Po celom svete existujú tisíce úžasných objektov. No iba niekoľko desiatok z nich sú celosvetovo preslávené a môžeme o nich pokojne tvrdiť, že ich poznajú všetci. Ale aj informácie, ktoré o nich vieme majú svoje limity. Súčasťou mnohých slávnych objektov či umeleckých diel sú aj rôzne tajomstvá či záhady, ktoré sú s nimi späté. Dnes vám prinášame prehľad desiatich zaujímavostí o ikonických objektoch sveta, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.
Byt na vrchole Eiffelovky
Gustave Eiffel, muž, ktorý navrhol a postavil slávnu vežu v Paríži, si na jej vrchole urobil byt. Ten často využíval na oddych, ale aj na prijímanie hostí a návštev. Pri jednej príležitosti tam rokoval aj so slávnym Thomasom Edisonom. V byte sa nachádza kuchyňa, kúpeľňa, dve spálne, obývačka a samozrejme jedinečný výhľad na Paríž. V súčasnosti byt slúži ako múzeum a nachádzajú sa tam voskové figuríny, ktoré zachytávajú práve spomínané rokovanie medzi Edisonom a Eiffelom.
Roztrhané reťaze pri nohách sochy Slobody
Socha Slobody bol darček Francúzska pre USA, na počesť stého výročia amerického boja o nezávislosť. Tá symbolizuje slobodu, demokraciu a zrušenie otroctva. Z toho dôvodu sa pri jej nohách nachádzajú rozlámané reťaze – to je niečo, čo si mnohí turisti nevšimnú.
Druhá Mona Lisa
Je známe, že existujú mnohé reprodukcie tohto najslávnejšieho obrazu od renesančného génia Leonarda da Vinciho. No aj samotný Leonardo sa neuspokojil iba s jednou verziou. Je zaujímavé, že druhý obraz je namaľovaný z trochu iného uhla a je lakovaný.
Časová kapsula na Mount Rushmore
Pri návrhu tohto slávneho pamätníka, chcel architekt Gutzon Borglum vytvoriť sieň, v ktorej by sa uschovávali dejiny USA pre ďalšie generácie. Tajná miestnosť sa začala hĺbiť za hlavou Abrahama Lincolna. Čoskoro na to, však Borglum zomrel a jeho plán nebol dokončený. V roku 1998 boli v nedokončenej hale predsa len umiestnené niektoré zo spomienok rôznych prezidentov a hala teraz slúži ako časová schránka.
Pôvodný vzhľad sfingy
Veľká sfinga je najstaršia dochovaná socha na otvorenom priestranstve na svete. Pôvodne bola ozdobená jasnými farbami, ktoré sa dnes už takmer nezachovali, trochu farby sa dá ale napríklad nájsť pri ušiach sfingy. Archeológovia uvažujú, že sfinga mala pôvodne hlavu leva a do ľudskej podoby ju pretvorili až neskôr.
Vytvorenie šikmej veži v Pise
Aj táto slávna veža je opradená tajomstvami. Každý vie o jej netypickom sklone, no nikto vlastne nevie, kto postavil zvonicu na katedrále. Jedným z dôvodov je, že zvonica bola postavená až v priebehu takmer 200 rokov. Historici pracujú s názorom, že stavebný plán vytvoril Bonanno Pizano, ale viac pravdepodobným kandidátom je Diotisalvi, ktorý navrhol baptistérium, ktoré sa nachádza vedľa a je postavené v rovnakom štýle.
Remrandtová Danaë
Rembrandt začal maľovať svoj slávny obraz dva roky po jeho manželstve so Saskiou van Uylenburghovou. Umelec ju zobrazoval na mnohých svojich obrazoch, preto nebolo jasné, prečo práve na tomto sa nachádza tvár inej ženy. Okrem toho, štýl maľby tohto obrazu nezodpovedal úplne jeho práci z obdobia, kedy mal byť obraz vytvorený. Odpovede priniesli až moderné vedecké postupy a skúmanie obrazu pomocou röntgenového žiarenia. Pomocou neho sa zistilo, že žena sa už podobá na Saskiu oveľa viac a všetko nasvedčuje tomu, že Rembrandt po smrti svojej manželky obraz premaľoval.
Názov najslávnejšej atrakcie Londýna
Pri pohľade na slávnu londýnsku vežu každý povie, že to je Big Ben. Avšak to je názov zvonu, ktorý sa vo veži nachádza. Veža sa od roku 2012 volá „Elizabeth Tower.“ V súčasnosti nikto nevie, prečo bol zvon vo vnútri veže pomenovaný práve menom „Veľký Ben“. Jedna z teórií hovorí o mužovi, ktorý zvon odlial. Ďalšie teórie hovoria o pomenovaní podľa Benjaminovi Countovi, majstrovi v boxe v kategórii ťažká váha.
Farba Golden Gate Bridge
Most Golden Gate je jedným z najviac fotografovaných mostov na svete. Trvalo ale dlho, kým sa zvolila jeho konečná farba. Námorníctvo USA chcelo, aby most bol namaľovaný čiernymi a žltými pruhmi tak, aby bol dobre viditeľný v hmle. No Irving Morrow, architekt mosta, presvedčil armádu, aby bol most namaľovaný tmavo oranžovou farbou. Okrem toho, že je vďaka tejto farbe dobre viditeľný aj v hmle, tak mu dodala atraktívny a jedinečný vzhľad.
Obloha v obraze Výkrik
„Náhle sa obloha zmenila na krvavočervenú. Zastavil som sa, oprel sa o plot a cítil sa vyčerpaný. Videl som krv a jazyky plameňov cez modro-čierny fjord a mesto…“ takto opísal Edvard Munch inšpiráciu pre svoj obraz výkrik vo svojom denníku.
V roku 2003 skupina vedcov navrhla teóriu, že farba oblohy, ktorá tak ohúrila umelca, bola spôsobená erupciou sopky Krakatoa v roku 1883. Veľké množstvo sopečného prachu bolo vyvrhnutého do atmosféry a v kombinácií so zapadajúcim Slnkom vytváralo na oblohe skutočne desivé divadlo, ktoré pripomínalo krv či plamene ohňa.
Pozri aj: 10 neuveriteľných súvislostí, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad svetom
interez.sk (mmm), brightside.me, worldartdalia
Nahlásiť chybu v článku