Foto: Unsplash.com

Pády mobilného telefónu sú každodennou realitou. Ak vám spadne mobil do vody, mali by sme okamžite zareagovať, telefón čo najrýchlejšie vybrať a začať postupovať krok za krokom podľa týchto odporúčaní, aby ste telefón prebrali opäť "k životu".

Mobilný telefón sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Avšak neodmysliteľná súčasť nášho život je tiež to, že niekedy nám veci, čo máme v rukách, či odložené vo vrecku, náhodou spadnú alebo sa nejako inak poškodia. Ak vám telefón spadne na zem, napríklad na betón, vtedy ostáva len dúfať, že jednotlivé časti pád zvládli a nerozbili sa. No čo robiť, ak vám telefón spadne do záchodu, či niekde inde, kde sa nachádza voda a vy žiaľ nevlastníte telefón, ktorý by bol vodeodolný? Pozrite sa, čo by ste mali vtedy urobiť, aby sa z vášho telefónu razom nestalo tažítko na dokumenty, ale aby ešte fungoval niekoľko mesiacov, ba až rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyberte telefón z vody a okamžite ho vypnite

Od toho, ako rýchlo vyberiete telefón z vody, do veľkej miery závisí, či telefón ešte bude niekedy fungovať. Keď ho vyberiete z vody, okamžite ho vypnite, aby ste predišli skratu.

Vybrať batériu a utrieť

Akonáhle je telefón vypnutý, vyberte batériu a papierovou utierkou či mäkkou handričkou vyutierajte telefón, a tiež batériu od vody. V prípade, že máte v telefóne vstavanú batériu, neostáva vám nič iné, ako dúfať, že zapojená batéria nespôsobí poškodenie. Prípadne, ak dokážete a máte možnosť telefón aj so vstavanou batériou rozobrať a batériu vybrať, tak to urobte. Pozor ale, aby ste náhodou neporušili záruku.

Vyberte SIM kartu

Karta SIM by po vybratí z utopeného telefónu mala fungovať normálne a po osušení ju môžete vložiť do náhradného telefónu a normálne používať.

Odstráňte všetko, čo sa dá

Okrem SIM karty vyberte pamäťovú kartu alebo pripojené sluchátka, prípadne iné odnímateľné súčasti (napríklad vstavané pero). Odstráňte tiež všetky ochranné kryty a obaly, aby sa voda mohla ľahšie odparovať.

Na sušenie použite vysávač

Ak máte po ruke vysávač, skúste ho použiť. Vysávajte rôzne otvory a telefón takýmto štýlom sušte aspoň 20 minút. Udržujte ale telefón s odstupom od vysávača, keďže môže dôjsť k nabitiu statickou elektrinou, ktorá by teoreticky mohla poškodiť alebo zničiť telefón.

Nepoužívajte fén

Určite nefénujte telefón a to ani na najmenšej rýchlosti či teplote. Prúd vzduchu zatláča zatečenú vodu hlbšie do telefónu, takže fén môže dokonať proces, ktorý voda začala. Navyše horúci vzduch z fénu môže poškodiť súčiastky v telefóne.

Osušte telefón ryžou alebo silikagélom

Aby ste odstránili z telefónu všetku vodu, potrebujete niečo, čo bude vodu absorbovať z okolia. Často sa spomína ako dobrá alternatíva ryža, do ktorej sa dá utopený telefón a počká sa niekoľko dní, pokiaľ ryža vytiahne vlhkosť zo zariadenia. Ale pozor, je potrebné voliť si kvalitnú ryžu, s minimom ryžového prachu, ktorý by mohol poškodiť zariadenie.

Oveľa lepšie ako ryžu je použiť silikagél. Ten môžete nájsť priložený v škatuli s obuvou v malom vrecku s malými guličkami. Aby ste si nemuseli kvôli telefónu kupovať desiatky párov topánok, silikagél kúpite v každom zverimexe, keďže sa často využíva ako podstielka do mačacích záchodov.

Umiestnite telefón do uzatvárateľnej škatule alebo do sáčku spolu s ryžou či silikagélom asi na 2 až 3 dni a pravidelne ho kontrolujte, prípadne utrite vlhkosť, ktorá sa tam objaví.

Dajte telefón na slnko

Pre dokončenie vysušenia môžete využiť aj slnko. Telefón položte na papierovú utierku a umiestnite ho na priame slnko. To pomôže dosušiť telefón úplne dosucha. Nenechávajte ho však na slnku celé hodiny, pravidelne telefón kontrolujte. Pozor na prípadné prehriatie, čo môže u modelov so vstavanou batériou spôsobiť poškodenie batérie alebo samotného telefónu, takže postupujte aj v tomto bode veľmi opatrne.

Keď absolvujete všetky predchádzajúce body, nechajte ešte telefón 24 hodín odpočívať a uistite sa, že je naozaj suchý. Skontrolujte všetky porty, záhyby, či prípadné praskliny, kde mohla zatiecť voda. Keď je všetko suché, skúste vložiť batériu a prístroj zapnite. Dávajte pritom pozor, či telefón nabieha štandardne, alebo či nevydáva zvláštne zvuky.

Pripojte nabíjačku

Ak telefón nejaví záujem o spoluprácu, pripojte ho na nabíjačku a skúste ho opäť zapnúť. Dôvodom môže byť vybitá batéria.

V prípade, že vám tento postup nepomôže a telefón stále nefunguje, pokúste sa, ak máte možnosť, telefón reklamovať alebo kontaktujte záručný servis. Nesnažte sa zatajiť čo sa stalo, opíšte im celú situáciu, ako došlo k poškodeniu. Po celom telefóne sú indikátory, ktoré servisu ihneď ukážu, či a kam sa dostala nežiadúca voda, takže vymýšľať si v tomto prípade rozhodne nestojí za to.

Stalo sa vám niekedy, že vám telefón spadol do vody? Čo ste vtedy robili, aby ste ho zachránili? A podarilo sa vám to? Napíšte nám v diskusií.

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články