Mydlové bublinky
Plavecké centrum na olympijských hrách v Pekingu v roku 2008 bolo nazvané Watercube. Jeho konštrukcia je založená na štruktúre mydlových bublín, a to aj vo forme, no aj vo funkciách. Každá bublina v stenách je vyrobená z robustného plastu. Zachytáva horúci vzduch zo slnka, ktorý cirkuluje a slúži na vykurovanie bazénov. Plast je odolný proti poškodeniu slnečným žiarením, odolný voči počasiu a dokonca aj voči prachu.
Pavučinové sklo
Niektoré druhy pavúkov spriadajú také siete na lapanie hmyzu, ktoré sú zo špeciálneho hodvábu odrážajúceho ultrafialové svetlo. Vtáky vedia ultrafialové svetlo rozoznať, a preto sa dokážu vyhnúť rôznym prekážkam. Nemecký inžinier v spoločnosti Arnold Glas vyvinul sklá, ktoré môžete vidieť umiestnené napr. pri diaľniciach. Vďaka technológii, ktorá bola inšpirovaná pavúkmi a ich sieťami, sa ročne zachráni množstvo vtákov v blízkosti ciest.
Suchý zips
Po loveckom výlete v Alpách v roku 1941 švajčiarsky inžinier Georges de Mestral zistil, že jeho psík má na sebe strašne veľa bodliakov. Keď ich Mestral odstraňoval, nedalo mu to a šiel sa na ne lepšie pozrieť pod mikroskopom. Zistil, že bodliaky majú na sebe jednoduché háčiky, ktoré sa k sebe dokážu „prilepiť“, resp. sa dokážu prilepiť aj k tkaninám. Po rokoch experimentovania vynašiel nakoniec suchý zips a v roku 1952 si dal tento nápad patentovať.
Prírodný vodný filter
Nobelova cena bola v roku 2003 udelená čiastočne aj vedcovi menom Peter Agre, a to za objav membránového proteínu, ktorý dovolí vode prechádzať bunkovými stenami. Dánska spoločnosť Aquaporin sa inšpirovala týmto objavom a vyvinula nový prístup v odsoľovaní morskej vody. Prestali využívať klasické chemické zlúčeniny a spoľahli sa na účinnosť membrán.
Termity a ich domy
Africké termity vyvinuli niektoré šikovné vzory, aby ich termitiská vydržali vysokú teplotu počas dňa (viac ako 40°C) a cez noc zase nízku (menej ako 2°C ). Termity budovali svoje termitiská spolu s pasívnym chladiacim systémom za použitia mnohých otvorov pozdĺž hornej steny a po stranách. Prúdenie vzduchu vedia termity dokonca regulovať, a to tak, že niektoré otvory zablokujú, poprípade vytvoria nejaké nové, potrebné. Architekt Mick Pearce použil podobnú stratégiu, keď navrhol centrum Eastgate, čo je kancelársky komplex v Harare, v Zimbabwe. Teplý vzduch uniká otvormi vo vrchnej časti, pričom studený vzduch sa drží hlavne dole. Budova ostáva neustále chladná aj bez klimatizácie.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), economictimes.indiatimes.com
Nahlásiť chybu v článku