Foto: MovieStillsDB

Filmári často svoje projekty nenachádzajú len vo vlastných hlavách či v knižných predlohách. Táto desiatka vzišla napríklad z úspešných TV seriálov.

Filmoví tvorcovia divákom často nepredostierajú len vlastné námety. Samozrejme, tie pôvodné vo svetovej kinematografii prevládajú, no často sa stáva, že za inšpiráciou chodia aj medzi televízne námety. Rovnako je na tom aj nasledujúca desiatka úspešných snímok. Tie totiž vychádzajú zo slávnych predlôh televíznych seriálov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Charlieho Anjeli (Charlie’s Angels)

Náš výber začíname jedným z najznámejších predstaviteľov kategórie filmov založených na rovnako slávnej seriálovej predlohe. Charlieho Anjeli sa s úspechom vysielali v USA v 70. rokoch a o celovečernom filme sa rozprávalo už v tej dobe. Napokon však k nemu došlo až na sklonku milénia.

Videoklipový režisér MCG v roku 2000 ponúkol divákom novú verziu trojice súkromných sexi detektívok a aj keď sa film nestretol s prílišnými kvalitami, rozhodne úspešný bol. Trojica Charlieho Anjelov v zložení Cameron Diaz, Drew Barrymore a Lucy Liu bola totiž pastvou pre oči, čo zabezpečilo dostatočné finančné zisky na to, aby vzniklo pokračovanie. V roku 2003 sme tak dostali sequel s názvom Charlieho Anjeli: Na plný plyn (Charlie’s Angels: Full Throttle), ktorý už však až taký úspech neoslávil.

Neskôr sa námet slávneho 70s seriálu dočkal remaku a minulý rok sme dostali aj ďalšie filmové spracovanie s Kristen Stewart, Noami Scott a Elly Balinskou, ktoré však prepadlo ešte viac, a tak sa zdá, že trojica sexi žien sa opäť dlhú dobu na plátnach kín ani v televízii neobjaví.

Star Trek

Populárny sci-fi seriál Star Trek sa na televíznych obrazovkách objavil v 60. rokoch a na to, aby sa z neho stal kult, nebolo potrebného veľa času. Pôvodný Star Trek: The Original Series sa pritom vysielal len po dobu troch sezón (prvá časť mala premiéru 8. septembra 1966) a na prvý film museli fanúšikovia čakať desať rokov. Práve film však spôsobil ten pravý ošiaľ, keď začal byť po galaktických námetoch nemalý dopyt (aj vďaka konkurenčným Star Wars).

Dodnes sa značka Star Trek dočkala dovedna 13 celovečerných filmov (z toho jeden je remake s dvomi pokračovaniami), 7 televíznych seriálov (spin-offov), dvoch animovaných seriálov, troch počítačových hier a nespočet tých spoločenských. No a, samozrejme, ďalšie sú vo výrobe.

Rodina Addamsovcov (The Addams Family)

O Rodine Addamsovcov to je všeobecne známy fakt, vzhľadom na svoju kultovú povahu však v tomto zozname nesmie chýbať, keďže ako seriálový sitkom zo 60. rokov, tak aj jeho filmové spracovanie zo začiatku 90. rokov, zožali nemalý úspech.

Čo však možno mnohí nevedeli, tak ani prvé seriálové spracovanie Rodiny Addamsovcov nie je tak úplne originálnym nápadom. Seriál vznikol na základe série krátkych komiksových skečov, ktoré pre magazín The New Yorker kreslil Charles Addams. Dnes má tento námet na konte aj ďalší hraný a animovaný seriál a celovečerný 3D animák, ktorý v roku 2021 dostane pokračovanie.

Dostaňte agenta Smarta! (Get Smart)

Na komédiu z roku 2008 si dnes síce už spomenie málokto, jeho seriálová predloha však v 60. rokoch odštartovala naozaj úspešne. Toho dôkazom je napokon aj fakt, že seriál s názvom Get Smart sa vysielal dlhých 5 sezón a svetu kinematografie dal množstvo popkultúrnych gagov, z ktorých neskôr čerpali iní.

Seriálovú verziu mal na starosť legendárny Mel Brooks spolu s Buckom Henrym, hlavnú úlohu stvárnil Don Adams. Vo filmovej podobe sa v hlavných úlohách stretli Anne Hathaway, Steve Carell (The Office), či Dwayne „The Rock“ Johnson.

Mission: Impossible

Áno, aj akčná filmová séria s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe vychádza z rovnomenného seriálu. Ten sa v USA vysielal v rokoch 1966 až 1973 a patrí ku klasikám žánru špiónskych seriálov. Získal si priazeň ako divákov, tak aj kritikov, nehovoriac o množstve ocenení, ktoré dostal. Ani pôvodný seriál však nebol úplne originálny. Jeho tvorcovia vychádzali z filmovej predlohy s názvom Topkapi z roku 1964. V podstate tak ide o film založený na seriálovej predlohe, ktorá vznikla na základe filmu.

Dnes má filmová séria s Tomom Cruisom dovedna 7 dielov, ôsmeho sa dočkáme (snáď) v roku 2022. Originálny seriál sa dočkal aj vlastného remaku koncom 80. rokov, vysielal sa však len dve sezóny.

Jackass: The Movie

Legendárna partička bláznov, ktorá na sebe skúša rôzne psie kúsky patrí medzi kultové projekty z dielne (kedysi) hudobnej stanice MTV. Ich celovečerný film je vlastne akousi zbierkou toho najlepšieho, čo sa do seriálu nezmestilo a bolo pre televízne vysielanie až príliš nevhodné.

Bol to však práve film Jackass: The Movie, ktorý túto partičku šialencov celému svetu predstavil. Pokiaľ ste teda nevideli jeho televíznu verziu, odporúčame si ju niekde dohľadať. Vzniklo dovedna 25 zhruba 22-minútových epizód v troch sériách. Čo sa týka celovečerákov, tak tie sú na svete tiež tri, posledný bol uvedený na video v roku 2011.

Borat

Vlastný seriál síce nemal, no zvykol sa objavovať v show Da Ali G Show (2000-2004) herca a komika Sachu Baron Cohena. V podstate šlo o to isté, čo v Boratovi (a v Cohenových ostatných filmoch ako Bruno či Diktátor) – vystreliť si z nič netušiacich známych i neznámych ľudí.

21 Jump Street

Rovnomenný film z roku 2012 bol pre herca Channinga Tatuma prelomovým v kariére a práve vďaka tejto snímke si ho mnohí diváci vlastne aj obľúbili. Od svojej seriálovej predlohy však žánrovo odbočil.

Ako film, tak aj seriál rozpráva zhruba rovnaký príbeh – dvojica mladých detektívov odchádza v utajení na strednú školu prezlečená za študentov, aby pomohli s riešením rôznych prípadov. V prípade filmovej verzie však ide skôr o akčnú komédiu, naopak seriál bol drámou. Oba projekty však vo výsledku skončili s obrovským úspechom.

21 Jump Street v pôvodnej seriálovej verzii otvoril mnohé pálčivé témy, ktorým sa iné seriály nevenovali, nebál sa dokonca zájsť mnohokrát až na okraj. A čo ste možno tiež nevedeli, tak práve tento seriál z roku 1987 bol prvou veľkou úlohou pre Johnnyho Deppa, ktorý si neskôr vo filmovom spracovaní strihol aj cameo.

Temné tiene (Dark Shadows)

A keď už spomíname Johnnyho Deppa, tak nesmieme zabudnúť ani na čiernu hororovú komédiu o upíroch režiséra Tima Burtona. Jeho veľkorozpočtové dielo o 300-ročnom upírovi Barnabasovi Collinsovi, ktorý sa zobudil do 20. storočia, je však opäť o niečo inakšie ako jeho seriálová verzia.

Soap opera Dark Shadows sa vysielala v 60. rokoch minulého storočia a vytvorila okolo seba akýsi kult. A to najmä preto, že aj keď sa snažila tváriť seriózne vážne a hororovo, kvôli veľmi obmedzenému rozpočtu bol tento seriál plný chýb a nepodarkov. Práve preto sa Burton rozhodol vo svojom filme z roku 2012 z neho spraviť čiernu komédiu.

Utečenec (The Fugitive)

Kto by si ho nepamätal už len kvôli tej ikonickej scéne, kde chce väzeň Harrison Ford radšej skočiť z odpadového tunela, ako čeliť zlému Tommymu Lee Jonesovi?

Čo však už je známe menej, je fakt, že snímka Utečenec je taktiež založená na rovnomennej seriálovej predlohe. Tá sa vysielala v rokoch 1963 až 1967 a mala nielen rovnaký názov, ale aj obdobnú zápletku. Nespravodlivo odsúdený muž uteká, aby sa zachránil. V roku 2000 tiež vznikol ďalší seriál, ktorý sa na obrazovkách ohrial len jednu sezónu.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
Uložiť článok

Najnovšie články