Poľská kinematografia je bohatá na mnohé filmové žánre a stojí za to poznať ju. Je ťažké vybrať 11 najlepších filmov, preto sme sa zamerali práve na tie najznámejšie. Mnohé z nich poukazujú na tvrdý život, vojnu či tragédie, ktoré postihli Poľsko a poľský ľud, no zároveň nám názorne ukazujú, akým ťažkým obdobím prechádzalo Poľsko naprieč svojou históriou. Vo výbere nájdete tak ako aj komédiu, tak aj drámy či akčné alebo historické snímky, a tak veríme, že týmto výberom vyhovieme vkusu každému z vás. Poľská kinematografia je skutočne pestrá, o čom vás teraz presvedčíme.
Katyň
Skutočne monumentálny a majstrovský film nedávno zosnulého legendárneho režiséra Andrzeja Wajdu. Film zachytáva traumatické zážitky z masakry v Katyne od roku 1941, kedy bolo zmasakrovaných 22500 poľských vojakov a civilistov sovietskou tajnou políciou NKVD. Hromadné hroby odkryli Nemci v roku 1941, Moskva na oplátku obvinila nemeckú stranu zo spáchania masakry. Až v roku 1990 Rusko priznalo, že Stalin tieto vraždy skutočne nariadil. Ak máte radi filmy vzťahujúce sa k histórii druhej svetovej vojny, ale tiež sa chcete dozvedieť niečo o histórii Poľska, tento film jednoducho musíte vidieť.
Pianista
Film bol natočený podľa motívu knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946. Zobrazuje život Židov po príchode nacistov do Varšavy. Môžete vidieť postupné obmedzovanie osobných slobôd, a tiež smutné presuny do koncentračných táborov. Władysław si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívny klavír. Film od režiséra Romana Polańskeho z roku 2002 získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a dve ceny Academy Award.
Potopa/Pan Wolodyjowski/Ohňom a mečom
Adaptácia troch románov Henryka Sienkiewicza, azda najslávnejšieho poľského spisovateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Tieto tri snímky zachytávajú poľské dejiny 17. storočia a patria medzi najpopulárnejšie poľské filmy. Poliaci často prirovnávajú dej týchto príbehov k slávnym Trom mušketierom, aj keď príbeh je veľmi odlišný. Každopádne, ak máte radi historické filmy plné dobrodružstva a bojových scén, tieto filmy by ste si nemali nechať ujsť.
Uvidíme sa zajtra
Romantický film rozpráva príbeh dvoch mladých ľudí, o ich vzťahu a o hre lásky medzi nimi. Vo filme zahviezdi poľská herecká legenda Zbigniew Cybulski, ktorý bol často označovaný za „poľského Jamesa Deana“. Veľkou hodnotou vo filme je aj možnosť vidieť mesto Gdansk, ako sa počas a po druhej svetovej vojne obnovuje a stavia opäť na „vlastné nohy“.
Môj Nikifor
Film vychádza z autentických záznamov o živote Epifana Drowniaka, známeho ako naivného maliara Nikifora Krynického. V roku 1960 ho objavil maliar Marian Wlosiński, ktorý sa živil výzdobou kúpeľov v Krynici, kde Nikifor ponúkal kúpeľným hosťom svoje obrázky. Nikifor počas 73 rokov svojho života namaľoval viac ako 40 tisíc diel, ale žil v chudobe a ľudia verili, že bol duševne chorý. Film vykresľuje Nikifora ako nepochopeného génia, ktorý bol príliš citlivý na to, aby žil v takom krutom svete, v akom sa nachádzal.
Tri farby
Väčšina ľudí, ktorí sledujú túto trilógiu sa domnieva, že ide o čisto francúzske filmy. Avšak tieto filmy vytvoril poľský kultový režisér Krzysztof Kieślowski. Tituly trilógie sú spojené s francúzskou vlajkou: modrá, biela a červená a predstavujú heslo republiky: sloboda, rovnosť a bratstvo. Každý z filmov ukazuje príbeh vzťahujúci sa s k týmto symbolom. Ak máte radi náročnejšie filmy, táto trilógia je ako stvorená pre vás.
Ida
Než sa 18 ročná novicka Anna stane mníškou, navštívi svoju jedinú žijúcu príbuznú Wandu, o ktorej nevedela že existuje. Ukazuje sa, že teta Wanda je bývalá zapálená komunistka a sudkyňa, ktorá v 50. rokoch posielala na smrť kňazov a ďalších odporcov režimu. Nečakané stretnutie nasmeruje Annu na cestu za odkrytím rodinného tajomstva, a tiež odhalí jej židovský pôvod a jej pravé meno – Ida. Film je sofistikovanou a nostalgickou snímkou ideálnou pre náročného diváka.
Faraón
V roku 1966 vizionársky režisér Jerzy Kawalerowicz vytvoril film natočený v Európe, v Ázii a v Afrike. Scény na púšti boli natočené v Uzbekistane, kde filmový štáb strávil takmer šesť mesiacov. Teplota v Uzbekistane bola takmer 50 stupňov, avšak ich úsilie nevyšlo nazmar, čomu nasvedčuje aj nominácia na Oscara. Film Faraón, ktorý rozpráva príbeh zoznámenia sa egyptského princa Ramsesa s krásnou Židovkou Sárou, je jedným z najhodnotnejších filmov spojených so starovekým Egyptom v dejinách svetovej kinematografie.
Maskot
Konečne sme sa dostali aj ku komédii. Film Maskot, režiséra Stanisława Bareju ukazuje, že aj Poliaci sa vedia na sebe zabávať. Uvidíte pohľad do poľskej mentality, samozrejme zábavnou formou. Surrealistický humor filmu z 80-tych rokov je odrazom čias cenzúry a socializmu v Poľsku.
Bohovia
Príbeh slávneho kardiochirurga Zbigniewa Religa a jeho pozoruhodného úspechu – prvej transplantácie srdca v Poľsku v roku 1985. Impozantný životopisný príbeh je založený na skutočných faktoch, čo dodáva celej dráme punc originality.
Dvojaký život Veroniky
Režisér Krzysztof Kieślowski vám predstaví zvláštny príbeh dvoch identických dievčat. Ak máte radi filmy, kde po vzhliadnutí budete mať viac otázok ako odpovedí, myslíme, že by ste si ho mali ihneď pridať do svojho zoznamu. Ďalším lákadlom môže byť aj vysoké hodnotenie filmu.
Pozri aj: 10 strhujúcich filmov o 2. svetovej vojne, ktoré vás naučia viac, ako hodiny dejepisu
interez.sk (Matej Mensatoris), slavorum.org
Nahlásiť chybu v článku