Zmeny sú v našom živote nevyhnutné. Náš svet sa mení každú sekundu. Nová elektronika, nový štýl obliekania či úplne odlišné názory a pohľad na svet sú bežnou vecou. V minulosti by ste len ťažko našli človeka, ktorý by si dal urobiť tetovanie z vlastnej vôle, alebo ktorý by nosil roztrhané rifle. Toto je 10 vecí, ktoré pred 100 rokmi neboli vôbec tak populárne, ako sú dnes.
Homáre
Homáre patria medzi veľmi populárne a honosné jedlá, ktoré si doprajú najmä ľudia z vyššej vrstvy. Super drahý a chutný homár však nemal vždy takúto povesť. V minulosti bolo homárov tak veľa, že ich miestni volali „šváby mora“. V polovici 19. storočia boli homáre považované za jedlo pre chudobných. Bolo úplne bežné, ak nimi väznice kŕmili väzňov, pretože potrebovali ušetriť financie. Povesť homára sa zmenila až neskôr, po príchode konzervovaných potravín. Homáre sa stali cenovo dostupným jedlom. Čoskoro sa však homár stával populárnejším, najmä medzi návštevníkmi Anglicka. Začiatok druhej svetovej vojny znamenal veľký cenový skok aj pre homárov, ktorým cena už neklesla.
Tetovanie
Asi poznáte názor starších ľudí, ktorí tetovanie odsudzujú. Tento druh umenia je už niekoľko storočí súčasťou africkej kultúry. V Afrike tetovania používali na zdobenie tvárí ako symbol krásy a mužnosti. V niektorých častiach sveta boli však tetovania úplne tabu. Na západe sa však pomaly začal tento druh umenia usádzať. Presadzovali ho najmä vyznávači „hippie kultúry“ v 60. rokoch. S príchodom 21. storočia sa však tetovanie začalo objavovať na ľudskej koži čoraz častejšie. Populárna stanica Miami Ink. dokonca vyhlásila, že tetovanie je nielen krásne, ale aj pôsobivé umenie. V roku 2008 prieskum Pew Research Center ukázal, že približne 36% Američanov vo veku 18-25 rokov má aspoň jedno tetovanie. Okrem toho, veľkú popularitu tetovaniu dali aj samotné celebrity ako napríklad Angelina Jolie, David Beckham a iní.
Džínsy
Určite mnohí z vás vedia, že džínsy boli niekedy prísne zakázané najmä u žien, ktoré mohli nosiť len sukne. Rovnako ich nenosili ani muži, pretože džínsy niekedy predstavovali oblečenie len pre tú najnižšiu vrstvu robotníkov. Dnes je to však úplne inak, a to aj vďaka vynálezcovi džínsov Levi Straussovi, ktorý emigroval do Severnej Ameriky v roku 1850. Priniesol so sebou aj nápad, ako vytvoriť odolné pracovné nohavice. Pomocou krajčíra si Strauss dal dohromady pracovné nohavice a plátno. Tento druh oblečenia sa uchytil najmä medzi robotníkmi, pretože sa nedali len tak jednoducho roztrhnúť. Neskôr sa nohavice začali farbiť modrou farbou a prvé návrhy boli na svete. Až do roku 1960 zostali však džínsy iba pre pracovníkov. Na začiatku 60. rokov minulého storočia sa však džínsy objavili v niekoľkých filmoch ako napríklad Rebel Without a Cause alebo Blue Denim. Odrazu tieto nohavice chcel mať úplne každý. V 80. rokov sa stal tento druh nohavíc obľúbeným kúskom pre všetkých ľudí v rôznych vekových kategóriách.
Zemiaky
Zemiaky boli v minulosti jedným z najdôležitejších a najrozšírenejších hľúz v Inkskej ríši. Keď Španieli dobyli Inkov v 16. storočí, dostali sa zemiaky aj do Španielska. Problém však nastal najmä pri pestovaní, kedy sa poľnohospodári snažili pestovať zemiaky na svojich poliach. Pestovali ich len v malom rozsahu. Pomaly sa však zemiaky dostávali aj do ďalších európskych krajín, no ľudia ich neprijali s veľkým nadšením. Mnohí ich považovali za jedovaté a verili, že spôsobujú malomocenstvo. Vo Francúzsku sa považovali dokonca za nelegálne, až kým dôstojník zdravotnej armády Antoine Auguste Parmentier napísal prácu o výhodách zemiakov. V roku 1772 bol francúzsky zákon zrušený a popularita zemiakov vzrástla.
Opaľovanie
Milujete ten pocit, keď sa na dovolenke opálite do hneda? Väčšina ľudí na svete preferuje tmavú pokožku, ktorá vyzerá veľmi dobre, no v minulosti tomu tak nebolo. Svetlá koža bola považovaná za tú najkrajšiu. V Japonsku ženy používali dokonca biely prášok alebo masku na dosiahnutie toho najbledšieho vzhľadu. Vo Francúzsku bola biela koža tak vysoko cenená, že mnohé ženy používali rôzne jedovaté zmesi krému a prášku. Biela pokožka sa pomaly začala z módy vytrácať začiatkom dvadsiateho storočia, kedy sa objavila módna priekopníčka Coco Chanel. Tá bola opálená a ženy ju zbožňovali. Práve vďaka nej mnohé pochopili, že sa na dovolenke ale pri prechádzke počas leta môžu jemne opáliť a stále budú krásne. V 60. rokoch minulého storočia sa opálenie stalo tak populárne, že mnohí jazdili k moru len kvôli tomu, aby sa tam mohli opáliť. V dnešnej dobe mnohí túžia po tmavej pokožke, no kvôli tomu, že je slnko veľmi silné a nebezpečné, mnohí sa mu radšej vyhýbajú.
Kuracie krídla
Pred tým, než sa stali kuracie krídelká obľúbenými, bola táto časť z kurčaťa tou najhoršou. Mnohí krídelká vyhodili alebo ich len vyvarili v polievke a dali preč. Dnes sú však veľmi obľúbené a ľudia ich pripravujú na všetky možné spôsoby.
Quinoa
Mnohí ľudia ešte dodnes nevedia skoro nič o quinoe, pretože sa v našich domácnostiach často nevyskytuje. Je to najmä z toho dôvodu, že sa predáva za dosť vysoké ceny. Pestovanie quinoi sa začalo približne pred 3000 až 4000 rokmi. Bolo to hlavné jedlo, ktoré sa podávalo v andskej kultúre. Ľudia ju v tom čase považovali za posvätné jedlo. Popularita quinoi sa zvýšila až koncom 20. storočia. Podľa Organizácie Spojených Národov pre výživu a poľnohospodárstvo sa svetová produkcia tejto potraviny zvýšila práve na začiatku 20. storočia. Dnes sa quinoa považuje za super-potravinu, ktorá má skvelé výživové hodnoty.
Roztrhané rifle
Móda sa v priebehu času značne zmenila. Každý rok prichádza niečo nové a iné. V minulosti udávali trendy prevažne ľudia z bohatej vrstvy svojim drahým oblečením. Lacné, hrubé a najmä roztrhané oblečenie bolo vyhradené pre chudobných, ktorí si nemohli dovoliť nič viac. Všetci ľudia, ktorí nosili roztrhané a špinavé oblečenie sa považovali za chudobných. Lenže po niekoľkých desiatkach rokov prišlo 21. storočie a s ním aj roztrhané oblečenie. Nielen rifle, ale aj tričká, mikiny či svetre.
Sushi
Prvá zmienka o dnes veľmi populárnom jedle sushi sa nachádza už v druhom storočí. V týchto časoch bola ryba umiestnená do ryže, aby dlhšie vydržala. Keď bol čas, aby sa ryby išli jesť, ryža sa vyhodila, ryby sa opláchli a začali sa konzumovať. Tento spôsob udržovania čerstvosti vydržal veľmi dlho, pretože to bolo lacnejšie, ako kupovať každý deň čerstvé ryby. V 7. storočí sa stalo sushi populárne v Japonsku. Na začiatku 17. storočia začali Japonci pridávať do ryže konzervačné látky ako napríklad ocot a jedli ju spolu s rybami. Čoskoro sa stalo sushi hlavným jedlom, ktoré si obľúbili ľudia v celom okolí východnej Ázie. Začiatkom 19. storočia podstúpilo toto jedlo výraznú zmenu. Namiesto toho, aby sa ryba zabalila do ryže, spravil sa opak. Ryba sa nachádzala navrchu ryže. Dnes sa tento druh nazýva „nigiri sushi.“ Neskôr sa sushi dostalo aj do celého sveta a dnes je populárnou pochúťkou, ktorú milujú mnohí.
Herectvo
Prvý zaznamenaný pokus o predstavenie nastalo v roku 534 pred naším letopočtom. Od 5. storočia nášho letopočtu cestovali kočovné kapely a herci po celom svete, aby našli publikum, pred ktorým by mohli hrať. Od raného stredoveku však neboli herci považovaní za vyššiu triedu a cirkev ich dokonca odsudzovala. V týchto časoch boli odsudzované aj pohreby hercov, pretože herectvo v tom čase bolo vraj pohanské a nebezpečné. V neskorom stredoveku sa však začali profesionálni herci objavovať v Anglicku a Európe, kde si už našli svoje postavenie. Negatívna povesť hercov sa v 19. storočí zmenila. Stalo sa veľmi populárnou profesiou a v 20. storočí sa stalo jednou z najžiadanejších prác najmä vďaka peniazom a sláve.
unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku