je veľmi ťažko predpokladať. Nemáme možnosť fyzikálne predpovedať, ako dlho by trvalo, keby explózia takéhoto satelitu zasiahla Hubblov Teleskop a ISS.

Warner Bros.

Druhý prípad tohto filmu je scéna, kedy sa Sandra Bullock vracia z vesmírnej prechádzky a dá si dole skafander, kedy pracuje len v šortkách a tielku. Ide o jednu z najkrajších scén, no bez akéhokoľvek ochranného obleku by človek stratil vedomie kvôli prehriatiu. Taktiež príprava pre vystúpenie z kozmickej lode, na prácu vo vesmíre, trvá niekoľko hodín. Preto nie je možné si len tak odzipsovať skafander a odskočiť si na toaletu.

Pozri aj: 15 desivých hororových filmov, ktoré nepochádzajú z USA, no sú mnohonásobne mrazivejšie

brightside.me, nasa.gov
Uložiť článok

Najnovšie články