Foto: Pixabay.com

Každý z vás, kto cestoval niekam ďaleko, pozná ten pocit po niekoľkohodinovom lete. Hodiny v meste, v ktorom ste pristáli, ukazujú o niekoľko hodín viac či menej a vy neviete naskočiť na fázu dňa, v ktorej sa práve nachádzate.

Okolo zeme je 24 časových pásiem a predstava, že zatiaľ čo niekde na zemi je hlboká noc, kdesi ďaleko vstávajú ľudia do práce, mi ako malému prišla nepochopiteľná. Tu je niekoľko zaujímavostí:

Článok pokračuje pod videom ↓

1. Podnet na vznik časových pásem dala transkontinentálna železnica v USA

Pred vznikom železníc sa USA riadili tisícami lokálnych časových pásiem. Železničné spoločnosti požiadali vládu, aby vytvorila štyri časové pásma, podľa ktorých sa budú môcť železnice riadiť.

2. Existuje štandardný univerzálny čas – Greenwich Mean Time (GMT)

WikiMedia Commons/Bluebell Railway
WikiMedia Commons/Bluebell Railway

Možno ste sa už so skratkou GMT  stretli v súvislosti s časovými pásmami. Toto pásmo symbolizuje univerzálny štartovací bod pre každú časovú zónu vo svete a ako už názov napovedá, prechádza cez anglické mesto Greenwich.

3. Francúzsko používa najviac časových pásem na svete

Nie je to kvôli rozlohe krajiny ale kvôli kolóniám, ktoré ešte stále spadajú pod Francúzsko. Napríklad taká Francúzka Polynézia alebo ostrovy Wallis a Futuna, ktoré sa nachádzajú medzi Južnou Amerikou a Austráliou.

4. Napriek svojej dĺžke sa Veľký čínsky múr nachádza len v jednom časovom pásme

Jakub Hałun/Wikimedia Commons
Jakub Hałun/Wikimedia Commons

Čínska vláda v roku 1949 schválila jednotný čas pre celú Čínu. V praxi to spôsobilo, že v niektorých častiach Číny vychádza slnko až o desiatej ráno.

5. Severný a Južný pól nemajú oficiálne pridelené časové pásma

Keďže všetky rovnobežky, ktoré určujú časové pásma, končia na póloch, Severný ani Južný pól nemajú oficiálne časové pásma. Vedci, ktorí sa tam zdržiavajú používajú svoj domáci čas alebo čas, ktorý používa najbližšie obývaná oblasť.

6. Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici starnú pomalšie ako ľudia na Zemi

NASA
NASA

Medzinárodná vesmírna stanica sa riadi GMT, ale čas vo vesmíre funguje zložitejšie, kvôli slabšej gravitácii. Výsledkom toho ubehne pol roka na vesmírnej stanici o 0,005 sekundy pomalšie než na zemi.

7. Arizona a Havaj sú jediné štáty USA, ktoré nepoužívajú letný čas

Keďže ide o štáty, kde sú väčšinu času vysoké teploty a ľudia musia plánovať svoje aktivity na večer, kedy je chladnejšie. Presun na letný čas, aby bolo večer dlhšie slnko, by v tomto prípade bolo skôr na škodu.

8. Maličký ostrovček v Baltskom mori používa dve časové pásma

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons

Ostrov Märket je pod správou Švédska aj Fínska a podľa toho určujú aj čas. Na 3 hektároch pevniny by ste si mali kvôli krátkej prechádzke prestavovať hodinky.

9. Pásmová choroba je horšia, ak cestujete na východ

Cestovanie na západ je pre naše telo menej náročné než cestovanie na východ. Naše vnútorné hodiny totiž ľahšie zvládnu predĺženie dňa, než jeho skrátenie.

10. Severná Kórea má svoju vlastnú časovú zónu

Korean Central News Agency
Korean Central News Agency

V auguste 2015 sa Severná Kórea rozhodla, že sa vráti k svojmu pôvodnému času, 8,5 hodín skôr než GMT, ktorý používali predtým, než sa osamostatnili od Japonska.

Zatiaľ ešte ľudstvo nevie cestovať v čase, a tak sa musíme uspokojiť s cestovaním cez časové zóny. Aj to vie človeku poriadne zamotať hlavu.

Pozri aj: 10 šokujúcich faktov zo zemepisu, o ktorých vás v škole možno neučili

interez.sk (Martin Majdák), thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články