Pravdou ale je, že drahé kovy v minciach sa časom nahradili za bežné kovy, ktoré sú však stále nositeľom hodnoty. Keďže kovové mince sú v mnohých ohľadom nepraktické, už pred takmer 1000 rokmi vznikli aj prvé papierové peniaze. Na týchto bankovkách sú často znázorňovaní panovníci, rôzne významné udalosti, alebo slávne miesta. No niekedy sa stane, že sa na tieto obrázky chtiac či nechtiac dostanú odkazy alebo posolstvá, ktoré tam pôvodne nemali byť. Či je to náhoda, alebo šikovná práca umelcov navrhujúcich dizajn bankoviek, necháme na vašom uvážení. Pozrite si prehľad bankoviek v ktorých sú tieto „tajné správy“ najviditeľnejšie.
1 barmský Kyat
Na tejto bankovke je znázornený barmský generál a premiér Aung San. Jeho dcéra Su Ťij, nositeľka Nobelovej ceny, viedla v roku 1988 mierovú kampaň za demokratické voľby. Vojenský prevrat však v krajine spôsobil, že Su Ťij bola uvrhnutá do domáceho väzenia, z ktorého bola konečne prepustená, s rôznymi obdobiami na slobode, až v roku 2010.
Tesne po jej uvrhnutí do domáceho väzenia bola vydaná bankovka o hodnote jedného kyatu s portrétom hrdinu Barmy – jej otcom Aung Sanom. Avšak pri pohľade na vodoznak môžete vidieť, že osoba ktorá sa tam zobrazuje, sa podobá viac na Su Ťij ako na Aunga Sana. Chytrý rytec, ktorého sa nepodarilo vypátrať, tak zobrazil Su Ťij vedľa jej otca.
50 nemeckých fenigov
V Nemecku bol počas prvej svetovej vojny nedostatok nielen drahých, ale všetkých kovov. Vyrábať mince bol teda problém. Nemecké podniky sa preto rozhodli tlačiť si vlastné tzv. núdzové peniaze – notgeldy alebo fenigy. Na takýchto bankovkách bolo možné nájsť rôzne ilustrácie zahrňujúce folklór, no aj politické vyhlásenia.
50 fenigov koncentračného tábora
Vydávanie vlastných bankoviek nebolo bežné v Nemecku iba počas prvej svetovej vojny. Dokonca aj koncentračný tábor Oranienburg v Berlíne začal vydávať vlastnú internú menu. Väzeň a umelec Horst-Will Lippert bol poverený, aby vytvoril dosky, na ktorých sa bude tlačiť táto mena pre koncentračné tábory a getá v ríši.
Lippert využil príležitosť a neodpustil si na týchto bankovkách vytvoriť skrytý odkaz, ktorý objasňoval skutočný cieľ koncentračných táborov. Šikovne pozmenil slovo „Konzentrationslager“ na „Konzentrationslayer“, čo zmenilo pôvodný nápis koncentračný tábor na koncentračný vrah. Lippert prežil a po vojne priznal, že týmto odkazom sa snažil varovať pred tým, čo sa v skutočnosti koncentračných táboroch deje.
10-tisíc nemeckých mariek
V čase, keď skončila prvá svetová vojna, bola nemecká ekonomika v troskách. Nemecko bolo zodpovedné za vojnové škody, ktoré muselo splácať a bolo nútené si požičiavať peniaze od ostatných krajín, najmä Francúzska. Hodnota nemeckej marky bola takmer bezcenná, a tak bola emitovaná aj bankovka v hodnote 10 tisíc mariek.
Na portréte od slávneho maliara Alberta Durera môžete nad mužovým ľavým ramenom zahliadnuť jemne nakresleného upíra v kapucni ako čaká, kedy sa zahryzne do muža. Upír má symbolizovať Francúzsko, ktoré vtedy Nemecko finančne „vyciciavalo“.
50 seychelských rupií
V roku 1968 bola na krásnych Seycheloch vydaná bankovka o hodnote 50 rupií. Keďže ostrovy patrili do Britského commonweathu, bankovku zdobila kráľovná Alžbeta s plachetnicou a palmami v pozadí. A práve pri bližšom skúmaní listov paliem si môžete všimnúť slovo „sex“. Umelec Brian Fox popieral zámer a tvrdil, že to všetko bola len úplná náhoda.
10 seychelských rupií
V rovnakom roku ako boli vydané bankovky s hodnotou 50 rupií so slovom „sex“, boli vydané aj bankovky o hodnote 10 rupií. Na tejto bankovke bolo možné vzhliadnuť pod morskou korytnačkou nápis v koraloch, ktorý sa podobá na slovo „scum“ čo môžeme preložiť ako špina, spodina, či čvarga. Mnohí veria, že toto náhoda nebola, keďže Seychely sa pokúšali o nezávislosť od Británie, no neúspešne.
20-librovka
Na britskej 20 librovej bankovke môžete toho nájsť viac ako len portrét kráľovnej Alžbety II. Ruža v strede bankovky je oblopená radom krížiacich sa liniek, ktoré vytvárajú geometrické obrazce. Pri pozeraní sa na tieto obrazce si môžete všimnúť tvary pripomínajúce pentagram, alebo aj prevrátený pentagram, ktorý je symbolom satanizmu. Okrem toho tu môžete tiež nájsť aj Dávidovú hviezdu. Aj keď tieto symboly nemajú spolu veľa spoločného, niektorí ľudia veria, že všetky tieto symboly spolu vytvárajú pyramídu Iluminátov.
1 americký dolár
Podľa niektorých ľudí môžete na amerických dolároch nájsť mnoho odkazov na slobodomurársku symboliku, ktorá predstavuje zdroj nového poriadku.
Jedným zo zaujímavých motívov na jednodolárovej bankovke je aj akási miniatúrna sova, čo by mala predstavovať symbol Molocha – služobníka diabla. Iní ľudia sa zase domnievajú, že to nie je sova, ale pavúk, ktorý má symbolizovať čarodejníctvo. Oficiálne však ide o výzdobu a podobnosť s pavúkom či sovou je čisto náhodná.
Zadná strana amerického doláru
Na zadnej strane dolárovej bankovky asi každého zaujme magické oko na vrchole pyramídy, ktoré má byť jedným zo symbolov slobodomurárov. Pod pyramídou je dátum 1776, kedy bol podľa niektorých konšpirátorov založený obnovený rad Iluminátov.
Podľa autorov návrhu však oko predstavuje Boha a symbolizuje nadradenosť ducha nad hmotou. Rok 1776 je rok začiatku americkej vojny o nezávislosť, ktorú si Američania pripomínajú každý rok 4. júla.
20-dolárová bankovka
V tomto prípade ide samozrejme čisto o konšpiráciu, no je veľmi zaujímavá. V prípade niekoľkonásobného preloženia 20-dolárovej americkej bankovky v predpísaných smeroch si môžete vyskladať zaujímavé obrazce, ktoré akoby poukazovali na teroristické útoky z 11. septembra 2001. Na bankovkách si môžete, pri dostatočnej fantázií, všimnúť padajúce dvojičky či horiaci Pentagon.
Ktorý skrytý odkaz na bankovkách sa vám najviac páči? My v redakcií jednoznačne oceňujeme nápaditosť a najmä nebojácnosť umelca – väzňa z koncentračného tábora, ktorý do bankovky prepašoval tajné posolstvo o krutej realite týchto táborov smrti.
zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), allday.com
Nahlásiť chybu v článku