Ideál krásy na Slovensku ako aj v Európe, je bežný a ničím extra výnimočný. Krásne krivky, nádherné vlasy či zvodný pohľad zrýchli tep nejednému Slovákovi či Európanovi. No nie všade vo svete sa ideál krásy zhoduje s našimi predstavami. To len dokazuje, aký je svet rozdielny a líši sa aj v takých veciach ako je to, čo považujeme za krásne a príťažlivé.
Krivé zuby, Japonsko
V západných krajinách je hladký a dokonalý úsmev považovaný za krásny, no ako sa ukazuje, na ďalekom východe dokonalé stvárnenie chrupu až také príťažlivé nie je. Nemáme samozrejme na mysli žlté, či pokazené zuby, no to, že sú zuby trochu krivé, tak to zjavne nevadí, práve naopak. V Japonsku dokonca zubári upravujú chrup tak, aby boli zuby krivé a pre Japoncov tak príťažlivejšie.
Skarifikácia, Západná Afrika, Papua-Nová Guinea
Obyvatelia Novej Guiney a niekoľkých afrických štátov si zdobia svoje telo početnými jazvami. Muži oceňujú na ženách umelecké jazvy, ktoré sú v niektorých kultúrach považované za znak krásy. Tento trend sa zdá, že prechádza aj do moderného sveta a v niektorých subkultúrach je tiež obľúbený.
Tvár v tvare srdca, Južná Kórea
V Južnej Kórei sa plastická chirurgia teší veľkej obľube. Jednou z obľúbených úprav je zmena tváre do tvaru srdca. To zahrňuje pomerne komplikovanú operáciu. Chirurg musí zlomiť bradu, rozdeliť ju a vybrať prostrednú časť. Úpravou musí prejsť aj čeľusť. Operácia je pomerne náročná a ten kto ju podstúpi, musí nejaký čas konzumovať iba kašovitú stravu, a tiež môže mať bolesti, napríklad pri zmene počasia.
Nadváha, Mauritánia
Tento ideál krásy je pomerne dosť vzdialený od toho, aký vyznáva západný svet. Ženy v Mauritánii, ak chcú upútať opačné pohlavie, musia mať nejaké to „kilečko“ navyše a čím viac, tým lepšie. Rodičia dokonca nútia svoje deti jesť čo najviac, len aby ich deti boli atraktívne. Vzhľadom k tomu majú mnohé ženy v Mauritánii zažívacie problémy.
Náplaste na tvári, Irán
V Iráne je častá operácia nosa – rhinoplastika. Aj napriek pomerne veľkej cene za operáciu, úpravu nosa tu podstupujú mnohí ľudia. No najpodivnejšie je, že za krásne je považované práve to, že niekto bol na takej operácii. Náplasť na nose je preto považovaná za atraktívnu a vôbec nevadí, že dotyčná osoba na operácii vlastne ani nebola.
Biela koža, Čína, Thajsko
V mnohých častiach Ázie je svetlá koža symbolom krásy. Celé jedno odvetvie kozmetiky je tu zamerané na vybielenie pokožky a starostlivosť o tvár. Na plážach môžete často vidieť ľudí zahalených do kukiel, len aby ich náhodou neopálilo. To je opäť v kontraste s Európou, kde je za ideál krásy považovaná opálená pokožka.
Vysoké čelo, Fulani
Kmeň Fulani je rozšírený po mnohých krajinách Afriky. V tomto kmeni je považované vysoké čelo za veľmi atraktívne. Mnohé ženy si preto strihajú ofinu, len aby si umelo predĺžili čelo. Takisto na hlavách nosia rôzne šatky, ktoré opticky predlžujú čelo. Podobný trend sme mohli pozorovať aj v stredovekej Európe.
Dlhý krk, Mjanmarsko
V oblasti východnej Barmy sa nachádza kmeň Padaung, v ktorom si ženy umiestňujú na krk medené či mosadzné obruče. Rovnica je zrejmá: Čím dlhší krk, tým krajšia žena. Podľa legendy mali kruhy chrániť ženy pred tigrami.
Platňa v pere, Etiópia
Kmeň Mursi v Etiópii je známy tým, že ženy si do úst vkladajú špeciálne disky. Aj tu platí podobná rovnica ako pri „žirafích“ ženách v Mjanmarsku. Čím väčší disk v ústach, tým je žena atraktívnejšia a potenciálny ženích musí za ňu zaplatiť viac. Vkladanie disku do spodnej pery je samozrejme nepríjemné a často musia byť vybité spodné zuby, aby sa disk do pery vôbec zmestil.
Zrastené obočie, Tadžikistan
V niektorých častiach Tadžikistanu je jedným zo štandardov krásy obočie „Na Brežneva“. Ženy, ktoré nie sú obdarené touto zarastujúcou schopnosťou si medzeru medzi obočím dofarbujú, aby vytvorili ilúziu „hustého porastu“. Podľa miestnych obyvateľov je husté obočie znamením šťastných a vyvolených ľudí.
Pozri aj: 10 exotických pochúťok, ktoré je lepšie radšej neskúšať, lebo to môže byť vaše posledné jedlo
interez.sk (mmm), adme
Nahlásiť chybu v článku