Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame zaujímavé porovnanie času rôznych udalostí, po ktorých sa poriadne zamyslíte nad svetom a nad tým, ako rýchlo sa ľudstvo vyvíja. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Takto vyzerá porovnanie ženskej atletiky za 56 rokov. Na ľavom obrázku vyhráva na olympiáde v roku 1956 zlato Sovietka Larisa Latyninová a na pravej fotografii, o 56 rokov neskôr, v roku 2012 američanka McKayla Maroney.

giphy.com
giphy.com

Táto bežne dostupná kalkulačka od spoločnosti Texas Instruments (TI-83) je výkonnejšia ako počítač, ktorý riadil pristátie raketoplánu Apollo 11 na Mesiaci. TI-83 bola na trh uvedená 27 rokov po tomto veľkom medzníku v kozmonautike.

calculatorauthority.com
calculatorauthority.com

Za pomerne krátku dobu, a to 66 rokov sa ľudstvo dokázalo posunúť od prvého letu až na let do vesmíru a pristátie na Mesiaci. V roku 1903 podnikli bratia Wrightovci prvý úspešný let vo vzduchu, ktorý trval 59 sekúnd. Počas druhej svetovej vojny zažilo letectvo obrovský boom a o 66 rokov od prvého letu pristál človek na Mesiaci.

V dnešnom modernom svete má fotoaparát už každý. V chudobnejších oblastiach budú síce tieto čísla nižšie, no i tak sa odhaduje, že ľudstvo spraví za 2 minúty viac fotografií, ako za celé 19. storočie. Podľa odhadov až 10% všetkých fotografií, ktoré boli kedy odfotené, vzniklo práve v roku 2015. A tento rok toto číslo ešte určite prekonáme…

pexels.com
pexels.com

Ľudia hrali (a stále hrajú) jednu z najobľúbenejších počítačových hier Call of Duty oveľa dlhšie ako existuje na našej planéte moderný človek. Spoločne hráči nahrali už viac ako 2.85 milióna rokov (25 miliárd hodín).

Výskumy potvrdili, že viac ako 50% vody v obyčajnom pohári, ktorý si napustíte doma z vodovodu bola stvorená už pred viac ako 4.5 miliardami rokov. Je teda len o niečo mladšia ako celá naša slnečná sústava.

pexels.com
pexels.com

V časoch keď boli postavené slávne pyramídy v Gíze, po svete ešte stále chodili mamuty. Samozrejme, že nie v Egypte, ale v oveľa studenších oblastiach. Archeologické náleziská na Wrangelovom ostrove (Rusko) hovoria, že mamuty tu žili ešte aj v roku 1700 p.n.l. Egyptské pyramídy sú pritom staré viac ako 4000 rokov.

Oxfordská univerzita, dodnes patriaca k najlepším vysokým školám na svete, je minimálne o 400 rokov staršia ako Ríša Aztékov, ktorá sa rozkladala v Mexiku.

pexels.com
pixabay.com

Medzi najstaršie tvory, ktoré sa pohybujú po Zemi patria aj morské korytnačky. Ich najstaršie fosílie sú staré 215 miliónov rokov. Znamená to, že tieto zvieratá obývali planétu Zem už 150 miliónov rokov predtým, ako z nej zmizli dinosaury.

ENIAC, prvý elektrónkový počítač, ktorý vznikol v roku 1946 by operáciu, ktorú dnešný smartfón zvláda za menej ako 1 sekundu, počítal asi 2 roky.

computerhistory.org
computerhistory.org

Pozri aj: 10 neuveriteľných faktov, ktoré zmenia váš pohľad na svet

interez.sk, unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články