Japonsko je unikátna krajina s veľmi striktnými pravidlami týkajúcimi sa etiky.

Majú špecifický spôsob jedenia rezancov, spôsoby, akými je vhodné prijať od niekoho dar a niekoľko pravidiel, pomocou ktorých sa vyhnete tomu, aby ste urazili svojho hostiteľa. Táto spleť zvyklostí a pravidiel môže spôsobiť, že tí, ktorí nie sú rodení Japonci, sa v nej ľahko stratia. Niektoré zvláštne pravidlá a zvyklosti nájdete v nasledujúcom zozname. Určite by ste si ich mali pozrieť pred tým, než sa do Japonska vyberiete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za každú cenu sa vyhýbajte číslu 4

V Japonsku sa číslu štyri vyhýbajú, ako sa len dá, pretože v ich jazyku znie podobne, ako slovo smrť. Je to podobné, ako s číslom 13 v západných kultúrach. Japonci veria, že číslo 4 prináša smolu a snažia sa mu vyhnúť za každú cenu. Aj keď niekomu dávate darček, nikdy z ničoho nedarujte 4 kusy, inak sa to bude chápať ako veľmi zlý darček. Dokonca aj vo výťahu občas chýba označenie štvrtého poschodia. V extrémnych prípadoch nemajú označené ani poschodia číslo 40 a 49. Číslo 49 je mimoriadne neobľúbené, ešte viac, než číslo 4. V japončine znie totiž podobne, ako fráza, ktorá hovorí „bolesť až do smrti“. Snaha za každú cenu sa vyhnúť číslu 4 sa nazýva tetrafóbia a je bežná v mnohých Ázijských krajinách.

commonc.wikimedia.org

Ak by ste si vyfúkali nos na verejnosti, boli by ste považovaní za drzého

Fúkanie nosa na verejnosti nie je považované len za drzé, ale vyslovene za nechutné. „Chutnejšie“ Japoncom príde poťahovať nosom, až kým si nenájdu niekde súkromie na vyfúkanie nosa. A keď už veľmi musíte, odporúča sa urobiť to tak diskrétne, ako je to len možné. Pre Japoncov je odpudivá aj vreckovka.

Ak dáte čašníkovi prepitné, zrejme sa urazí

Dávanie prepitného je považované za neslušné a môže byť vnímané ako poníženie. Dávanie prepitného v Japonsku často vedie k zmätku a môže sa stať, že vás čašník bude s peniazmi naháňať, aby vám ich vrátil. Ak vám niekto výrazne pomohol a ste špeciálne spokojný s jeho službami, odporúča sa namiesto peňazí mu nechať drobný darček.

Jesť počas chôdze taktiež nie je najlepší nápad

Aj keď v západných krajinách môže byť jedenie počas chôdze praktické a akceptované, v Japonsku to vhodné nie je. Mnohí považujú jedenie na verejnosti či v mestskej doprave za neslušné. Z tohto pravidla existuje len niekoľko výnimiek. Je napríklad v poriadku, ak si na verejnosti dáte zmrzlinu.

pixabay.com

V Japonsku sú ľudia zamestnaní na to, aby vás natlačili do metra, ak je v ňom plno

Oshiya, alebo „tí, čo vás potlačia“, nosia uniformy, biele rukavice a čapice a doslova natlačia dav ľudí do metra počas špičky, keď je už plno. Ich úlohou je zabezpečiť, aby sa každý dostal dovnútra a aby nikoho nezachytili dvere.

youtube.com

Je pravdepodobné, že vo vlaku vám niekto zaspí na ramene

Ak v Japonsku niekto zaspí počas cestovania na vašom ramene, je vo zvyku jednoducho to tolerovať. Ľudia väčšinou dochádzajú za prácou ďaleko a cez deň dlhé hodiny drú v práci, preto počas cesty domov často okamžite zaspia. A spolusediaci sa s tým jednoducho zmieri. Stáva sa.

Existujú špeciálne papuče, ktoré sa nosia len do kúpeľne

V Japonsku je zvykom prezuť sa, ak vstupujete do niečieho domova, do tradičnej reštaurácie, do kostola a občas aj vtedy, ak sa chystáte vkročiť do múzea či galérie. V podstate kedykoľvek ak niekde pri vchode narazíte na papuče, mali by ste si ich obuť. Dokonca majú aj papuče, ktoré si obujete vtedy, ak sa chystáte vkročiť do kúpeľne. Čiže prídete do domu, obujete si papuče na doma a hneď pri kúpeľni si prezujete papuče do kúpeľne.

pixabay.com

Vždy musíte priniesť hostiteľovi darček

V Japonsku ak vás niekto pozve k sebe domov, je to veľká česť. A ak vás niekto pozve, mali by ste mu priniesť dar. Ideálne čo najkrajšie zabalený a nešetrite ozdobami a mašľami. Taktiež by ste nikdy nemali odmietnuť dar, ak ho niekto dáva vám. Avšak je zaužívaným zvykom na oko spočiatku nahlas protestovať.

Je považované za drzé doliať si vlastný pohár

V mnohých krajinách je zvykom, že predtým, než obslúžite seba, obslúžite iných. V Japonsku si však nikdy nedolievajte pohár sami. Ak ste naliali do pohárov iným hosťom, jeden z nich si zrejme všimne, že aj váš pohár je prázdny a doleje aj váš. Taktiež je zvykom počkať, kým niekto povie „Kanpai“, teda „na zdravie“, predtým, než sa napijete.

Sŕkanie rezancov je nie len slušné, ale znamená, že vám jedlo chutí

Hlasné sŕkanie rezancov je znamením, že vám jedlo chutí. Ak by ste svoje jedlo nejedli dostatočne hlučne, mohli by si hostitelia myslieť, že vám nechutí. Japonci však nesŕkajú len zo slušnosti, ale aj preto, aby si nepopálili jazyk. Rezance totiž podávajú také horúce, až sa z nich parí a ľahko sa môže stať, že sa popálite. A sŕkanie pomáha jedlo schladiť. Ako v mnohých iných krajinách aj tu je však grganie pri stole neslušné.

saigoneer.com

Je bežné spať v tzv. kapsulovom hoteli, kde je izba ledva väčšia, než truhla

Kapsulové hotely sú lacnou alternatívou pre ľudí, ktorí sa len potrebujú niekde vyspať. Najčastejšie ich využívajú biznismeni alebo tí, čo boli dlho v meste a nestihli posledný spoj domov. Ide o „spacie štvrte“, kde postele sú naukladané tesne vedľa seba a nad sebou a jedna miestnosť je len o niečo väčšia, než rakva. Tento nápad vznikol v Japonsku ešte v roku 1970, avšak šíriť sa začal len nedávno. Jedna noc v tejto bunke stojí niečo okolo 65 dolárov, teda približne 61 eur. Nič pre klaustrofobikov.

matcha-jp.com

Japonsko je krásna krajina s množstvom zaujímavostí, ktoré sa oplatí vidieť, zažiť, ochutnať. Ak však nechcete byť za nevychovaného drzáňa, mali by ste poznať aspoň niekoľko pravidiel slušnosti.

Pozri aj: Pozrite sa na tento japonský byt a konečne pochopíte, prečo Japonci milujú minimalizmus

interez.sk (Petra Sušaninová), thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články