Boj proti plastovému odpadu, znižovanie množstva vypúšťaného oxidu uhličitého, ochrana zvierat či prirodzených ekosystémov. To sú témy, ktoré modernou spoločnosťou rezonujú v posledných rokoch stále viac a viac. Nedávno sme pre vás zosumarizovali 10 znepokojujúcich správ z celého sveta, ktoré ktoré nás od začiatku roku stihli presvedčiť, že s našou planétou nie je niečo v poriadku. Dnes sa na túto tému pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia (5.jún), pozrieme v celkom inom svetle. Tieto udalosti od začiatku roka dali našej planéte celkom novú nádej.
Čistenie plastovej škvrny v Tichom oceáne
O spoločnosti Ocean Cleanup Foundation a príbehu mladíka z Holandska, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu, sme vás už v minulosti informovali. Ambiciózny plán 23-ročného Boyana Slata sa tento rok konečne stane realitou. S pomocou niekoľko kilometrov dlhých plavákov a s využitím energie morských prúdov, sa totiž už v júli pustí do čistenia Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny, plastového odpadu v Tichom oceáne, ktorý podľa odhadov pozostáva z 1,8 biliónov kusov plastu.
Energia z dažďa
Solárne panely sa v 21. storočí stali hotovou revolúciou. Využitie čistej slnečnej energie sa stalo pomerne obľúbenou a výhodou alternatívou pre výrobu elektrickej energie. Problém nastáva jedine vtedy, keď začne pršať a solárne panely tak strácajú na funkčnosti. Tento problém sa rozhodli vyriešiť vedci z univerzity Soochow v Číne. S pomocou triboelektrického nanogenerátora totiž predstavili solárny panel, ktorý dokáže čerpať energiu aj z dažďových kvapiek, stekajúcich po solárnom paneli počas nepriaznivého počasia. Využitie solárnej energetiky tak posunuli na celkom novú a pre daždivé oblasti sveta atraktívnejšiu úroveň.
Fľaša, ktorá sa rozloží za tri týždne
Obrovským problémom životného prostredia sú plastové fľaše, ktoré často použijeme jedenkrát, no ich rozloženie trvá i storočia. Riešením tohto problému môže byť revolučný výrobok britskej spoločnosti James Longcroft, ktorý predstavili pod názvom The Choose Water Bottle. Táto fľaša na vodu sa v prírode prirodzenou cestou rozloží za tri týždne a pre životné prostredie nepredstavuje prakticky žiadne riziko. Vyrobená je z obalu z recyklovaného papiera a nepriepustnej vrstvy z ľahko rozložiteľného materiálu, ktorý spoločnosť sama vyvinula.
Enzým, ktorý požiera plasty
Obrovský objav, ku ktorému došlo úplnou náhodou. Vedcom z britskej univerzity v Portsmouthe sa pri skúmaní baktérie Ideonella sakaiensis podarilo náhodou vytvoriť enzým s unikátnou vlastnosťou. Novovzniknutý mutovaný enzým totiž dokáže polyetyléntereftalát, známy ako PET, rozložiť za niekoľko dní. Namiesto prirodzeného rozkladu, ktorý trvá pri PET plastoch približne 500 rokov, by sme tak našu planétu vedeli plastového odpadu zbaviť už za niekoľko dní či týždňov.
Ľudské práva pre Amazonský prales
Amazonský prales sa konečne dočkal úcty. Teda aspoň v Kolumbii, kde najvyšší súd rozhodol o udelení „ľudských práv“ tej časti Amazonského pralesa, ktorá leží na území tejto juhoamerickej krajiny. Kolumbia je teda prvou amazonskou krajinou, ktorá zobrala ochranu najväčšieho tropického pralesa skutočne vážne. Právna ochrana zabezpečuje aktivistom a ochrancom prírody žalovať kohokoľvek (fyzickú osobu či spoločnosť) v mene Amazonského pralesa za činy, ktorými sa proti ekosystému previní.
Zviera už nie je vecou
Pozitívne správy zo sveta životného prostredia boli za prvých 5 mesiacov roku 2018 realitou i na Slovensku. Jednou z priamych systémových zmien, ktorých sa naša krajina dočkala, je zmena zákona o veterinárnej starostlivosti. Podľa nového znenia už zviera nie je definované ako vec, ale ako živý tvor a cítiaca bytosť. Zákon sa pritom dotýka i cirkusov, ktoré na Slovensku čaká prísnejšia kontrola a regulácia. Slovensko sa tak posunulo o krôčik bližšie k modernej spoločnosti, ktorá dbá na ochranu a práva zvierat.
Koniec jednorázovým plastom v Európskej únii
Do boja proti plastovému odpadu sa konečne pustila i Európska únia. Len prednedávnom totiž Európska komisia navrhla nové pravidlá pre používanie 10 typov jednorázových plastov. Absolútne nie navrhuje plastovým vatovým tyčinkám, jednorázovým plastovým príborom, tanierom, slamkám, miešadlám a paličkám na balóny. Sprísniť by sa mali aj pravidlá pre predaj a nakladanie s iným plastovým odpadom.
Tesco bez plastových obalov
Obrovský krok k zelenšej planéte oznámila v roku 2018 i spoločnosť Tesco. Známy obchodný reťazec sa totiž zaviazal, že do roku 2019 odstráni zo svojich predajných pultov všetky ťažko rozložiteľné plastové obaly. Tesco chce nielenže zakázať používanie plastových obalov, ktoré sa nedajú recyklovať, ale postupne znižovať aj množstvo recyklovaných plastov a to tak, aby všetko mohlo fungovať v systéme uzavretej slučky. Všetky odpady sa postupne zrecyklujú, a tak by mal mať tento obchodný reťazec minimálny negatívny vplyv na životné prostredie.
Prvé ekomesto bez emisií
Síce svoje brány ešte neotvorilo, no je na najlepšej ceste, aby sa sľúbený termín 2022 stal realitou. Filipínske mesto New Clark je vo výstavbe a do pár rokov sa pravdepodobne stane historicky prvou svetovou ekometropolou bez emisií. Elektrické autá, domy s technológiou využívania prírodnej energie či systémom na šetrenie pitnej vody a dve tretiny mesta vyhradená na zelené plochy. To je len niekoľko z najvýznamnejších zásad, ktoré bude mesto New Clark spĺňať.
10-ročné dievča, ktoré mení svoje mesto
Iba 10-ročná Molly Steer z austrálskeho mesta Cairns bojovala za zákaz používania jednorázových plastov niekoľko mesiacov. Nakoniec sa jej to podarilo. Mestskú radu presvedčila, aby sa celé mesto pridalo k jej kampani Straw no more. Metská rada odsúhlasila návrh, vďaka ktorému úplne odstráni slamky a iné plastové výrobky, ktoré sú určené na jednorázové použitie. Tiež sa rozhodla podporiť miestnych obchodníkov, aby docielila nejakú zmenu. Rada tiež podporuje všetkých predajcov, manažérov reťazcov a majiteľov barov a reštaurácií k tomu, aby prestali využívať slamky a výrobky im podobné. Mladej Austrálčanke sa okrem mestskej rady svojho rodného mesta podarilo do kampane zapojiť i 90 austrálskych škôl, ktoré sa vo svojich priestoroch celkom zbavili plastov na jedno použitie.
Nahlásiť chybu v článku