Keď sa vás niekto opýta, akú poznáte púšť, určite mnohým ako prvá napadne práve Sahara. Sahara je najznámejšia a najväčšia piesočnatá púšť na tomto svete. Najnovšie štúdie tvrdia, že ľudia začali postupne opúšťať, predtým obývanú Saharu, už pred viac ako 8000 rokmi. Počas týchto rokov sa však veľa zmenilo. Vedeli ste, že Sahara niekedy vyzerala úplne inak? Ak nie, toto je 10 naozaj zaujímavých a úžasných faktov o Sahare, ktoré vám ju ukážu v rozdielnom svetle.
10 zaujímavých faktov o Sahare
V saharskej púšti sa darilo lovcom aj zberačom
Verili by ste, že oblasť, ktorú dnes nazývame púšť Sahara, bola kedysi domovom pre rôzne kmene ako lovcov, tak aj zberačov? Tieto kmene tu žili zhruba pred 5000 – 11000 rokmi a živili sa rastlinami či zvieratami.
Sahara je dnes 10-krát suchšia
Podľa výskumu Jessici Tierney z arizonskej univerzity, púšť Sahara dnes prijíma od dvoch do desiatich centimetrov zrážok ročne. A to je zhruba 10-krát menej, ako prijímala počas svojho „zeleného obdobia“.
Sahara bola niekedy zelená
Áno počujete správne. Púšť Sahara bola niekedy zelená. Výskumníci našli množstvo modelov zrážok rozložených v púšti za posledných 6000 rokov. Podľa ich štúdie, si teda Sahara prešla „zeleným obdobím“. Vtedy sa jej však dostávalo 10-krát viac vody v podobe zrážok, ako je tomu teraz.
Ľudia postupne opustili Saharu pred 8000 rokmi
Na podporu predchádzajúcich tvrdení, archeológovia tvrdia, že ľudia obsadzovali väčšinu Sahary počas jej mokrého obdobia, keď poskytovala dostatok vlahy. Pomaly ju začali opúšťať zhruba pred 8000 rokmi.
Dôvodom odchodu môže byť veľké sucho
Možno to znie samozrejme, že ľudia opustili Saharu práve pre suché podnebie. Dokonca je potvrdené, že ju ľudia začali opúšťať presne v dobe, keď prestali zrážky. No vedci aj napriek tomu stále pochybujú o tom, či bolo veľké sucho jediným dôvodom pre ľudí na opustenie tejto púšte.
Ľudia sa po období sucha vrátili
Je však zaujímavé, že ľudia sa nakoniec aj tak do Saharskej púšte po období sucha vrátili. Avšak kultúra a spôsob života sa zmenili. Z lovcov a zberačov sa stali chovatelia hovädzieho dobytka.
Vedci použili morské sedimenty na výskum Sahary
Keď sa výskumníci rozhodli preskúmať Saharu, použili na to morské usadeniny zo štyroch rôznych miest pri pobreží Západnej Afriky.
Jadrá pomohli odhaliť dažďové zrážky
Práve jadrá zo všetkých morských sedimentov, ktoré použili vedci na výskum Sahary, pomohli odhaliť to, že niekedy boli na Sahare bohaté dažďové zrážky.
Vedci taktiež použili staroveký vosk z listov na určenie klimatických podmienok
Na to, aby mohli vedci určiť klimatické podmienky v danom období, použili vosk z listov.
Sahara je najväčším zdrojom prachu
Sahara je momentálne najväčším zdrojom prachu na našej planéte. Je to spôsobené práve nedostatkom vegetácie a dažďov.
interez.sk (Alexandra Geletová), wittyfeed.com
Nahlásiť chybu v článku