Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sa pozrieme do ríše snov.
Aj slepí ľudia majú sny
Ľudia, ktorí neboli slepí od narodenia, vidia v snoch to isté ako bežný človek. Ľudia, ktorí sú slepí od narodenia, „obrázky“ v snoch nevidia, no ich sny sú taktiež plné fantázie. Zapájajú do nich iné zmysly ako je zvuk, čuch, cit alebo emócie.
Každému sa sníva
Každá ľudská bytosť má sny. Ak si myslíte, že vám sa nikdy nič nesníva, pravda je, že si to len nepamätáte. (Výnimkou sú silné psychologické choroby)
Zabudnete viac ako 90% svojich snov
5 minút po tom, ako sa zobudíte a venujete sa bežným činnostiam, väčšinou zabudnete polovicu vášho snu. Po 10 minútach zabudnete až 90%.
V našich snoch vidíme iba tie tváre, ktoré sme už niekedy videli
Náš mozog si tváre nevymýšľa a preto v snoch vidíme iba tváre skutočných ľudí, ktoré sme už niekedy videli. Každý sme už v našom živote videli státisíce tvárí a vďaka tomu máme nekonečnú zásobu rôznych postáv pre naše nočné dobrodružstvá.
Nie každý sníva farebne
Od roku 1915 až do 1950 sa vykonávali viaceré štúdie, ktoré skúmali, koľko ľudí prežíva farebné a čiernobiele sny. Až 12% ľudí prežívalo ich nočné premietanie v čiernobielom formáte. Toto číslo sa v 60. rokoch začalo zmenšovať a dnes sú sny mladých ľudí pod 25 rokov čiernobiele iba u 4,4%. Výskumníci sa domnievajú, že táto zmena je spôsobená farebnou televíziou.
Sny sú symbolické
Ak sa vám sníva o niečom konkrétnom, nie je pravda, že daná vec je pointou celého sna. Ide skôr o symbolické vnímanie a určité objekty v skutočnosti reprezentujú niečo úplne iné ako sa zdá.
Emócie v snoch
Bohužiaľ, najčastejšie prejavovaná emócia v snoch je úzkosť. Negatívne emócie sa v našich snoch objavujú častejšie ako tie pozitívne.
Aj zvieratá majú sny
štúdie, ktoré boli vykonané na viacerých zvieratách, potvrdili mozgovú aktivitu počas spánku tak, ako je to ľudí. Určite ste videli nejaké videá na internete ako psy počas spánku “utekajú” naprázdno. Pravdepodobne sa im sníva, že niečo naháňajú.
Telesná paralýza
Spánok má viacero fáz a jednou z nich je tzv. REM spánok, pre ktorý je charakteristický rýchly pohyb očí. U dospelého človeka trvá tento spánok približne 20-25% z celkového spánku. Počas tejto fázy je vaše telo paralyzované. Môže za to váš mozog, ktorý vás chráni pred tým, aby ste nerobili pohyby, ktoré sa vám v sne snívajú a nejako si neublížili. Je však možné, že sa tento obranný mechanizmus spustí aj pred alebo po tejto fáze spánku.
Okolitý svet vnímame aj počas spánku
Náš mozog si stále všíma všetko, čo sa okolo nás deje, a to aj počas spánku. V tomto prípade si pomáha a zvuky z okolia interpretuje do našich snov. Napríklad sa vám môže snívať, že ste na koncerte, pričom to celé vyvolal váš brat, ktorý si v izbe hrá na gitare.
Aké divné veci sa vám snívali? Podeľte sa o svoje zážitky v komentároch.
interez.sk(koso), boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku